A lány tekintete tele lett kérdőjellel.
– Miért, mit gondoltál? – folytatta a férfi – Felszedtelek az út széléről, százötven kilométert utaztattalak, szívod a cigarettámat. Szerinted mindezt szívességből tettem? Félúton vagyunk, s ha velem akarsz feljönni Pestre, akkor fizetned kell. Mindenért fizetni kell!
– Igaza lehet – gondolta a lány – mindenért fizetni kell. A bátyám is azt mondta, amikor elment harcolni: ,,Most megfizetünk nekik!”. És most véresen fekszik valahol… Ő már megfizetett!
– Látod? – mutatott a férfi a furgon belsejébe – azt a szivacsos fekpadot külön erre a célra csináltattam. Sok lány megfizette már rajta a pesti fuvart.
A lány összerezzent.
– Meg akar erőszakolni? Mindent, csak azt ne! Inkább engedek, – gondolta – csak ne legyen durva. Elég volt a kegyetlenségből! Budapesten úgyis k.rva lesz belőlem. Mindegy, hogy mikor kezdem el. K.rva leszek, vagy koldus. Szép kilátások, de mindegy… Élni kell, és mindenért fizetni.
A férfi kiolvasta a gondolatait. Lassított, és megállt az út szélén. Rátette a kezét a lány vállára, és belenézett a fekete szemekbe.
– Na ne félj, nem foglak bántani – mondta szinte lágyan – sok nővel volt már dolgom, de még soha sem erőszakoskodtam, ha nem tetszik, kiszállhatsz nyugodtan. Ez a veszteség is benne van a pakliban. Pedig nagyon tudnálak szeretni, és ahogy elnézlek, rád is férne egy kis gyengédség.
Finoman megsimogatta a lány fejét, ujjai eljátszottak a selymes, barna hajszálakkal. Kis hurkokat csinált, majd amikor szorulni kezdett, elengedte. A férfi ujjai önálló életre keltek. Befurakodtak a haj alá, és körbesimogatták a lány nyakát. Sima, és forró volt a bőre, mint téli estéken a cserépkályha melegcsempéje…
– És most – szólt a férfi – döntened kell: kiszállsz, vagy fizetsz?
– Mindegy – mondta szomorúan a lány.
– Mindegy? – nevetett fel a férfi – Hát jó, akkor beleegyeztél! Pár kilométerre innen van egy csodás liget, oda megyünk. Szerintem nem fogod megbánni.
Indított, s a kezét a lány combján felejtette.
– Így azért valamivel jobb, – gondolta a lány – legalább érzései vannak.
Akkor se látszott rosszindulatúnak, amikor felvette. Pedig nem is stoppolt, csak ballagott az úton, amikor megállt mellette a furgon. Olyan barátságosnak tűnt, s Ő örült, hogy egészen Budapestig elviszi. Barcson jött át a határon, még hajnal volt, s a városon úgy lopakodott át, mint valami árnyék. A félelem akkor még nagyon erős volt benne. Nézte az alvó házakat, s a szíve összeszorult. Tegnap este még ők is lefeküdtek. Igaz rettegve, remegve, de amikor a lövöldözések csitulni kezdtek, ágyba bújtak. Apja még odament hozzá, és vigasztalta: ,,Ne félj, nem lesz semmi baj!” Ez volt az utolsó mondat, amit hallott tőle. Éjfél körül hatalmas robbanásra ébredt, a világosság vakító volt, a hőség elviselhetetlen.
– Bombázók – gondolta – s a szüleit kereste. Az apját hamar megtalálta. A kidőlt tűzfal alól csak a lábai lógtak ki. Érte jöhetett, amikor a detonáció rázúdította a téglafalat. Füst, tűz és szállongó por mindenütt, s Ő azt nézte, hogyan ég az apja lábán a papucs. Valahonnan az anyja kiabálását hallotta: ,, Istenem, Istenem!” jajveszékelt az asszony magyarul. Az anyja magyar lány volt, csak az apjával beszélt horvátul. Mindig büszke volt a magyarságára, s a gyerekeit is erre a nyelvre tanította. A lány megindult a hang irányába. Átbotorkált az összetört bútorokon, s meglátta az anyját a sarokban. A bal vállán hosszú vágott seb, valami éles tárgy eshetett rá. Az asszony megpróbált felállni, s ahogy nekidőlt a megmaradt falnak, furcsa, véres ábrákat rajzolt a füst – fehér vakolatra.
– Vér, és tűz! – gondolta a lány – Ezek az én szüleim!
Apára rádőlt a fal – akarta mondani – meg még azt is, hogy ég a papucsa, aztán ránézett az anyjára, s csak annyit mondott:
– Mindegy.
– Gyerünk! – kiabálta az asszony – Gyorsan ki az udvarra!
Addigra már az egész ház lángolt. Kinn az udvaron elviselhető volt a hőség. A lány átkarolta az anyja derekát, s a hűvös szélben érezte, amint az anyja meleg vére végigcsorog a kezén… elindultak, s akkor jött a repülő. Egész alacsonyan szállt, és valami villogott belőle. Az anyja összerándult, lehúzta Őt is a földre. A fejére tette a kezét, csak akkor mozdult, amikor a gép hangja már nagyon messziről hallatszott. Az anyját nézte, és azt a három lyukat, amit a repülő csinált az anyja mellkasán. A lyukakból pirosan tűnt elő a már ismert folyadék, a vér.
– Vér és tűz! – sziszegte a lány – majd zokogni kezdett. Ráborult az anyjára, és átkozta a szerbeket, a horvátokat, a szlovéneket, az embereket.
A gép zúgása térítette magához. Felállt, ránézett az anyjára, és azt gondolta: Mindegy…
– Mindegy, mindegy – hajtogatta magában – s futni kezdett. Futott az életéért, vagy a haláláért… Mindegy.
Csak 20 kilométer a határ, ezt nagyon jól tudta, mégis meglepődött, amikor egy város fényeit látta. A Dráva – kanyarban van egy száraz határszakasz, itt jöhetett át, és észre sem vette.
Mindegy – gondolta magában – s besietett a városba. Egy sötétebb utcán megmosakodott egy artézi kútnál, majd elindult kifelé az út szélén.
– Hova is megyek? – kérdezte magától.
– Talán Budapestre… Mindegy – motyogta – és ment, ment, amíg ki nem világosodott…
…Az autó fékezett, és megállt a fák között.
– Megérkeztünk – szólt a férfi, s ránézett a lányra.
– Még meggondolhatod!
– Mindegy – mondta a lány, és megindult a furgon belsejébe.
A férfi mohón mászott utána, s amíg vetkőztette, be nem állt a szája.
– Meglátod, gyengéd leszek. Olyan szép vagy, nagyon kellesz nekem.
A lány hagyta magát, hiszen mindegy – gondolta magában – és nem is sejtette, hogy most fertőződött meg az AIDS vírussal.
25 hozzászólás
Szia!
Tragikus az írásod. Ezek azok a pillanatok amikor felbukkan, az "élj a mának "szlogen, valamely formája, amit én nagyon nem szeretek. Semmiben sem. A végkifejlet szörnyűsége miatt is elgondolkodtató üzenet lehet.
Selanne
Szia Selanne!
Köszönöm, hogy elolvastad. A történet egy része valós. Már ami a Szerb-Horvát háborút illeti. A többit csak hozzátettem, mert nincs annyira elkeseredett helyzet, amit ne lehetne még elkeseredettebbé tenni.
– Kicsit zavaró, hogy gondolatjel van a valós beszéd és a gondolat előtt. – szól Millalihoz Artúr.
"Így összekeverem olvasás közben." – gondolta Artúr.
🙂
Ha nem baj, most nem véleményezem hosszabban, mert ez még csak az első olvasás volt. Érzem, hogy néhol nem olyan gördülékeny a történet, mint lehetne. Majd jelentkezem még. Amúgy nagyon erős, elgondolkodtató, az életből vett szeletke.
Szia Artúr!
Ezt eddig én miért nem vettem észre? Tudod sok olyan írásom van amit nem én raktam gépre, és miután már fent van, nem foglalkozom vele. Tudom kellene, de állandóan időhiányban szenvedek.
Ha lesz bővebb kritika, azt örömmel veszem, ha nem, ezt is köszönöm.
Üdv:
Millali
Vannak nekem is olyan régebbi írásaim, amelyeket át kellene néznem, mert eltelt egy kis idő. Azóta sokat tanultam a többi alkotótól. Talán fejlődtem is valamennyit, így nem ártana újrafogalmaznom őket.
🙂
Az időhiány úgy látszik ragályos betegség errefelé.
Valamikor, úgy húsz éve, én csinálgattam ezt. Persze akkor a kedves tanítómesterem, rendszeresen megkövetelte tőlem. Azóta, néha káoszt, káoszra halmozok.
Kedves Millali!
Ez már túl sok volt nekem. Ez az utolsó mondat talán nem kellett volna… annyi tragédia után.
Jól tudod feszíteni a húrt. Most mondjam, hogy remek? Ezúttal nem teszem. (Amit nem tudsz rólam: magam is abból a pokolból jöttem, hogy az én gyerekeimnek ne kelljen hasonló borzalmakat átélniük).
Szeretettel
Ida
Kedves Ida!
Nem, ez valóban nem remek, mármint ami azokat a borzalmakat illeti, de hidd el ép ezért kell szólni róla.
Engem nagyon elkeserített az, ami ott történt. Az utolsó mondatra azért volt szükség, hogy mindenki megértse soha nem lehet olyan helyzet,amikor minden mindegy.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Nekem a vége sok volt. És egyébként úgy gondolom, ha ennyire mindegy lett volna neki, akkor nem indul el az életéért semerre. Mindenesetre érdekes gondolatokat tartalmazó, jó írás.
Miléna
Kedves Miléna!
Köszönöm, hogy olvastad az írásomat. Úgy gondolom, ha Te lettél volna a lány helyében, Te is útnak indulsz, mert az embert rettenetesen hajtja az élni akarás. Az "érdekes gondolatokat tartalmazó, jó írás" egy része, borzalmas valóság volt. A történet végéről, pedig már megírtam a véleményem Idának.
Szeretettel:
Millali
Szia Millali, nagyon jó történet! A szájbarágós részeket, vagy a hatásvadászó részeket én kihagytam volna, vagy máshogy mondom el…nem tudom, hogy, ez nem az én sztorim. Van benne néhány bántóan gyenge megfogalmazás, pl. ahogy indul: "a lány tekintete tele lett kérdőjellel" Mielőtt ilyesmit leírsz, gondold végig a képet, ott a lány, ott a tekintet, ami telis-tele van kérdőjellel. ????????????????. Ez milyen. van még más hasonló is…Bocs, de megragadott!!! -én
Ja, egy vicc is az eszembe jut: megy a pali elegánsan kiöltözve a dögnagy Mercivel, stoppol egy csaj. na, jó, jöhetsz, mondja neki. de majd le kell róni, jó tudom, stb., mennek, autóznak az M/7-en lefelé. van jobbra egy kukoricatábla. Itt jó lesz? jó! Kiszállnak, bemennek a kuk.-ba. A lány vetkőzni kezd, a férfi is letolja a gatyáját. Erre látja, hogy a nő gyorsan felöltözik, kirohan az útra, és elhajt a kocsival. bambán bámul utána, majd így szól: nem baj. A kocsi úgy is lopott volt, a nő ugyis k. volt, nekem meg ugyis sz.nom kell!
Szia Laci!
Az irodalmi eszköztárunk, valamint az igényünk iránta, nem teljesen egyforma, de ezt gondolom már Te is észre vetted. Biztosan hallottál már írói képekről, ha Te nem is szereted használni. Nos, nem kell mindent racionálisan nézni és olvasni. A költői eszközök használatával művészi élményben lehet részesíteni, az arra vágyó olvasót.
Ha neked egy ilyen jellegű novella elolvasása után, ez a bugyuta vicc jut az eszedbe, akkor nem csak a szemléleteddel, az embertársaid tragédiába fulladó eseményeinek az együttérzésével van baj, hanem megkockáztatom a teljes érzelemhiány fennállását is.
Hogy nem tudsz művészlélekkel élni, olvasni, azt még elfogadom, de hogy érzelemszegény is vagy, az már egy kicsit sok nekem.
Szia Millali! Öröm veled szakmai vitát folytatni. A kritikára, vagy ellenvéleményre nem kell feltétlenül személyeskedéssel válaszolnod. Igen is, van némi fogalmam arról, hogy mi az a „költői kép”, csak azt mondtam, hogy a tekintet, ami tele lett kérdőjelekkel, ebben a formában nem éppen adekvát, ill. érzékletes költői kép. Van jobb, olvastam már költőibbet. Végigfutottam a többi véleményt. Azt mondják: kicsit sok. Igen, kicsit sok. Kicsit hatásvadászó. Túlzottan sok benne pl. a „mindegy”. Ha kevesebb lenne, akkor is értenénk. Így viszont kicsit szájbarágós. Az utolsó mondatban bedobod, h a lány nem sejtette, hogy éppen akkor fertőződött meg. Ez a mondat itt, így „bedobva” hatásvadászó! Jó lehet, h ez egy igaz történet, s tényleg így történt, tényleg akkor történt.
De, honnan tudja bárki is, Te, az író, (a „narrátor”), vagy ő saját maga, vagy mi olvasók, hogy ettől az aktustól fertőződött meg? Miért higgye el az olvasó? Mivel van alátámasztva? El kellene képzelnünk, pl., hogy szűz volt a lány? Vagy, hogy a korábbi partnereivel nem védekezett? Melyik variációt kéne nekem, olvasónak elképzelnem? Szóval levegőben lóg a közlés! Bocs meg még egyszer, de úgy gondolom, érdemes átgondolni az összefüggéseket, mielőtt leír valamit az ember! „Irásművészeti” értelemben pedig nagyon sok javítani, csiszolni való van a szövegen! Bocs a kritikáért. Azért írtam, mert szeretem az írásaidat! Végül is ez műhelymunka, nem?! Ja, és nem vagyok teljesen érzelem-mentes, csak majdnem, és a nem megfelelően tálalt, érzelmi reakciók kiváltását megcélzó, didaktikus írások ilyesmit váltanak ki belőlem, mint ez a vicc. Üdv. én
Szia Laci!
A személyeskedésnek még a látszatát is elkerülve, szerintem egyikünk nem látja a fától az erdőt. A kritikádat elfogadom, az érveidet nem.
Ilyen alapon honnan tudjuk, hogy az öreg halász valóban egy nagy halat fogott ki, és nem csak a csontvázát kötözte a csónakjához.
A műhelymunka nem azt jelenti, hogy elhisszük – e vagy sem az író által olvasottakat, hanem hogy beszélünk az olvasás után a bennünk kialakult benyomásokról.
Egyébként, amit Te személyeskedésnek vettél, azt én feltételes módban írtam.
Akinek nem inge…
A szemléleted alapján újra kellene vizsgálni a szépirodalmi remekműveket, mert a kilencven százalékuk hatásvadász lehet.
Üdv:
Millali
De a c.-ák sokan vannak, ők se hagyják magukat. Valószerű ez is? Feltétlenül. A halász-bácsinak csak a nagy hal csontvázát sikerül végül kivontatnia. Kételkedünk benne? Miért kételkednénk. Együtt érzünk vele, szörnyülködünk. „Istenem, szegény!” –létrejött bennünk a katarktikus élmény. Le van vezetve, mint egy matek képlet. Ezzel szemben a te novelládban nincs levezetve az a képlet, amelytől ki kéne akadnunk, amitől minden sejtünknek borzongani kellene. A lány csak akkor kaphatta volna abban az aktusban a halálos vírust, ha az volt az első alkalom, (vagyis szűz volt!) és a férfi nem használt gumit. (Ellenkező esetben akárkitől, akármikor elkaphatta.) Erről nem tudunk semmit, ez nincs levezetve. Így, a borzongatás helyett, amit el akartál érni nálunk olvasóknál, csak a kérdőjelek jelentkeznek, igaz, h nem a tekintetünkben. Érted a különbséget?
Szia Laci!
Beszélhetek én neked fáról meg erdőről…
Nézd! Farigcsáld csak továbbra is azt az egyetlen fát, én bejárom közben az erdőt.
Üdv:
Millali
Szia Millali! Az ö. h.- és a t.-ben H. úgy mesél el, egy történetet, mintha egy IGAZ történetet mesélne el. Kimegy az öreg az ő kis csónakjával a tengerre, h halat fogjon, mert már rég fogott halat. Hihető? Hihető. Fog is egy halat, mégpedig egy igen nagy halat. Hihető? Igen, van ilyen, h egy öreg halász egy igen nagy halat fog. Csónakjához kötözi. El tudjuk képzelni? Igen, miért ne. Vonszolja hazafele. Lehetséges? Ó, hogyne. A hal vérzik. Életszerű? Naná! Észreveszik a cápák, és odaúsznak. Na, persze, hiszen, hát a cápák, tudjuk, olyanok. Nekiesnek a halnak, tépik, cibálják. Elhisszük az írónak? El hát. Sok információnk van már a cápákról, tudjuk, h ilyenek. Az öreg csapkodja őket az evezővel. Hát jó, majd hagyja, hogy felfalják a nagy halát!
Szia Millali! Én azt a "fát" farigcsálom, amit te írtál. Te merre jársz közben, milyen erdőben? Üdvözlettel. én
Szia Laci!
Én abban az erdőben sétálgatok, gyönyörködöm a vadvirágokban, hallgatom a madarak dalolását, amelyiknek a bejáratát Te nem veszed észre, az előtted álló fa farigcsálása miatt.
És most visszafelé fordítom a fegyveredet:van a hozzászólásodban egy "bántóan gyenge megfogalmazás. Mielőtt ilyesmit leírsz, gondold végig a képet"… Ott van egy író, aki éppen ír egy fát?????????????????
Üdv:
Millali
Igazad is lenne, ha a "fa" idézőjelbe nem lenne. De abban van. De a többiben is igazad van, írásod hibátlan, én vagyok "rossz" olvasó! Szia: én
Szia Laci!
Miért e sértődöttség? Azt hittem még mindig öröm velem szakmai vitát folytatni?
Azért tetted idézőjelbe, mert tőlem idézted, nem azért, hogy elvonatkoztasd a jelentésétől.
Egyébként az igazság relatív dolog, s mint ilyen, megfoghatatlan.
Gyermekkoromban, ha sokat hajtogattam a nagyapámnak, hogy igazam van, Ő bölcsen visszakérdezett:
– És mi jár annak akinek igaza van?
– Nem Tudom.
– A szája.
Úgyhogy, vagy egyikünknek se, vagy mindkettőnknek legyen igaza!
Üdv:
Millali
Szia Millali! Semmi sértődöttség nincs bennem! De ezt a vitát így már unom. Én rendre azt mondom, hogy az ÍRÁS (-od) így meg úgy, Te meg rendre úgy válaszolsz, hogy TE pedig ÍGY MAG ÚGY. Értelmetlen.
Szia Laci!
Ha mindenáron ki akarod erőszakolni: " igazad van" . Hogy többek között mi jár annak, akinek igaza van, azt már megírtam. Virtuális főhajtásom, nem egyetértés a nézeteiddel, hanem köszönet a véleményért.
Üdv:
Millali