„…Az elsötétedő színpadon még hallik a zene,majd a ház fölött a bérkaszárnyák iszonyú körvonalai éles fényben ragyognak fel, amikor leborul a
Függöny”
(Arthur Miller: Az ügynök halála)
Kedvelte az ilyen helyeket és a kelleténél jóval korábban érkezett. Az ilyen marketing célú rendezvényeken, rendszerint nem ragaszkodnak az írásos meghívókhoz. Betért a konferencia terem előtti tágas csillogó mellékhelyiségbe. Majdnem minden oldalról tükrök, ahol az ember teljes testmagasságban, szinte minden szögből visszatükröződik . A talpig tükörben alaposan végigmustrálta kopott, saját maga által „ünnepinek „minősített, valaha szebb időket is megélt öltönyét és egészében önmagát tökéletesnek találta. Valójában agyonvasalt inge és öltönye, kínosan fényesre „glancolt” lyukas cipője, külső szemlélő számára a feslettség határain belül rikított. Fontos hogy ő, saját magán pillanatnyilag semmi kivetni valót nem talált, sőt: tökéletesnek érzett mindent.
Nincs mit tenni! Újból és újból talpra kell állni. A többhónapos betegség fizikailag és anyagilag, pestiesen szólva: úgymond teljesen hazavágta. „ – Semmi sem törhet meg!”- gondolta. Pedig gyakran érezte úgy, hogy a környezetében csellengő elemek, vagy akár az egész világmindenség összefog ellene.
Kilépett a fogadóhelyiség „büfésített”szakaszába. Az erre tébláboló, süteményekkel, gyümölcsökkel, kávéval, teával és üdítőkkel kényeztetgethette magát. A meghívottak már elég sűrűn érkezgettek. Az említett finomságokból jól megpakolt egy tányért, majd termoszból kávét pumpált és elégedetten elvonult. A többhetes nélkülözéseket követően most az ízekben kéjelgett, miközben árgus szemekkel vizslatta az érkezőket. „ –Igen, jó lesz figyelni!” – gondolta. Csak egy néhány névjegykártyája maradt, amivel takarékoskodnia kell. Figyelni kell: hogy „hasznosan” ossza szét azokat. Tulajdonképpen ettől az előadástól, közvetlenül szakmailag látványos eredményt nem várt, de a kapcsolatszerzés kezdetének megteszi. Nem volt meghívva, de méltán remélte, hogy nem fogja senki sem megkérdezni: hogy mit keres itt? Több hónap kiesés ebben a szakmában, katasztrófa! Egy néhány jobb kapcsolatszerzés reményében érkezett. Persze, ha őszinte akar lenni az sem elhanyagolható, hogy hosszú idő után egyszer már jól is lakhat. Csak rövid ideje hogy valamelyest fizikailag felépült. Szeretne újfent bekapcsolódni abba az”áramlatba” amely újból jövedelmező pörgésbe lendíti. Valahogy úgy, mint a régi szép időkben! – „Csak kitartás kell! Őt nem olyan fából faragták, mint aki feladja.” Pedig minden összefogott ellene. Mobilját egyirányúsították, már csak fogadni tud hívásokat. Laptopja is felmondta a szolgálatot. Javítatni kéne. Talán egy vagyonba fog kerülni, talán nem is érdemes vele foglalkozni. Újat venni? Ahhoz el kéne találni legalább négyet az ötösből. Tehát minden ellenne, konspirál, de nem érdekli. Legfeljebb a várva várt „felpörgésig” a régi, „laptop előtti korszak” hagyományos bemutatási technikáját fogja alkalmazni. Pedig milyen remek dolog ünnepélyesen bekapcsolni a számítógépet és egy frappáns show stílusában prezentálni az eladásra szánt, rózsaszín ködben gomolygó, néhol zenei aláfestéssel illusztrált, szinte elérhetetlen álmot.
Körülötte sűrűsödött a falatozgató, kávézgató sokaság. Ismerős arcokat fedezett fel. Egy röpke pillanatra keserűen elbizonytalanodott. Míg ismerősei lezseren, márkás gyapjúöltönyben, divatos olasz cipőben és elegáns Pierre Cardin ingben társalogtak, egy szempillantás alatt megvilágosodott számára saját szerelésének silánysága. Szerencsére nem hallotta amint e „nagy menők” kis csoportja pont őróla fecsegtek.
-Na, felismered azt az alakot? – Úgy húsz éve ismerem. Egykoron nagypályásnak számított, de ma már ez is egy kihalásra ítélt fajta – jegyezte meg tekintetével felé bökve egy éltes jól megtermett úriember.
– Igen, ismerem – hörögte fejét tömve a másik. –Úgy néz, ki mintha a bizományiból öltözne és azon túl még egész rossz bőrben van.
– Éégen – bólintott az előbbi. – Úgy hallottam valami rákkal műtötték. Valaha sikeres egyszemélyes intézményként működött, de hallani lehetett egy időben, hogy zűrös ügyekbe keveredett és valamiért padlót fogott.
-Cherchéz la famme?- kérdezte a társa, nem kis malíciával.
– Valami olyasmi. Manapság csak egyszer kell megcsúszni és végiggördül rajtad a huszonegyedik század. Ma már az internet világában, ez az elnyűhetetlen virtualitás korszaka. Az ügynökök ideje már lejárt…
– Úgy van, – bólogatott a társa – az ügynököknek annyi. Közben nagyot kortyolt a kávéjából.
18 hozzászólás
Ma nekem, holnap neked! Sajnos ez egy „reality show” manapság, a kiesések karrierek végét jelentik, ezért van szükség mindig egy B tervre is, csak sokan nem veszik ezt komolyan. Üdv. István
Kedves Istefan!
Köszi az észrevételeid és azt hogy itt jártál.Annyit fűznék hozzá, hogy véleményem szerint megszállottéknál általában nincs "B terv", ami a helyzetet általában nehezíti. Üdv.Z
Hát nem csak az ügynököknek, mindenkinek állni kell a sarat, mert ha kiesik a forgatagból, bizony lemaradhat. A szomorú, hogy akár önhibáján kívül is megesik az emberrel. A mai világban meg pláne. Jól szemléltetted a helyet és a mondandót!
szeretettel-panka
Én is valahogy így látom.Köszi hogy itt jártál.Üdv Z
Kedves Zarzwiecky!
Eléggé életszerű történet. Komoly dolgokról írsz.Valahogy örültem volna, ha más a vége.
Gondolom az ügynök is.
Üdv: Ági
Igen Ágica! Én is szeretem a happy endet, de sajnos az élet mást bizonyít. Az életben keressük a boldogságot, de rendszerint ha ott van, nem ismerjük fel….Törekedni kell rá.Ez olyan: hogy szeretném a világ összes nőjét, de ha nem is sikerül legalább törekszem…?!Pusszantás:Z
Az ügynök nem halt meg, hiszen volt ereje ahhoz, hogy újból ellátogasson oda, ahol valaha a karrierjét építgette. A pussmus, pedig igazán jellemző, minél epésebben beszélni valakiről, annál izgalmasabb perceket élnek át emberek. Hm….Nehéz felkapaszkodni onnan alulról, de fel lehet. Fel ám!:-) Akarat , szorgalom, kitartás kérdése, és kőkemény munka.
ésSzeretettel:Selanne
Igen! A mások "lecsúszása" igazolhatja a mi vélt- vagy valós sikerünket. Ezt leginkább az általad megfogalmazott "pussmus"jellemzi.Köszi hogy itt jártál:Z.
Szia!
Egy betegség vagy botlás teljesen tönkre tudja tenni egy ember életét. Szerencsére a főhős nem adja fel, harcol a talpon maradásért, és ha a valóságban nem is, de az én folytatásomban sikerül újrakezdenie.
Szeretettel: Eszti
Kedves Esztike! Köszi az észrevételeid.A botlásokról annyit: ez az a kapitalizmus amiről jómagam is és még sokan mások ábrándoztunk? Pusszantás:Z
Kedves Jenő!
A közelmúlt ügynökeiről nekem is vannak tapasztalataim, igen ez is nagyon nehéz kenyérkereset, sokszor bizony sajnálom őket, a tiszta jutalékos rendszer, a magas benzin ár, és akkor még a sznob "kollegákról"még nem is beszéltem.
Nagyon tetszett ez a műved is.
Grat.: Zagyvapart.
Kedves Feri!
Sajnos ez a mentalitás napjaink minden "szektorrára" kiterjed.Sajnálatos módon egy néhai termelő országból egy szolgáltató országgá züllöttünk. Ezért van az hogy a vidék telítve van lerokkantosítottakkal és másodállásban gazdálkodó tűzoltókkkal.
Üdv.Z
Kedves Zarzwieczky!
/Ha ma valaki azt a szót hallja, hogy "ügynök", akkor valószínűnek tartom, hogy az ügynököknek nevezett besúgók jutnak az eszébe, vagy az FBI ügynökök. Ma értékesítőnek, üzletkötőnek, sales managernek, tanácsadónak nevezik magukat a kereskedelmi, biztosítási ügynökök. Jól megsértődnének, ha "leügynököznék" őket.:D/
Ha az alkotásod címét humorosan fogom fel, akkor azt mondom, hogy az ügynökök már meg is haltak!
Persze, tudom, hogy ahhoz, hogy az olvasó Arthur Miller által ábrázolt Willy Loman kereskedelmi ügynökkel vonjon párhuzamot, az alkotásodban is az ügynök szót kellett használnod. Vajon a Te ügynököd még meddig próbál küzdeni? Mikor jut Willy Loman sorsára? Nem sok esélyt adtál neki, mint ahogyan Willy Loman-nek sem volt…
Judit
Igazad van Judit.Én egy magyar Willy Lomanra gondoltam.És ha már a megnevezésknél vagyunk az nézőpont kérdése.Így a stricit lehetne humán menedzsernek – és a leányzókat világfarkán forgó dolgozó nőknek nevezni.Köszi hogy itt voltál.Z
Jól ismerem ezt a fajta "világot". Úgy gondolom, régebben sem volt könnyű az ügynöki munka, és szerintem, ma sem nehezebb, csak haladni kell, meglovagolva a fejlődést. No, de hiszen az egész tevékenység erről szól. Tegnap iksz terméket adjuk el, holnap már az ipszilont. Felkészültség, elszántság, kitartás. Ez kell ehhez a munkához, és a prózában szereplő ügynöködnek ez meg van, ezért az újrakezdés biztosan sikerül.
Még hogy régi bútordarab! No hiszen! Ebben a szakmában a rutin, a tapasztalat felér a legjobb laptoppal is. Egy darab papírlappal és ceruzával is lehet szuper bemutatót tartani. Különben sem a terméket adjuk el, hanem magunkat. Aki elfogad, az bízik bennünk, és bármit eladhatunk neki. A jó ügynök azonban nem ad el egy ilyen arany ügyfélnek bármit. Na, tessék. Elkanyarodok itt a témától. Tudod, szeretem ezt a szakmát is. Imádtam "csinálni".
Két vagy három rövid prózát én is írtam a témában. Tetszik a novellád! Gratulálok!
Köszi hogy olvastad és az észrevételt.Barátsággal:Z
Valóban nehéz téma. Éveken keresztül építgettem a karrierem én is "ügynökként", aztán rájöttem, hogy utálom csinálni és váltottam. Viszont van több olyan ismerősöm, akik egyszerűen függőkké váltak, hiába próbálkoztak mással, előbb-utóbb mindig visszatértek a szakmához.
Egy apró észrevétel: néhány helyen a szóközökkel van probléma, hol több van mint kellene, hol kevesebb, leginkább az írásjelek környékén.
Köszi hogy nálam jártál és az észrevételeidet.A "szerkesztéssel" kissé hadilábon állok de igyekszem.Barátsággal:Z