Geraszim Görögországban, Pátra városában nőtt fel. Keresztény nevelésben részesült Hektor és Ofélia szeretett szülei által.
Hektor az egyik óriás cégnek vezérigazgatójaként mindent megtett, hogy az utódjának Geraszimot nevezzék ki. Mielőtt nyugdíjba ment volna a fiút ő maga tanította be. Szeretetteljes jellemmel rendelkező, okos férfiként hamar beletanult a vezetői munkába.
Sajnos a nyugdíjas éveket nem sokáig élvezhette, mert a hirtelen kapott szívinfarktusban elhalálozott. Felesége és Geraszim nagyon megrendültek és az elvesztés fájdalma, rettentően megviselte őket.
Az egyik napon Geraszim az íróasztal fiókjaiban nézte át az iratokat, hogy esteleg kell – e valamit csinálni bennük, vagy leirattározhatja végleg. Már majdnem végzett, amikor az alsó polcon, leghátul talált egy dossziét. A megdöbbenéstől még a lélegzete is elállt. Csak nézte az iratot, miközben a torkát fojtogatta a sírás és könnyei áztatták arcát. Nem tudta hirtelen mitévő legyen, hazavitte és Ofélia elé tette az asztalra. Csendben, szótlanul állt előtte összetörve és magyarázatra várt.
Amikor a nő meglátta a dossziét, szóhoz sem jutott, majd kitört belőle a zokogás.
– Bocsáss meg nekünk drága fiam, Geraszim – kérte és imára kulcsolt kézzel könyörgött neki.
– Miért nem mondtátok el?
– El akartuk, de amíg kicsi voltál nem tehettük, mert megzavart volna. Az érettségi után szerettünk volna erről beszélni veled. Ám ott volt a felvételid és a vizsgáid, mindig akadt valami. Tudtuk, hogy meg fog rázni és nem szándékoztunk ezzel rontani az esélyeiden. Később meg már úgy gondoltuk, hogy talán jobb is, ha nem szerzel róla tudomást – válaszolta sírva és megbocsátást remélve.
– De jogom van tudni, hogy ki az igazi anyám és miért mondott le rólam!
– Igazad van. Hidd el borzasztóan sajnálom, csak arra kérlek, hogy próbálj megérteni és bocsáss meg nekünk – esedezett tovább.
Geraszimban dúlt a düh, a fájdalom és a szeretet, vala-mint hála érzése is, amiért ilyen jövőt biztosítottak szá-mára. Egy darabig állt ott szótlanul, mozdulatlanul a könnyes szemeivel és megfeszült arcizmaival, majd magához ölelte Oféliát.
– Köszönöm nektek, hogy ilyen jók voltatok hozzám, ezt a biztos jövőt adtátok a kezébe egy idegen kisgyermeknek.
– Drága Geraszim, az Úr áldjon meg téged a jóságodért.
– Arra kérlek, hogy segíts nekem megkeresni az édes-anyámat, ha még él egyáltalán.
– Természetesen, mindenben segítek.
Sok ügyintézést és utánajárást igényelt, mire nagy nehezen sikerült felkutatniuk az édesanyja tartózkodási helyét. A férfi tele volt várakozással és kérdésekkel.
Egy szabad hétvégéjén reggel felkerekedett és elutazott Hiónába, ez egy kis község párszáz kilométerre Pátrától. Amint közeledett látta, hogy szegények által lakta ne-gyedbe érkezik.
Torkában dobogott a szíve, amikor becsengetett édes-anyja ajtaján. Idős, alacsony termetű, sovány asszony nyitott ajtót. Ahogy a szemébe nézett, rögtön tudta, hogy édesanyja az.
– Alea, a fiad vagyok Geraszim – mondta csendesen.
– A fiam? Hát eljöttél? – kérdezte, miközben megeredtek könnyei.
– Bocsásd meg öreganyádnak, hogy vétkezett ellened – kérlelte szemeit törölgetve.
Egyszobás kis ház volt, szegényesen berendezve. Behívta fiát, aki leült az asztal melletti székre.
– Kérlek, mond el nekem, hogy miért hagytál el?
Az asszonyon látszott, hogy meggyötörte az élet. Nehezen kezdett hozzá a visszaemlékezéshez.
– Igen…, persze…, persze.
– Ez a ház a szüleimé volt. Alkalmi munkákból éltek, sokszor nem került az asztalra betevő falat. Iskoláztatni sem tudtak. Mihelyt elég nagy voltam ahhoz, hogy megfogjam a gereblye nyelét, nekem is dolgoznom kellett. Apám hamar átkerült a túlvilágra. Szörnyen nehéz sorunk volt. Egy fiú sajnos elcsavarta a fejemet. Amikor megtudtam, hogy terhes vagyok még anyámnak sem mertem szólni.
Sokszor éheztünk és fáztunk. Kétségbe estem, ide nem szülhettelek meg, hiszen enni sem tudtam volna adni neked.
Az egyik asszonytól hallottam, hogy ide nem messze van egy olyan ház, ami befogadja a szülni akaró nőket és há-rom hónapig lehetnek ott gyermekükkel. A feltétele az, hogy le kell mondaniuk róla. Soha nem léphetnek vele kapcsolatba és természetesen azt sem tudtuk, hogy hová kerül majd. Minden nap arra gondoltam, gyötrő fájdalommal a szívemben, hogy talán ez lesz az a nap, amikor elém hoz majd a jó Isten és megbocsájtja vétkemet. Nem volt más választásom fiam, ne haragudj rám kérlek – mesélte könnyeit törölgetve.
A férfi megértette és átérezte anyja helyzetét. Fátyolos, könnyel telt szemmel ölelte magához életében először az édesanyját.
– Köszönöm, hogy lehetőséget adtál az életemnek. Ne félj, most már itt vagyok és gondoskodom rólad – mondta, miközben megcsókolta arcát.
„Azoknak, akik Istent szeretik, minden javukra van” /Róma 8:28/
Debrecen, 2023. 01. 14.
8 hozzászólás
Kedves Editke! Örömmel olvastam tőled végre újból. A történet kedves és felemelően szép.
deb
Nagyon szépen köszönöm!
Kedves Edit!
´Nagyon megrázó történet!
Szerencsére minden jóra fordult!
Gratulálok:sailor
Szép estét!
Kedves Sailor! Nagyon szépen köszönöm, hogy olvastad a történetet és a kedves szavaidat, örülök, hogy elnyerte tetszésedet! Szeretettel Edit
Már korábban is olvastam ezt a történetet, de most újra meghatott. Jobb a gyereknek azonnal megmondani a tényeket, hogy ne sérüljön a lelke, ne érezze utólag úgy, hogy becsapták. Ennek a fiúnak a helyén volt az esze és a szíve is.
Szeretettel: Rita
Kedves Rita! Nagyon szépen köszönöm az olvasást és a kedves hozzászólásodat! Szeretettel Edit
Az anyai szeretet ilyen is lehet. Hektor és Ofélia nagyszerű fiatalembert neveltek Geraszimból.
Kedves Arthemis! Nagyon szépen köszönöm, hogy olvastad ezt a kis történetet és kedves szavaidat! Szeretettel Edit