A nyolcadik emeleti lakás teraszára, a két öregedő beszélgetőtárs köré, lopakodva érkezett a sötétség. Észrevehetetlenül vette át a hatalmat a fény felett: egy ezerszer elgyakorolt hadműveletet hajtott végre. Felderítői az alkonyi szél hátán szálltak be a városba, és azonnal jelentették a főhadiszállásnak, hogy a Nap az utolsó erejét összeszedve már csak a magasabb objektumok felső kétharmadát birtokolja.
Elérkezett az idő a megszállásra.
Ezt az éjszaka is tudta.
Gyalogos seregét csatarendbe állítva a város legalsóbb pontjáról indította a támadást. Mindent beborító, fekete sóhajukkal elindultak a még látható dolgok felé. Rutinosan, gyorsan és csendesen szálltak meg egy-egy területet, és ahová betették a lábukat, ott a még felismerhető szürkeségre is ráborult a fekete semmi.
A támadó sereg főhadiszállása, a sok éves tapasztalatot figyelembe véve, ellentámadásra számított.
Kiadta a parancsot: az elhagyatott helyeket, szűk sikátorokat, a városközponttól távol eső részeket végleg beborítani a koromszínű hálóval. A belváros forgalmasabb utcáin, a nagyobb közlekedési csomópontokon, a szállodák, áruházak és sétálóutcák környékén, pedig tegyenek meg, amit tudnak.
Ebben a pillanatban gyulladtak fel az esti kivilágítás fényei.
A nyolcadik emeleti teraszon Gyula és János, a két régi cimbora úgy belemerültek a társalgásba, hogy észre se vették eddig a körülöttük zajló ”harcot”.
Gyula ámulva nézett körül:
Nézd csak, bekapcsolt az érzékelő, mindenfelé sok ezer ponton kezdtek el világítani a lámpák.
Ó, a fények! – kapcsolódott János is a témához – De szépek is tudtak lenni. Mint valami foszforeszkáló gyöngysorral kirakott nyaklánc egy gyönyörű nő nyakán. Sejtelmesen világítanak meg takargatni való, szép helyeket. Valamikor fiatalkoromban heti rendszerességgel caplattam fel a kilátóhoz, hogy onnan gyönyörködjek az est varázsos látomásában. Óraműpontossággal ragyogtak fel a város szikrázó csillagai. A különálló pontocskák onnan felülről egybefüggő fényfolyosókká alakították az utcákat, a körutakat. A nappal elszabadult zaj is csitulni kezdett, álmosodó suttogássá szelídült a közlekedés robaja. A bárokból, zenés vendéglőkből lágy muzsika úszott a megkopott aszfaltra, és a tisztára söpört járdák fölött selymes lebegéssel vitorlázott a nyári szélben. Párok sétáltak kart-karöltve, felvéve a lassuló ütemet, meg-megálltak a kirakatok előtt. A sarkon rendőr vigyázta az est nyugalmát, és a fénytől elzsibbadt autók ráérősebbre vették a tempót. A sok millió szentjánosbogár belakta a tereket, fénymorzsákkal szórta fel a parkok harmatra éhes füvét. Mint valami tündér írta mesekönyvben, a padok környékén világosságot ásítottak a kandeláberek, és a szerelmes párok önfeledten bújtak bele a párjuk árnyékába. Valahányszor a csodájára jártam ennek a lefekvéshez készülődő kolosszusnak, mindig elkapott a vágy, hogy onnan, a magasból átöleljem e pompás élményt. Akkoriban egy versikét mondogattam önfeledten: „a város, a lányok, a fények, esténként a szívemig érnek.” S míg önfeledten suttogtam a szavakat, hagytam, hogy a lábfejemtől induló borzongás befejezze az útját, és megállapodjon a szélfútta hajszálaim között, a fejem tetején.
Ugye, Gyulám, most is ilyenek az esték?
A balesetem óta -és ennek már húsz éve – csak a képzeletemben él az esti fényfüzér színes csillogása.
Gyula lenézett a városra.
Az esti hazatérés sietős hatalma még egy „gyerünk már” dózist juttatott az emberekbe. Közönyös, nemtörődöm arccal igyekeztek a járókelők bevégezni a napi feladatokat. Fáradtan, küszködve trappoltak a végcéljuk felé. A körutak minden második lámpája becsukott szemmel, unalmasan hallgatta a dugókból szabadulni akaró autók fékevesztett csikorgásait. Az energiatakarékosság sötét foltokban nyomta rá a bélyegét a kátyúkkal tűzdelt utakra. A parkokban, a padokon a hajléktalanok készültek az éjszakai nyugalomra. A vendéglők jószerivel üresen a félhomályban, bizakodva várták az esetleg betérő egy-két vendéget. A járdák papír zsebkendős, üdítő- és sörös dobozos koszába itt-ott egy-egy kóbor kutya kereste a vacsoráját. A szűkebb, világosságtól védettebb sikátorok sarkain rossz-arcú emberek és lengén öltözött, hosszú lábú lányok keresték a napi megélhetést. Az egész város valami káoszból induló és katasztrófába torkolló benyomást sugárzott magáról.
Gyula sebesen kapta fel a tekintetét, és inkább a biztonságot sugárzó teraszra nézett. Úgy érezte, a János által idevarázsolt nosztalgiának, itt sohasem tudja kócosra fújni a haját, a változás szele.
A barátja még mindig a válaszra várt.
Szeretetteljes szorítással fogta meg János kezét. Belenézett barátja fénytelen, tágra nyíló szemébe, és mély meggyőződéssel mondta:
Pontosan ilyenek, Jánosom. Semmi sem változott. A város fényvarázsa örök életű.
26 hozzászólás
Kedves Milali!
A kegyes hazugság sokszor szépeséget és vigaszt hoz az életünkbe. Gyula szeretetből mondta a barátjának, hogy most is szépek a város fényei. Emberi írás az emberről.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Köszönöm, hogy olvastad az írásomat. Külön köszönöm az összefoglaló véleményedet, jól estek a szavaid, egyet értek velük.
Szeretettel:
Millali
Sikerült az éjszaka hangulatát elénk varázsolnod, tetszett.
Csupán egy apró észrevételem lenne: "A balesetem óta -és ennek már húsz éve – csak a képzeletemben él az esti fényfüzér színes csillogása." – ezt a mondatot vagy egyes szám harmadik személyben kellene írni, vagy valahogy máshogy a tudomásunkra hozni a dolgot, mivel a barátja bizonyára tudja, így neki nem magyarázná.
Szia Tibor!
Értem amit mondasz, de véleményem szerint, azért mert a barát tud a balesetről,azért még megemlítheti János ezt a traumát. Valószínűleg a húsz év alatt már sokszor szóba hozta ezt Gyulának, és nem azért, mert azt feltételezi, hogy a barátja nem tud erről, vagy elfelejtette. Barátok között a fájdalmas emlékek gyakran napirenden vannak. E nézetkülönbség ellenére, örülök a véleményednek, jól estek a szavaid.
Üdv:
Millali
Drága Millali!
Mindannyian vágyunk valami megnyugtató régire.
Sajnos ma már csak eltorzult arcát mutatja a világ és nem-igen lehet benne nyugalmat találni… Bár sokan keressük még…
Szeretettel olvastam remek írásod!
Ölellek: Tünde 🙂
Drága Tünde!
Köszönöm, hogy olvastál, a véleményeddel most is egyet értek. Mindig örülök, ha ellátogatsz hozzám.
Most pedig, itt is megragadom az alkalmat, hogy szívből köszöntselek névnapod alkalmából.
Szeretettel:
Millali
Köszönöm drága Millali!
Aranyos vagy… 🙂
Szeretettel: Tünde
Kedves Millali!
Miközben gyönyörűen írsz az estéről, s a kigyúló fényekről, belecsempészel egy megható epizódot egy ember életéből. Ennek az írásodnak a fényvarázsa ettől örök életű – csakhogy az utolsó mondatod szavaival éljek.
Szeretettel
Ida
Kedves Ida!
Ez az egyik legcsodálatosabb, hozzászólás amit valaha is kaptam. Irodalmi értékkel bír, nagyon- nagyon köszönöm.
Szeretettel:
Millali
Szia! Ha megszemélyesíted a "sötétséget", aki jön, érkezik, mintha valaki lenne (vagy akár valami, ami adott esetben érkezni tud) – akkor az a "valaki", vagy "valami" nem érkezhet "köréjük" hanem csak közéjük, melléjük, föléjük, stb. Üdv: én
Úgy indul a történet a "sötétség" támadásának ecsetelésével, mintha egy nagy lélegzetű, ezer oldalas regény első, bevezető része lenne, aztán kiderül, hogy csak egy rövid kis karcolat. Én úgy érzem ez itt egy kis aránytévesztés. Bocs!!! Szívesebben írnék valami pozitívat, de becsüllek annyira, hogy nem teszem!!! Üdv: én
Még valami: Az utolsó mondat: "A város fényvarázsa örök életű" – tök gáz!!! Elemezd csak szóról szóra!!!
Szia Laci!
Annak ellenére, hogy semmiben sem értek veled egyet, megköszönöm a hozzászólásodat.
Üdv:
Millali
Szeretem a lírádat, a természet úgy jelenik meg írásadiban, ahogy azt anno kitalálták. Szépséges, érinthetetlen, titokzatos. 🙂 Tetszett ahogy behoztad a végén az ellenétet is. Könnyű olvasni, és bőséges fantáziád mindig megragad.
Ismét gratulálnom kell. Bevallom, száraz írást még sosem olvastam tőled, Millali. Nem véletlenül olvasnak sokan.
Szeretettel.
pipacs 🙂
Kedves pipacs!
Miért tagadjam? Ilyen vagyok. A líra mindig is közel állt hozzám, mondhatni belőle táplálkoztam.
( El is terebélyesedtem rendesen.) Volt idő amikor szégyelltem, hogy egy robusztus testben, egy galamb lelke vergődik, de az ötödik x után azt mondtam, nem takarom többé el az érzelmeimet, aki nekem fontos, így szeret, másoknak meg ha nem tetszem, már nem annyira érdekel, mint húsz évesen. Köszönöm a véleményedet, az a bizonyos galamb-lélek most kitárt szárnyakkal repült egy kört, és Te biztosítottál hozzá teret.
Szeretettel:
Millali
„a fénytől elzsibbadt autók ráérősebbre vették a tempót.” Majd írod később: „hallgatta a dugókból szabadulni akaró autók fékevesztett csikorgásait. Azt gondolom, hogy ez a „fékevesztett” jelző egy kicsit erős a „ráérősebbre vett” üzemmódban.
Egyébként nagyon tetszik a munkád. A zárómondatodon érdemes lenne elgondolkodni, mert az nekem is sok. Valami kevésbé „varázslatos” egyszerű, meleg szavak kívánkoznak nekem oda.
Gratulálok szép munkádhoz. a
Kedves antonius!
Köszönöm, hogy időt szántál az írásom elolvasására. Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy azt a megjegyzést, hogy:"a fénytől elzsibbadt autók ráérősebbre vették a tempót." János mondja, mert így él az emlékeiben a város. A "fékevesztett" autókat, pedig Gyula látja amikor letekint a városra. Itt is az ellentét kihangsúlyozása volt a célom, János emléke, és a valóság között. A zárómondaton azért nem változtatnék, mert János pontosan erre a fényvarázsra vágyódik, és Gyula, az igazi jó barát, ezt megadja neki. Fontos, hogy pontosan ezt a szót kapja meg János.
Köszönöm a dicsérő szavakat, nagy örömöt szereztél vele.
Üdvözlettel:
Millali
Igazad van. Felületesen olvastam. Bocs.
Mondjon bárki bármit, de húsz évvel ezelőtt nem ugyanazok a fények ragyogtak sehol a világon, mint ma. Helyedben kedves Millali nem hinnék a csillagok ragyogásában, a fiatalok nemigen nosztalgiáznak, pedig szerintem számukra is kellene írni. Te jól írsz, de én a helyedben felülvizsgálnám olvasóim korosztályát és részben utánuk is igazodnék. A fiatalság nemigen szereti a lépes mézet, mivel legtöbbjüknek gőze sincs róla, hogy mi az! Üdv. István
A csillagok ragyogásáról ebben a műben egy szó sem hangzott el. Én a helyedben felülvizsgálnám a kritikusi tudásom, és csak azután mondanék véleményt. Az író, ha valami belső késztetést érez, hogy írjon, nem azon meditál, hogy melyik korosztály fogja elolvasni. Egy-egy írás nem attól értékes, hogy azt hányan olvasták el. A népszerűségre törekvés oltárán, az elkötelezett író nem áldozza fel a mondanivalóját. Nem mérlegel, nem számítgat, hogy melyik korosztálynak fog tetszeni, hanem leírja a belsőjében felgyülemlett érzéseket, tapasztalatokat, intelmeket. Nincs olyan írás, ami egyöntetűen mindenkinek tetszik. Hogy ki, mit szeret, azzal nem az írónak kell foglalkozni.
Köszönöm a véleményed.
Üdv:
Millali
Bár késve érkezem ide hozzád, tudd, hogy jönni fogok. A műveidet értékelem, minden alkalommal kapok az írásod által valami olyant, amelynek mély tartalma van, és emberi.
Szeretettel:Marietta
Szia Marietta!
Te sohasem késel el. Nem az a lényeg,hogy az elsők között olvasd az írásaim, hanem az, hogy mondjon neked valamit. Ahogy kivettem a szavaidból, ezzel nincs baj.
Köszönöm, hogy olvastál, és örülök, hogy itt jártál.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Még Selannet is leköröztem a késében, de vége a nagy hajtásnak és újra lesz időm csobbanni csodás alkotásaitok tengerében.
Ringatózva élveztem gyönyörű hasonlataidat! Szerintem minden ember érzékeny, csak van aki tagadja, talán szégyelli, Te sose tedd. Nagy veszteség lenne számunkra!
A fiataloknak meg azt üzenem tanuljanak meg érezni, s kigyúlnak bennük is a fények.
Baráti szeretettel: Angie
Kedves Angie!
Örülök, hogy újra szerves része vagy a "Napvilágnak". Őszintén mondom hiányoztál, és nemcsak mint hozzászóló, hanem mint alkotó is. Köszönöm a szép sorokat, rendesen simogatják a lelkemet.
Remélem a fiataloknak szóló intelmedet sokan olvassák majd, mert nagy igazság van benne.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Stílusod nem mindennapi, hanem csodálatra méltó, sokan irigyelhetnek érte. Élvezettel olvasom írásaidat.
Példa a prózádból: „szürkeségre is ráborult a fekete semmi” sokan egyszerűen úgy írnák: Besötétedett. Egyetlen szóval. Micsoda különbség van köztük a Te javadra!
Olvasás közben szembe jutott a következő gondolat a prózaírásról, amit följegyeztem magamnak.
A Magyar Beszéd, Illés Gyula 1954. éves tanulmányából idézem:
„A magyar emberek általában azt hiszik, hogy szépen, művészien írni azt jelenti, hogy egyszerű gondolatait is az ember jól fölcifrázza. Bonyolultan adja elő. Ennek éppen az ellenkezője az igaz. Szépen az ír, és beszél, akinek sikerül még a bonyolult gondolatait is egyszerűen és világosan előadni. A művészet pedig ott kezdődik, ahol az ember az ilyen előadással még élvezetet is szerez hallgatóinak.”
S kedves Milli, a Te írásaid az utolsó mondathoz társíthatók: Művészet, mivel élvezetes olvasni!
Szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Köszönöm a figyelmedet, a méltató kritikát, és nem utolsó sorban, a nagyon igaz idézetet. Illyés Gyula minden szavával egyetértek, azt pedig igen nagy megtiszteltetésnek veszem, ahogy az írásaimról vélekedsz.
Szeretettel:
Millali