Régóta szeretném hallani már a föld nevetését, azt a felszabadult jókedvű nevetést, melyet gyerekkoromban hallottam utoljára. A madarak ugyanúgy dalolnak mint régen, az erdő ugyanúgy susog, a fű zöldül, a virágok nyílnak és majdnem minden a régi, de a föld mégsem nevet.
Szegény, hogy is nevetne, ha egyszer nem csiklandozzák, beszélgetni vele és nevetésre bírni csakis az tudja, aki szereti és értékeli, ezek viszont rendre kihaltak, vagy túl gyengék már ahhoz, hogy hasát csiklandozzák.
Az elgyengült kezek nem bírják már fogni az eke szarvát, hogy vidám gyászbarázdákat húzva a zöld réteken, mint megannyi szorgos kis hangya megbirizgálják a föld hasát nevetésre késztetve a jó öreget. Traktorokkal sem csiklandozzák már, mert azoknak méregdrága ital kell, amire nem futja azoknak, akik még szeretik a földet és tudják, hogy az életet jelenti az ember számára.
Ezt kevesen fogják fel és nagyon kevés ember gondolkodik el azon, hogy mit is eszik és honnan származik éltető eledele.
Minek termelni itthon valamit, hisz tele vannak a szupermarketek mindenféle eledellel, melyek ott teremnek, ahol sosem volt mezőgazdaságra alkalmas terület és íme most van, de annyi, hogy mást is el tudnak látni. Ezek a „zöldségek” és „gyümölcsök” természetesen annyira dúskálnak ásványi anyagokban, vitaminokban, mint egy őserdei bennszülött, aki sosem látott pénzt, dollármilliókban.
Eszik az emberek a földet nem látott zöldségeket, a tyúkot nem látott tojást, a növényi eredetű margarint melynek elkészítési technológiája egy darabig megegyezik a vinilinével (ami egy természetes, növényi eredetű kőolajtermék) és vele nylonparadicsomot, melyeknek se íze se bűze, de mindezek egészségesek, mert a szabvány így írja és akkor ez így igaz.
Ezeket mind kinevetné az itthoni drága föld, ha a sírás ne fojtogatná, így inkább hallgat, nehogy sírását nevetésnek mondják és reklámok segítségével, ezt el is hitessék az emberekkel, mert nagyon hiszékenyek vagyunk.
Szomorú vidámsággal zöldell a föld, az erdők lassú de biztos léptekkel foglalják el a parlagon maradt földeket, ennek örülni is lehet, de szomorkodni is.
Én se tudom, hogy sírjak vagy nevessek, ezért változó a hangulatom. Ha fekete csíkokat látok a zöldben, hiába a gyász színe ez akkor jön, hogy nevessek, ha meg a zöldben pompázó földeket nézem, akkor vidáman szomorú vagyok, de sírni akkor sem tudok, mert mindig remélem, hogy végre más is felismeri e föld szomorúságát és megpróbálja velem együtt megnevettetni.
3 hozzászólás
Kedves István!
Talán a cikkek rovatba kellett volna tenned, mert sajnos nagyon időszerű és tanulságos írás!
Szeretettel: Lyza
Lehet kedves Lyza, hogy oda kellett volna, de sebaj, mert ha úgy haladnak a dolgok, ahogy nem szeretném, akkor sajnos jövőre oda tehetem. Köszönöm a jó tanácsot. Szeretettel: István.
Kedves István!
Nagyon szépen, nagyon líraian fogalmaztál meg egy kétségbeesett kiáltást! Gratulálok hozzá!
Tavaly, amikor az ország déli része felől jöttem hazafelé, és láttam a sok parlagon hagyott földet, bennem is megfogalmazódtak ezek az érzések, csak nem ilyen líraian! 🙁
Az idén viszont elmentem Vas-megyébe, a csodálatos Jeli Arborétumba, megnézni a rododentron virágzást, és elolvadtam a gyönyörűen megművelt földek látványától. 🙂 Olyan szép, és nevetős arra felé a táj, hogy büszkeségtől fénylő szemekkel néztem. Csak a férjem hűtötte le a lelkesedésemet, mert szerinte az osztrák gazdák művelik a földeket, azért olyan tiszta, és szép minden, mintha Ausztriában lennénk…
Judit