( Csobai István – Artur és Wendler Zoltán – Artúr )
János amolyan mackós alkat. Már két éve nyugdíjas. A felesége öt éve halt meg. János néha dolgozgat a nyugdíj mellett. Gépeket javít, amelyeket még ő készített húsz-harminc évvel ezelőtt. Amióta a felesége meghalt, nem igazán foglakozik sem a házzal, sem a kerttel.
Éva már négy éve nyugdíjas. Gyerekkorában egy osztályba járt Jánossal. Sokáig egymás mellett is ültek a padban. Éva férje két éve halt meg szívrohamban. Éva a nyugdíj előtt adatrögzítőként dolgozott, mint csoportvezető. Szereti a kertet. A pénzének nagy részét a házára költi. A ház ettől egyre szebb. Éva jól tartja magát. Kicsit duci, de ápolt, és csinos. Sokszor úgy érzi, elviselhetetlen az egyedüllét.
János néha levelezget egy Internetes társkereső oldalon. Siker esetén összekapja magát. Előveszi a külön erre a célra tárolt ruháit, és rendesen kiöltözik. A találkozókat mindig úgy beszéli meg, hogy ül az autójában, és ha a nő úgy dönt, beül mellé. Már előre tisztázzák, hogy a nő főz, a hozzávalókat pedig János állja. Ezt így érzi korrektnek. Ezek a vacsorák többnyire jól sikerülnek. A nők igazán kitesznek magukért. Az éjszakák megkoronázzák a találkozókat. János a pénzt legtöbbször a vacsoraasztalon a konyhai tányér alatt hagyja. Reggel elbúcsúzik. Nem ígér semmit. Soha se megy kétszer ugyanahhoz a nőhöz. Nála az ilyen találkozók néhány hónapos eltéréssel követik egymást. Utána mindig sokkal inkább egyedül érzi magát.
Éva egyik barátnője egy irodát működtet. Utazási partnereket közvetít. Az utazások közben alkalom kínálkozik megismerkedni az útitársakkal. Évának sokáig nem volt szerencséje. Ezekre az utakra általában sokkal több nő jelentkezik, mint férfi. Éva szívből utálja azokat a nőket, akik nem játszanak becsületesen, hanem valamilyen technikával lecsapnak a férfiakra, mielőtt azoknak idejük lenne jobban körülnézni. Egyszer megismerkedett egy férfival. A jó hangulatú nap után a férfi azt kérte Évától, húzza fel magára azt a tangát, amit vett neki, és csak abban sétálgasson a lakásban. A férfi elővett egy fényképezőgépet, és elkezdte az önkielégítést. Éva ezek után befejezte a kirándulásokat. Azóta sokkal inkább egyedül érzi magát.
Éva és János majdnem szemben laknak egymással. Éva szereti János humorát. János szereti azokat a sós süteményeket, amiket Éva ajándékból a kerítés lécére akaszt neki, amikor süt a barátnőinek.
Főleg a sütemények kicsit száraz széleit szereti. Éva tudja ezt. Többnyire akkor szoktak találkozni egymással, amikor télen havat lapátolnak. Sokszor viccesen megpróbálják eltolni egymást a hólapáttal. János néha megdobja Évát egy hógolyóval. Mindig vigyáz arra, nehogy keményre gyúrja, és amikor dob, csak a kabátot találja el. Éva kicsit sikongat, de tudja, az első hó – a legenda szerint – széppé varázsolja a nőket. Azt is tudja, az a hógolyó nem más, mint egy virágcsokor, cserébe a finom süteményekért.
Éva imádja a sudoku játékot, de szereti a keresztrejtvényeket is. János lovakra szokott fogadni kis tétben de hatalmas előkészületek után. Átvizsgál minden elérhető információt, napokig fontolgatja a dolgot. Mindketten élnek a technika adta lehetőséggel, az Internet világával, de reménytelenül, végtelenül egyedül vannak. Éva sokszor sírdogál esténként a konyhaszéken ülve, vagy az ágyában fekve. János pedig tiszta éjszakákon gyakran ül kinn a teraszon, és nézi a csillagokat. Közben arra gondol, talán van valahol valaki a világban, aki pont így ül, mint ő most, és akár a társa is lehetne. Az évek múlásával erre egyre kevesebb a remény.
Nem marad más, csak a végtelen egyedüllét. Jó időben senki sem szokott a hólapátra gondolni.
13 hozzászólás
Bizony nehéz egyedül. Viszont idősebb korban már az egymásra találás is nagyon nehéz.
Kialakult szokások, egyéniségek, ők már nehezen változnak, nem idomulnak a másikhoz, maradnak olyannak, amilyenek…
Kedves Artúrok, bizonyára arra utaltatok, hogy ott élnek egymás szomszédságában egyedül, mégis máshol próbálnak társat keresni. Lehet, hogy jó szomszédok, de talán az együttélés mégsem működne, így hát marad az egyedüllét. Nagyon elgondolkodtató írás, hiszen annyi a magányos ember manapság…
Üdv. Ida
Kedves Ida!
Bizony, arra gondoltunk! Nagyon jól ráéreztél. Sok esetben nem látjuk meg, mi van a közelünkben, illetve, milyen lehetőség adódik, szinte karnyújtásnyira.
Köszönöm szépen!
Az igaz, hogy rossz egyedül, de megtörténhet hogy ketten még rosszabb, talán ezért keresgél az ember távolabb? Talán fél a kézzelfogható közelségtől egy bizonyos kor után? Üdv. István.
Köszönöm szépen, hogy megosztottad velünk a gondolatodat!
Igazad lehet abban, amit leírtál. Nem kérdeztem meg szerzőtársamtól, hogy ez egy kitalált sztori, avagy valóságos történet, de azt hiszem, nem sokat számít ebben az esetben. Én úgy gondolom, az ember társas lény, ezért mindenképpen jobb párban. Ettől függetlenül vannak emberek, akik jobban érzik magukat egyedül, vagy legalábbis biztonságosabbnak tartják.
Brúnóka, valóban sokszor előfordulhat, hogy karnyújtásnyira is lenne valaki, aki társat keres, és nem is mindig az lehet az ok, hogy biztonságosabbnak véli valaki az egyedüllétet, hanem egyszerűen nincs meg az a "Valami", az a szikra, ami (legalábbis például nekem) kell ahhoz, hogy úgy nézzen a másikra az illető, mint az élete lehetséges társára. Nem könnyű, ezt aláírom 🙂 De az írás gondolatébresztő.
Hanga
Kedves művésznő!
Van egy ismerősöm. Egy hölgy, aki évekkel ezelőtt azt mondta nekem erről a témáról:
"Tudod Artúr, ha nincs katt, akkor az illető akár a feje tetejére is állhat, nem kell nekem!"
Ő így hívta azt a bizonyos szikrát, hogy "katt".
Köszönöm szépen!
🙂
Nos, annyi minden sugárzik ebből az írásból, amit nem csupán a történet ad.
tetszett mert sok mondandóval szolgál!
szeretettel-panka
Kedves Panka!
Köszönöm szépen!
Olvasás közben eszembe jutott egy történet. Megtörtént, hogy egy nő és egy férfi ugyanabban az utcában laktak, és a világhálón keresztül ismerték meg egymást. Sokat változott a világ az Internet korában. Vagy az emberek változtak? Nem tudom, de az írás nagyon jó lett.
Üdv: Tibor
Kedves Tibor!
A változások önmagukban mindig jók. Kell a világ fejlődéséhez. Szerintem, az emberek is változnak, azonban sokat számít, mire használjuk a lehetőségeket. Az Internet sok szempontból jó. Remek találmány. Az más lapra tartozik, hogy az emberek egy része visszaél vele, vagy gonosz dolgokra használja.
Köszönöm szépen!
Szia Artúr!
Őszinte leszek, nem csupán azért írok hozzád, mert Te is ott hagytad a kezed nyomát két szösszenetemnél is, de inkább merészelek, mert így szerencsére nem tűnik behízelgésnek a megnyilvánulásom, hogy te is újra alkotó lettél. Kár, hogy nem szerkesztesz, de mindegy.
Sok írásod közt ezt is "megolvastam", és kíváncsi voltam, mi is szerepel benne, amiért csak ennyien kommentálták.
Hiába na, emberből vagyok, és az első reakcióm az volt, még ennyi tehetetlent! Ott laknak egymás közelében és nem jönnek rá, hogy az orruk előtt a lehetőség. Alapjaiban ismerik egymást, és mégis másutt keresik(?) a változáshoz vezető utat. Biztos vagyok benne, hogy a monoton mondataid, mik a jellemek bemutatását hivatottak láttatni, akartad elérni, hogy az ember kikeljen magából, odalépjen mindkettőhöz, jól megrázza a grabancát, és elmondja: te vak vagy?
A többi gondolatomat csak röviden összegzem: "sajnos" jól írsz, nekem csak annyi a dolgom, hogy jelezzem, s még annyit, megint tanultam.
Egy aprócska dolgot nem értek, mindjárt ott az elején. Ez a János most akkor készítette vagy készíttet majd… :DDD Nyilván rossz helyre került a "té" betű vagy tudom is én.
Val'
Szia Val!
🙂
Köszönöm ( köszönjük ) szépen! Teljes mértékben igazad van. Rossz helyre került az a "té" betű. Javítom, amint "érkezésem" lesz hozzá.