Az idős hölgy a külvárosban éldegélt. Idősebbnek nézett ki a koránál, hiszen életét a munkának szentelte és a rengeteg dologba igencsak belefáradt. Pedig hajdanán gyönyörű lány volt, egymást tapodták a kérők, hogy táncba vigyék, a fivérének kellett elhessegetnie őket az udvarból. A nővére irigykedett is rá, de nem szólt egy szót sem, csendben követte, bármerre is ment – meghúzódott az árnyékában és onnan szemlélte, hogyan virágzik a húga.
Később, mikor eljött a családalapítás ideje, teljesen megváltozott, érett nő lett belőle, szorgos háziasszony és gondoskodó anya. Talán túlságosan is megváltozott, már nem járt el a mulatságba, csak mosott, főzött, takarított egész álló nap. Vagy, ha éppen nem akadt teendő a házon belül, akkor a környezetüket csinosította. Fákat, bokrokat ültetett, hogy amikor már nagyobbak lesznek a gyerekei, akkor minél szebb tájon lakjanak.
Nővére már nem irigyelte őt, inkább féltette, attól tartott, ha a húga nem lassít kicsit, tönkreteszi az egészségét. Szólt a bátyjuknak – aki addigra már nagyon fontos tisztséget töltött be, ő igazgatta a környék uradalmát -, hogy beszéljen vele, de hiába. Az anya nem hallgatott se a nővérére, se a fivérére, csak azzal foglalkozott, hogy szép jövőt biztosítson a csemeték számára.
Azok nőttek is, csakhogy a szép jövő reményéből alig valósult meg valami. Folyton egymást marták, tanulni nem voltak hajlandók, a fákra, bokrokra nem ügyeltek, a szemetet beledobták a patakba, mert az egyszerűbb volt, mint humuszt gyártani. Felnőtt korukra még rosszabb lett a helyzet, egymás holmijait lopkodták és hiába kérte őket az anyjuk, arra sem vették a fáradtságot, hogy a ház körül segítsenek. Fiai telebűzölték a házat pipafüsttel, lányai pedig csak a maguk szépségével törődtek. Néha odacsapott egyet elkeseredésében, de ereje fogytán nem foglalkoztak mérgelődésével, csak nevettek rajta. Születtek unokái és dédunokái is, a család egyre terebélyesedett, ám a fiatalabb generáció gonoszsága borzasztóan elharapódzott.
Egy este nem bírta tovább, érezte, hogy végleg elhagyja az ereje. Elsétált az ágyáig és belefeküdt. Szomorú volt, végtelenül szomorú. Ő nem akart mást, csak jó anya lenni. Magában kereste a hibát, vajon hol ronthatta el, hogy gyermekei, unokái és dédunokái ilyen elvetemültek lettek.
Sokáig feküdt betegen, a megváltó halálra várva. Nővére ápolgatta, bár az ő fénye sem volt már a régi, odaadóan hordta húga ágyához az ételt és az italt, ha kellett megtörölgette a homlokát, vagy felrázta a párnát. Bátyjuk szörnyű haragja gerjedt, befolyását arra szerette volna felhasználni, hogy megbüntesse unokaöccseit és unokahúgait. A beteg anya kérlelte, ne bántsa gyermekeit, talán van még remény arra, hogy megjavuljanak.
Mielőtt meghalt, néhány fia és lánya ellátogatott hozzá halálos ágyához. Ők rendkívül szégyellték magukat, mert rájöttek arra, milyen hálátlanul élték életüket és micsoda veszteség lesz, ha magukra maradnak.
Gaia utolsó erejével még elmosolyodott. Látta, hogy a jóság magja kicsírázott lelkükben és hitte, hogy előbb-utóbb sok milliárd leszármazottja mindegyikében szétárad ez az érzés.
28 hozzászólás
Még nem olvastam, de felírom a listára, ami jelenleg végtelennek tűnik 🙂
Az lehet, hogy nem a legideálisabb szóhasználat, de azért, mert túl modern?! Ki tudja, lehet…
Nem szoktam hosszan fogalmazni, azt a műfajt meghagyom másnak. Én csak leírom, ami eszembe jut.
Köszönöm a véleményezést
csatlakoznék az ellőttem szólóhoz, nagyon elgondolkodtató a történet. azt hiszem, most magamba szállok egy kicsit! 🙂
köszönöm. Annak is szántam, de nem gondoltam, hogy tényleges eredményt érhetek el vele 🙂
A szöveg hosszára való utalásokat nem értem. Az annyi, amennyi. Én nem regényt akartam belőle írni, de ha szeretné valaki bővebben kifejteni a mesét, áldásom rá 🙂
Nekem nagyon tetszik, minden fenntartás nélkül!!!!!!!!!
Köszönöm!
Jó, hogy valaki elfogadja olyannak, amilyennek írtam 🙂
Igaz történetnek tűnik, s én azokat szeretem. Az élet sok mindent produkál, azt hiszem, nem kell kitalálni mindent, csak szét kell nézni, és találunk témát. Többen említették, hogy röviden fogalmaztad meg a jó gondolataidat. Én is úgy éreztem, mégis tetszik az írásod, szépen és jól fogalmazol, jó helyesírással. Én éppen ellenkezőleg, érzem, hogy hosszan fejtem ki a gondolataimat, s nem tudok jó tömören írni, ezért nem tartom hibának, ha Te ilyen röviden össze tudtad foglalni a gondolataidet, mert így is teljes egész, amit átadtál nekünk. Gratulálok.
Köszönöm! Örülök, hogy tetszett!
Nagyon tetszett a történet, tanulságos, gyerekenek is lehetne olvasni, mint tanulságos mese:) A világért sem akarok belekötni de az ,,egymást tapodták a kérők,, az nem taposták? És ott, hogy ,, arra sem vették a fáradtságot,, sz ott fáradságot..bocs csak humán tagozatos vagyok és már akaratlanul is észreveszem az ilyeneket, kivéve a saját irásaimban:D
Köszönöm az olvasást!
Az, hogy humán tagozatos vagy, önmagában nem sokat jelent etimológiai szempontból (ezt nem sértésnek szántam, kérlek, ne is vedd annak).
A “tapod”, “tapodták” szavakat a régies szépirodalmi alkotásokban használták a “tapos” szó alakjaként.
A “fáradtságot” kifejezésben teljesen igazad van, ez egy olyan elterjedt és szokványos hiba, mint az “egyenlőre”. Mindkettő létezik, csak gyakran nem megfelelő szövegkörnyezetben használják.
tudom, hogy nem jelent sokat, nem is azért írtam…amugy meg nem szoktam ilyeneken megsértődni:) És köszi a felvilágosítást, mostmár ezt is tudom, érdemes volt rákérdeznem.
Akkor jó 🙂
Én meg köszi a hiba feltárását (bár gondolom, ha nagyítóval átnézzük, még van néhány…)
Merem remélni, a szóbanforgó “idős hölgy” még nem halt meg. Kérlek nyugtass meg, hogy jól látom, és tudósíts hogyléte felöl!
Az csodálatos ősanya sajnos tényleg haldoklik. Bár képes lenne Főnix madárhoz hasonló megújulásra, ahhoz szüksége lenne a parazitává átalakult gyerkemeinek segítségére.
Némi öröm az ürömben, hogy haláltusája néhány száz évig biztosan eltart, így a mostani generációknak nem kell szembenézniük tettük rettentő következményeivel.
Nagyon elgondolkoztató a történet. Sajnos azonban azt kell hinnem, hogy nem azok gondolkoznak el rajta, akik tönkre teszik.
Talán nem is a novellához, hanem az utolsó hozzászóláshoz tartozik az a gondolat, amit egy ismerősöm mondott akkor, amikor megkérdezték tőle, hogy mit szól ahhoz, hogy az emberiség elpusztítja a Földet? Azt válaszolta, hogy nagyképűség lenne azt mondani, hogy az EMBER képes erre. A FÖLD felszínéről elpusztíthatja önmagát, de a folyók folyni fognak, a tűzhányók működni fognak, és a szél is fújni fog, amikor az ember már sehol sem lesz…
Sajnos nem hiszem, hogy nagyképűség lenne. Lassan hétmilliárd ember lakik ezen a nem túl nagy bolygón. Az az irgalmatlan mennyiségű füst és szennyező anyag igenis tönkre tudja tenni a Földet. Lehet, hogy először csak a felszínen lesz érezhető a változás, azonban az üvegházhatással a tengerek világa is meg fog változni. Egy nagyfokú algásodás indul be és száz éven belül alig lesz benne hal. Ezek sötét, ugyanakkor reális képek. Bár ne így lenne.
Nagyon tetszett, van tanulsága, mondanivalója, ajánlanám kicsiknek is. 🙂
Nekem is nagyon tetszett! Az elején még csak emberi életekben gondolkodtam, és már akkor is egy gyakran látott probléma megfogalmazásának éreztem, de az utolsó bekezdés megcsavarta és kibővítette az egészet. Gratulálok!
Köszönöm az olvasásokat és reakciókat
Kedves Paco!
Nekem a szivemet csavarta meg a történet…bárcsak lenne sok ilyen "jóságmag", s gyorsan áradna ez az érzés szét az emberek szívében.
Ezt mindenkinek el kellene olvasni, gratulálok Paco:)
Bárcsak… talán 🙂
Majd benépesítünk egy másik bolygót és kezdhetjük újra a környezet rombolását. Vagy ez pesszimista gondolat, mi? 🙂
Kedves Paco!
Nekem valahogy Jókai Aranyemberének utolsó helyszíne jutott az eszembe. A sziget, amelyet Tímár Mihály és Noémi népesített be… Ők vigyáztak a természetre, és az utódaik is megértették ennek fontosságát. Kár, hogy nekünk nem lehet saját szigetünk…
Üdv: Borostyán
Szia 🙂
Azt hiszem ha tanár lennék, elolvastatnám a csemetékkel, és íratnék velük egy esszét róla… azt hiszem sokat tanulnának belőle(d)…
Gratulálok, tetszik a "megszemélyesítés", és az utolsó 3 sorral történő fordulatos lezárás valami fantasztikus 🙂
Jodie
Szép jó estét 🙂
Köszönöm szavaid, hidd el, nagyon örülnék neki, hogyha az iskolákban foglalkoznának környezettudatos neveléssel és nem abból álna a környezetismeret óra, hogy a lehullott falevelek erezetét meg kell számolni 🙂 Talán megérjük…
Borostyán, ne haragudj, most látom, elfelejtettem neked válaszolni 🙁 Köszönöm, hogy itt jártál és olvastál!
Kedves Paco!
Azt hiszem, én most nem az anya, hanem a gyermekek oldaláról értelmeztem és elemeztem a művet. Azt kell, hogy mondjam, a történet ismerős. Sok gyermek nem azt adja a szüleinek vissza, amit megérdemelnek. Ki merem nyilvánítani: hálátlanok.
Mikor azt írtam, hogy a gyermekek oldaláról olvastam inkább, mit is jelentett? Én is gyermek vagyok…édesanyám felnőtt gyermeke, és sajnos úgy gondolom, én sem mindig azt tettem, amit igazán megérdemelt volna. Még ha mást nem is kaptam volna a 20 év alatt, mint azt, hogy felnevel, már az is sokkalta több lenne, mint amit én nyújtottam neki. De az Istennek hála, az én esetemben még nincs késő…még talán megköszönhetem neki, és ez a mű igenis erőt adott hozzá. Köszönöm!
Üdvözlettel: Estelle
Kedves Paco!
Elgondolkodtató történet. Nekem tetszett.Érdemes volt elolvasni.
Üdvözlettel:Ági
Köszönöm az olvasást neked is Ági, meg Estellének is, bár ő már jó rég járt itt, de ez lemaradt 🙂