Talán furcsának találod, hogy levélben szólok hozzád, de az irodalomban nem egyedülálló jelenség, hogy egy apa nyílt levélben inti fiát. Gondolj csak az episztolákra, amiket éppen most tanulmányozol szóbeli érettségidre készülődve. Tudom, már nagykorúnak tartod magad, és azt gondolod, hogy ebben a korban nincs szükség atyai gyámkodásra, de terved meglehetősen elriaszt, te pedig elzárkózol minden beszélgetéstől. Jogosan feltételezed, hogy az idei nyár talán az utolsók egyike, amit még gondtalanul eltölthetsz, hiszen akár felvesznek az egyetemre, akár nem, többet nem leszel 18 éves. Tisztában vagyok vele, hogy untatnak gyerekkori történeteim, most mégis előhozakodnék a saját élményeimmel. Fergeteges bulival zártuk gimnáziumi éveinket a barátaimmal. A hivatalos érettségi banketten túl úgy éreztük, nekünk külön ünneplés jár az elszenvedett megpróbáltatásokért. Persze így utólag visszatekintve már nem is tűnik olyan rettenetesnek sem az írásbeli, sem a szóbeli vizsga, de akkor úgy éreztük, miénk a világ. Örömünkbe némi szomorúság is vegyült, hiszen tudtuk, bandánk nemsokára feloszlik, szétválunk a szélrózsa összes irányába, és bár megfogadtuk, hogy rendszeresen találkozunk egymással, a hétköznapjaink ősztől egymás nélkül telnek majd. Igazi barátság alakult ki közöttünk, nemcsak a közös csínyek, kalandok kötöttek össze minket, hanem a bajban is számíthattunk a másikra. Egész puskázási rendszereket, technikákat agyaltunk ki, néha sikerült is tökéletesen megtévesztenünk tanárainkat.
Tehát elhatároztuk, hogy fenékig ürítjük az élvezet poharát. Sorra jártuk a város szórakozóhelyeit, egy éjszaka alatt szinte valamennyiben megfordultunk, ami pedig nem kis teljesítmény, mert a mi időnkben is akadt belőle néhány. Hajnal felé az elfogyasztott italoktól kissé kótyagos fejjel szemléltük az élet dolgait. Rózsaszínű szemüvegünkön át megszépült minden, legszívesebben keblünkre öleltük volna az egész világot. Záróra után, mikor a legutolsó helyről is kiadták a szűrünket, az ébredező városban kóboroltunk, a madarakkal együtt keltve a város békésen szendergő lakóit. A Duna-parton mélyen beszívtuk a víz illatát, édes borzongással járta át testünket a hajnali levegő. A lányok ekkorra már hazamentek, csak mi maradtunk, fiúk. Elérkezett a világraszóló tervezgetések ideje. Szóba került, ki milyen gazdag lesz, ki hogyan váltja meg a világot. A felkelő nap sugarai aranyba vonták a szemben lévő házakat, mi pedig megteltünk energiával, az élet iránti szeretettel. Úgy éreztük, nincs szebb dolog, mint 18 évesnek lenni. Bödön fejéből jött az ötlet, hogy menjünk a Balatonra. Mivel meggazdagodási terveink csak a jövőben látszottak megvalósulni, az autóstoppot választottuk közlekedési eszközként. Indulás előtt az éppen kinyitó ábécében még feltankoltunk jó kis barackpálinkával. Így rózsás hangulatban álltunk az autópálya szélére. Először a benzinkútnál szerettük volna leszólítani a Balaton felé igyekvő autósokat, de elkergettek onnét. Ezért kicsit odébb próbálkoztunk. Jókedvünk egy cseppet sem lankadt, holott közben egyre több idő telt el. Kitaláltuk, hogy talán túl sokan vagyunk, és megijednek tőlünk. Néhányan elbújtunk a bokorban, csak a megnyerő külsejű Girhes és Colos integettek veszettül az arra haladó járműveknek. Végül Colost elhagyta a türelme.
– Én ezt nem bírom tovább. Így sosem érünk oda- mondta.
Csitítottuk, hogy várjon csak türelemmel, de ő egy vad ötlettel állt elő.
– Kifekszem az úttestre, és akkor kénytelenek lesznek megállni- húzta el a száját a szokásos kaján vigyorára.
– De mi van, ha mégsem állnak meg?- kérdeztem.
– Ugyan- vetetette ellen Colos-, csak nem gázolnak el.
Hatalmas kamion közeledett felénk.
– Most vagy soha!- kiáltotta Colos, és már feküdt is a kánikulától kissé felolvadt aszfalton.
– Ne tedd!- üvöltötte Bödön.
A kamionsofőr későn vette észre az autópálya szélső sávjában fekvő testet. Rátaposott a fékre, de nem tudta megakadályozni, hogy keresztülmenjen rajta. Egy szempillantás alatt történt az egész, már csak arra eszméltünk, hogy mindent elborít a vér. Még most összeszorul a gyomrom, ahogy felidézem a történteket.
Ezért arra kérlek drága fiam, hogy jól gondold meg, mit teszel. A tanulás végeztével élvezzétek a nyarat, az ifjúságot, mulassatok, bulizzatok kedvetekre, menjetek el arra a körutazásra, amit Németországban terveztek, de sose felejtsd el, hogy anyád és én hazavárunk.
Szeretettel ölellek: apád
12 hozzászólás
Hú Eszti!
Szíven ütött a történeted, eszembe jutott valami ami most teljesen felkavart. nem is tudok mit írni.
Barátsággal Panka!
Szia Eszti!
Sajnos itt erre felé is volt már egy szörnyű tragédia banketten.Az is autóval történt.Ott 4 fiatal hat meg azon az éjszakán.Történeted megrázó.Nem elégszer mondja el az ember az intelmeket.
Üdvözöllek:Marietta
Esztike!
Azt hiszem, sok fiatal hallgatja a hasonló atyai intelmeket, de legtöbben sajnos, csak félvállról veszik, hogy hiszen már felnőttünk, minek papolnak az öregek! Ezért történnek sorra a vissza nem vonható tragédiák, különösen így érettségi után, s ne is mondjam, a diszkókból hazatérőben.
Ezért bizony nem elég a kapott intelem, valahogy jobban kellene az ifjakra hatni valamivel, mert saját kárukon tanulva… sokszor már nem sokat ér. Jó, hogy írásba foglaltad a gondolataidat.
Szeretettel: Kata
Szia Eszti!
Sajnos a szülőnek itt már nem sok lehetősége van. Elmondja az intelmeit, és aztán…aztán aggódik, míg a fia (lánya) épségben vissza nem tér. Hogyan lehetne minden fiatalt megóvni a kalandokban leselkedő veszélyektől? Sztem sehogy. Sajnos. De a kalandok, a nagy tervek azért kellenek, nélkülük semmit sem ér az élet!
Üdvözlettel: én
Kedves Panka!
Sajnálom, hogy ennyire felkavartalak. Sajnos sokunkkal megesik hasonló eset. Köszönöm, hogy elolvastad.
Szeretettel: Eszti
Kedves Marietta!
Magam is ilyen voltam tizenévesen, de szerencsére nem történt baj. Örülök, hogy itt jártál.
Szeretettel: Eszti
Köszönöm szépen, hogy itt jártál, kedves Kata!
Szeretettel: Eszti
Kedves Laci!
Teljesen egyetértek veled, kalandokra szükség van. Aki nem mer kockáztatni, sok élménytől esik el. Szülőként viszont aggódunk a gyermekünkért. Örülök, hogy újra megjelentél.
Szeretettel: Eszti
A szülő aggódik akkor is, amikor a gyermeke már nem tizennyolc, hanem huszonnyolc, harmincnyolc, stb. Ez így természetes. Az intelem kell, mert jó, ha a gyereket nem csak a környező világ, hanem a szülő "is" neveli. A baj ott van, ha egy szülő nem tudja a saját határait, és nem tudja elengedni a gyerekét, aki már felnőtt. Egy idő után muszáj megtanulni befelé aggódni.
Rozália, éppen ezért tetszik az írásod, mert megmarad az intelem és a példa szintjén.
Ha belegondolok, mi miket műveltünk tizennyolc évesen, rosszul leszek. Viszont sok tapasztalatot is szereztünk, jókat, rosszakat. Mindenkinek a maga útját kell járni. Az a szülő viszont, aki nem is figyelmezteti a gyerekét a létező veszélyekre, nagyon nagy hibát követ el.
Bizony ez egy borzasztó történet, és nekünk szülőknek már csak az a sorsunk, hogy aggódjunk. Tetszett az írásod, gratulálok: Zagyvapart.
Kedves Arany!
Nem is igazi 18 éves, aki nem próbálja ki saját határait. Most is szívesen gondolok az akkori csínyekre. A szülői szerep viszont más. Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel: Rozália
Köszönöm szépen, kedves Zagyvapart!
Szeretettel: Rozália