Nagyon régen nem járt már porcelánboltban. Most is csak gyönyörködni ment be, mert imádta ezeket a törékeny holmikat. Amikor meglátta a polcon a bögrét, mégis hirtelen ledermedt. Éppen olyan volt, mint az régi bögre. Óvatosan leemelte a polcról…
—-
Judit még nagyon fiatal volt, és első munkahelyes. László negyven körüli, és osztályvezető. Judit mindig irigykedve nézte László íróasztalán a gyapot-fehér porcelán bögrét. Lágy vonalú volt, és pocakos, de szívdöglesztő piros pöttyök díszítették. Gyermekként neki is volt hasonló, de az gránitból volt. A porcelán az egészen más. Tiszta és törékeny, mint a hajnal. Meg is csodálta minden alkalommal, amikor csak tehette.
– Egyszer tényleg neked adom. – mondta László nevetve, amikor észrevette, hogy Judit ismét a bögrét bámulja.
– Tudod, emlék a nagymamámtól, rákban halt meg szegény.
—-
Az élet mindkettőjüket másfelé sodorta. Évek múlva Judit megpályázott egy állást. Belépve a szomszédos irodába, az egyik íróasztalon meglátta a pöttyös bögrét. Nagyot dobbant a szíve, mert tudta, hogy ez a bögre, az a bögre.
– Ismerem ezt a pöttyös bögrét – mondta nevetve.
– Hol van László? – kérdezte, szinte hadarva, a többiek pedig olyan furcsán néztek rá, mintha idegen nyelven szólalt volna meg.
– Enyém a bögre.- mondta egy nő udvariasan, és asztalhoz lépett. Ötvenes, őszhajú és elegáns volt.
– Nem, az nem lehet! Én tudom, hogy ez a László bögréje. – ismételte makacsul, de a szíve már nagyon erősen kalapált az izgalomtól.
Fagyos csend suhant át a szobán, a dolgozók hol egymásra, hol pedig Juditra néztek. Végül a bögrés hölgy ismét megszólalt.
– Ha egy héttel korábban jössz, még találkozhattál volna vele, de sajnos már nem lehet. Rákos volt… A bögréjét pedig én fogadtam örökbe.
Judit szólni sem tudott, csak nyelt egy hatalmasat, nehogy megfulladjon a gombóctól, amely hirtelen fészket rakott a torkában. Közben le sem vette a szemét a bögréről. Nem tudta kimondani, csak magában ordította.
– Én jobban szerettem, Őt…
Egy ideig még ott állt földbe gyökerezett lábakkal, de már egyre homályosabban látta a bögrét is…
Alig fél év telhetett el, a bögrés hölgy megbetegedett. Melleit eltávolították rákos daganatok miatt. Még visszajött néhány hétre dolgozni, de napról napra halványabb és soványabb lett. Egyik nap érkezett a hír, ő is elment… A pöttyös bögre pedig egy asztallal tovább költözött. Ugyanabban az irodában, másik kolleginához, Zsuzsikához. Még mindig olyan szép volt, mint régen. Csillogó, hófehér
porcelán, kacér pöttyökkel. Nem kopott, sőt, mintha egyre jobban ragyogott volna. Judit, most is minden nap megcsodálta, de már fájdalommal a szívében.
Egy év nem sok, Zsuzsika is beteg lett. Mellrák… Műtét, kezelések, s egy év múlva munkába állhatott. Aranyos volt, és életvidám. A harmadik napon összetalálkoztak a mosdóban, amint Zsuzsika éppen a pöttyös bögréjét mosogatta.
– Látod, még mindig csodaszép, pedig már a negyedik gazdáját szolgálja. Hiába, ez a bögre örök… – mondta Juditnak nevetve.
– Igen, valóban. – válaszolta Judit, miközben egy határozott mozdulattal kivette Zsuzsika kezéből a bögrét. Lassan megforgatta, hogy minden pöttyöt megcsodálhasson rajta, mégegyszer, utoljára…
– Szeretnéd ugye? De én nem adom ám! – mondta huncutul Zsuzsika, miközben kacsintott egyet.
Judit viszont abban a pillanatban elengedte a bögrét, s az hatalmas csattanással érkezett a kövezetre. Apró, csillogó porcelándarabok szálltak minden irányba. Közben egyszerre érzett fájdalmat és megkönnyebbülést. Egy ideig csak szótlanul nézték az összetört csodát. Zsuzsika szemében harag, és rémület látszott, s értetlenül állt a történtek előtt. Könnyes szemmel nézte a bögre darabjait, a szürke, megkopott gránitpadlón.
– Ehhez nem volt jogod.- szólalt meg Zsuzsika nagysokára, halkan, és szemrehányóan.
– Nem, valóban nem, neked viszont élned kell! – válaszolta Judit, alig hallhatóan.
Szemében oly sebesen futott össze a könny, ahogy a patak rohan a folyóba, s a folyó a tengerbe. Közben mindvégig Lászlóra gondolt… Hosszú percek teltek el, mire mindketten felocsúdtak.
– Köszönöm! – rebegte Zsuzsika elhaló hangon. Csak ekkor értette meg, miért is kellett a bögrétől megválnia.
—-
Judit most ott állt a bolt közepén, kezében álmai bögréjének másolatával. Kicsit még nézegette, majd ugyanolyan lassú mozdulattal tette vissza a polcra, ahogyan levette. Most, évek múlva először tudott örülni annak, hogy mégsem kaphatta meg László börgréjét…
24 hozzászólás
Kedves Pipacs!
Megható és érdekes történetet írtál egy egyszerű bögréről. Szépen, szabtosan fogalmazol, jó olvasni az írásaidat.
Szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Tudom meglepő, de ilyet még az én fantáziám sem talál ki. 🙂 A történet igaz.
Megtisztelő, ahogyan írásaimról vélekedsz, őszintén köszönöm!
Szeretettel.
pipacs 🙂
Kedves Ilona!
Úgy látom a Pöttyös bögre kedvelt téma! 🙂
Mennyiféle történetet lehet hozzá fűzni és mindig a szeretet a vége…
Szeretettel olvastam: Tünde
Az a gyanúm, pótolni valóm van. 🙂 Utána fogok nézni. 🙂
Köszönlek, Tünde!
pipacs
Nagyon tetszik a történet Pipacs! 🙂
A sors tud ilyen történeteket. 🙂 Örülök, hogy tetszett.
Köszönlek.
pipacs 🙂
Kedves pipacs!
Mindennek, még egy pöttyös bögrének is lehet misztikuma. Ráadásul olvasom, hogy egy valóban megtörtént esetről van szó, úgyhogy ide is érvényes a mondás: nincs olyan kitalált történet, amit az élet ne tudna igazzá tenni. Tetszik ahogy a prózát írod. Van egy mondat amit kiemelkedően jónak találtam: "Judit szólni sem tudott, csak nyelt egy hatalmasat, nehogy megfulladjon a gombóctól, amely hirtelen fészket rakott a torkában." Ez véleményem szerint mesteri, de az egész történet szépen, érthetően van megírva.
Gratulálok hozzá.
Szeretettel:
Millali
Nagyon egszerűen írtam le, semmi fényezés. Persze, nincs kimunkálva, bizonyára lehetne belőle többet is kihozni. 🙂 Talán majd egyszer megteszem, csak az idő ne lenne…
Köszönöm véleményedet, Millali. Örülök, hogy így látod.
pipacs 🙂
Vártam, hogy valamiképpen véget érjen a szomorú aktualitás sorozata, valaki, vagy valami által.
Én magam is kedvelem, a csíkos, kockás, pöttyös holmikat. Körülnézek otthon.
Remélem, hogy véletlen, bár azt is hallani véletlenek nincsenek. Mindennek meg van a maga sajátos oka.
Szeretettel:Marietta
Morbid az élet, sőt… olykor pedig ragaszkodunk néhány kedves darabhoz. Én sem hittem volna… ha nem vagyok a történetben… Talán van tanulsága. Persze, éppúgy lehet a véletlen műve is.
Köszönöm, Marietta!
pipacs 🙂
Kedves Pipacs!
Hittem, hogy ez egy fiktív történet, mindaddig, amíg itt lentebb nem találtam rá, hogy valóságos. Az élet tud produkálni nagyon meglepő dolgokat.
Örülök, hogy Judit "végzett" a pöttyös bögrével… Tetszett az írásod.
Szeretettel
Ida
Néha a valótlan is valós. 🙂 Köszönöm, hogy olvastál, Ida. 🙂
Ölellek.
pipacs
Kedves Pipacs!
Lebilincselő a történeted. Egyszerű, mégis beleborzongtam…
Csak gratulálni tudok, Judit
Az élet furcsa borzongásokból áll, csak ritkán járunk porcelánboltba. 🙂 Ha kutatunk emlékeink között, bizony akad némi írnivaló.
Köszönlek Judit!
pipacs 🙂
Kedves Pipacs!
Amikor a történetedben odaértem, hogy László is megbetegedett és meghalt, már tudtam, hogy a pöttyös bögre is egy elátkozott tárgy. Voltak és vannak olyan tárgyak itt a Földön, amelyek szorgos krónikások szerint eddig kizárólag bajt hoztak tulajdonosaikra és mindazokra, akik kapcsolatba kerültek velük. Ilyen volt az az autó, amelyben a merénylők 1914 nyarán Szarajevóban agyonlőtték Ferenc Ferdinándot, a következő tulajdonosai is mind meghaltak, vagy balesetet szenvedtek. De vannak más ilyen hírhedt tárgyak, pld. számos ékszer: pecsétgyűrű, a Hope gyémánt, egy orosz nyakék, a Mefisztó-gyűrű, de vannak bútordarabok, házak amik ölik a tulajdonosaikat. Nehéz lenne ezekre a példákra azt mondani, hogy mindez csupán a véletlenek összjátéka. /folyt./
/folyt./
A véletlenek éppen azért véletlenek, hogy ne ismétlődjenek ugyanakkor vagy ugyanott. Vagy ugyanazon személlyel, tárggyal kapcsolatban. Talán mégis azoknak van igazuk, akik szerint ezeket a tárgyakat elátkozták. Mert a világ egy sokismeretlenes egyenlet, és még messze vagyunk a megfejtéstől.
Judit
Már bánom, hogy nem a cikkek közé tettem, hiszem egy valós történetről van szó. Nagyon örülök, Judit, hogy hoztad a példákat. Sokszor nem akarjuk elhinni, de a történelemben rengeteg példa van. Van, amitől akkor is jó megválni, ha nem akarunk. Van a magyar színjátszásban is hasonló eset, bárkire is osztották ki a szerepet, azok mind meghaltak. 🙁 Tehát nem csak a tárgyak…
Mennyi mindent nem tudunk mi emberek, hiába is akarnánk megfejteni.
Nagyon örültem neked!
pipacs 🙂
… s tudod mi még a legszörnyűbb, amikor már tudja, és mégis, és megsem, és csakazértis…
A babonák és hidedelmek sokszor alaptalanok, mégis olykor rácáfol az élet. Vannak ilyen helyek, tárgyak… emberek…stb.
Bocs, csak még belémszorult. 🙂
Nagyon tetszik. Köszönöm az élményt.
Én köszönöm, hogy bekukkantottál, mindig szívesen látlak. 🙂
pipacs
Olvastam volna még hosszabban, bővebben kifejtve, mert kezdett érdekessé válni a bögre misztikuma. Lejjebb meglepődve láttam, hogy igaz történet alapján íródott. Ezzel merengésre késztettél.
Üdv: Tibor
Bevallom hosszabban írtam meg, Tibor. Mégis, amikor feltöltöttem, megnyirbáltam. 🙂 Arra gondolva, hogy hosszú prózától sokan megijednek. Idő. 🙂
Más könyvben olvasva és más interneten.
Mégis örülök, hogy olvastad volna még… 🙂
Köszönöm!
pipacs 🙂
Kedves Pipacs!
Bizony vannak elátkozott helyek, és vannak elátkozott tárgyak is, ez a bögre bizonyára ilyen volt.
Érdekes, olvasmányos novellát írtál, nagyon tetszett.
Szeretettel: Zagyvapart.
Bizony sokszor hallottunk már hasonló esetekről, bár én nem vagyok babonás, de ennek a történetnek részese voltam. Így évtizedek múltán méginkább hiszem, hogy ez a bögre valóban egy elátkozott tárgy lehetett. Hogy miért? Ki tudja…
Nagyon örülök, hogy rátaláltál erre az írásomra, kedves Zagyvapart, hiszen éppúgy életírta, mint a, Te írásaid. 🙂
Köszönlek szeretettel!
pipacs 🙂