Az Igazságot még senki nem fedezte fel úgy, hogy azt mondta volna: "Ez az igazság."…
Egy baráti társaság tagjai ültek az asztalnál.
Ettek, ittak, s közben jóízűen beszélgettek az élet különféle dolgairól.
Egyikük azonban nem szólt egy árva szót sem.
Ez feltűnt az egyik férfinak, meg is jegyezte a mellette ülőnek:
– Biztos rossz napja van, azért hallgat.
Mire egy másik:
– A frászt! Nézz csak rá! Majd kicsattan az örömtől. Gondolom, csak nem tart minket érdemesnek a társaságára.
– Ugyan már, gyerekek, legyetek egy kicsit elnézőek! – szólt közbe az egyik nő, s kedvesen mosolyogva szótlan barátjára nézett. – Nemrég hagyta ott a barátnője, aki mindennél többet jelentett neki. Nem csodálom, hogy nincsen kedve beszélgetni.
– Az hát… – legyintett egy másik férfi gúnyosan. – Addig fontos csak ennek a szerelem, amíg ágyba nem viszi az áldozatát. Játszhatja itt nekem a hősszerelmest, én nem veszem be.
És ez így ment tovább még egy darabig.
Annyira belemerültek a saját elképzeléseikbe, hogy észre sem vették, amikor a szótlan fiatalember elővett egy papírt meg egy tollat, s leírt valamit.
Megvárta, hogy a szótlansága körül zajló vita elüljön, akkor elmosolyodott, s felmutatta a papírfecnit a társaság többi tagjának.
Azok hangosan felnevettek.
A papíron ez állt: "Begyulladtak a hangszálaim, nem tudok beszélni."
…sem úgy, hogy azt mondta volna: "Ez nem igaz."…
Egy férfi egyszer azt állította a barátjának, hogy lehet egy ember boldog attól függetlenül, hogy nincsen semmije és senkije.
Barátja sült bolondnak tartotta. Azt gondolta, hogy ez csak kifogás a részéről, megfutamodás a valódi boldogság elől.
– Mindenkinek kell valami, ami boldoggá teszi, olyan nincs, hogy az ember csak van, és örül… a semminek…
Napokon keresztül gondolkodott aztán a férfi szavain, mígnem belátta, hogy azok semmiképpen nem fedik a valóságot.
Ott van például az egyik ismerőse: elárverezték a házát, elvitte minden vagyonát a sok-sok tartozása, s most ott tart, hogy nincs semmije. És boldogtalan…
Vagy ott van a szomszéd. Elhagyta a felesége, magával vitte a gyerekeit.
Most boldogtalan…
Vagy például a saját édesanyja, aki, mióta a testvérével kirepültek a családi fészekből, nem találja a helyét. Boldogtalan…
Mindenkinek kell valami, ami boldoggá teszi.
Ezzel a végső megállapítással le is zárta a témát, többé nem nagyon foglalkozott vele. Abban a biztos tudatban élte le az egész életét, hogy senki nem lehet boldog úgy, hogy nincsen semmije és senkije.
3 hozzászólás
Szia Tibor! Igazság? Boldogság? Fogalmak, amiket az emberi elme teremtett. Ősidők óta próbáljuk definiálni. Különböző filozófiák különbözőképpen írják le, próbálják keretbe zárva általános érvényűvé tenni a definíciókat. Én viszont csak egyet tudok mondani: az az igazság, hogy nincs igazság! És még egyet Petőfit idézve: Hol a boldogság mostanában? Barátságos, meleg szobában. Tetszett, mert elgondolkodtató, főleg a vége! Üdv: én
Ha úgy vesszük, valóban nem egy létező, kézzel fogható dolog az Igazság. De! Mégis van egy olyan út, melyen járva az emberek és az ő álmaik a legoptimálisabban ki tudnak bontakozni. Létezik, csak nagyon nehéz megtalálni.
Köszönöm, hogy olvastad!
Jézus azt mondja, hogy én vagyok az út, az igazság és az élet. Aki ezt komolyan veszi, az Isten igazságában járva rátalál arra. Az emberek igazsága torz, mindenki a saját szemüvegén keresztül látja a dolgot igazságosnak vagy igaztalannak. Persze, léteznek alapvető igazságok, de ezeket is képes az ember a visszájára fordítani.
Elgondolkodtató, jó írás volt.
Szeretettel: Rita 🙂