Határon innen
A riadó
– Első húsznak riadó! Első húsznak riadó! – szólt a körlet belső rádiója, az Orifon.
Ádám László tizedes gépiesen ugrott ki az ágyából. Félálomban kapta magára az előre odakészített, menetkészre preparált egyenruhát. "Öreg járőr" volt már. Ezt a trükköt mindenkinek az első napokban meg kellett tanulnia, különben lehetetlen lett volna, hogy három perc alatt fenn üljön az IFA-n. Ráadásul fegyverrel és lőszerrel együtt. Ennyi idő az előírt követelmény. A preparált ruhának egyszerű volt a titka. Takarodó előtt a teljes felső ruházatot egyben hagyva kellett kibújni belőle. Ugyanígy kellett eljárni az alsó ruházattal is. Ebben az állapotban összehajtva került a legénységi ülőkére az ágy mellé. Riadó alkalmával csak két mozdulat, és máris teljes ruházatban lehetett igyekezni a fegyverszobába, utána pedig fel a teherautóra.
Ahogy felkapta a ruháit, megint eszébe jutott, milyen hamar hozzá lehet szokni a belső rádió hangjához. Ha például nem az ő riadója szólna nyugodtan aludna tovább. Előző este mindenki megnézte, melyik csoportba van beosztva. A táblán háromszor húsz darab szám szerepel, ami mindennap változott. Egy kívülálló semmit sem tudna belőle megállapítani, de a század sorkatonái hamar megtanulták. És nem csak a saját számukat kötötték össze a nevükkel, hanem képesek voltak fejben tartani a barátokét, sőt! A nem kívánatos katonatársakét is. Itt mindenkinek saját száma volt. Szó szerint, álmukban is tudták. Egy sem ébredt fel a második, de még a harmadik húsz, beosztott katona közül sem. Mind nyugodtan aludt tovább, holott az Orifon minden körletben bemondta a riadót. A számokat csak az írott formákhoz használták. Vezénylések, szolgálati beosztások, parancskihirdetések papíron rögzített változataiban. Egyéb esetekben mindenkinek megmaradt a neve a rendfokozattal együtt. Így nem vált személytelenné a század. Műszaki alakulat. Nappal a határ védelmére épített katonai eszközöket javították, bővítették. Éjjel pedig szorosan kapcsolódtak a környező őrsök határőrizeti feladataihoz. Pihenni mindenki akkor és ott tudott, ahol, és amikor sikerült időt lopnia. Ádám képessége ebben elérte a tökéletes fokozatot. Aludt, amikor befejezte az étkezést, de a többiek még ettek. Aludt, amikor állva hallgatta a napi parancsokat. Aludt, amikor a tévészobában a kötelező híradót nézték. Egyszóval, képes volt minden percet kihasználni. Ugyanakkor éber volt, ha a feladat ezt megkívánta.
A körlet gyenge kékes fényénél halk neszezéssel öltöztek a riadóra beosztott katonák. Ádám utolsónak lépett ki az ajtón. Gépies mozdulattal kapcsolta le a riadólámpát. A szoba sötétbe borult és ő behúzta maga után az ajtót. Nagy léptekkel sietett a fegyverszobába, hogy magához vegye a géppisztolyt a tárakkal és tártáskával együtt. Minden katonának saját fegyvere volt, amiért felelősséggel tartozott. Soha senki nem vétette el, nem vette magához tévedésből a másikét, pedig a fegyvereknek is csak számaik voltak. Névvel egyik sem volt ellátva. Gyorsan haladtak félkörben mozogva a polcok előtt, így senki nem volt útban senkinek. A mozgás megkavarta a fegyverszoba levegőjét. A katonákkal együtt átható olajszag áramlott ki a folyosóra. Ádám egy pillanatra összenézett az alegység ügyeletessel, aki ott állt a nyitott rácsos ajtó mellett. Halványan összemosolyogtak. A barátság itt a századnál is sokat jelentett. Ádám tovább sietett a folyosón, ki a teherautóhoz, miközben felidézte, kit osztottak be vele párban ma éjszakára. Délután, amikor megérkeztek a terepről, megnézte a vezénylést. Kárász tizedest kapta járőrtársnak. Nem örült neki. Egy ugrással vette lefelé a néhány fokból álló lépcsőt, és már mászott is fel az IFA-ra. Fenn a teherautó platóján egymás mellé ült a két tizedes. Közben megjelent a parancsnok feje, ahogy a földön állva belebámult a ponyva alatti sötétbe. Számok hangzottak el gyors egymásutánban. Megvolt a húsz ember. Senki nem hiányzott. Az IFA már indult is velük a célszektor felé. Ebből holnap parancskihirdetéskor dicséret lesz – gondolta Ádám – Két perc alatt sikerült menetkészen elindulni.
Ádám tizedes elgondolkodott ma estére beosztott járőrtársán, miközben becsatolta a derékszíját és gombolta a zubbonyát. A többieket is lefoglalta ez a tevékenység. Az „öregesen preparált” ruházaton kívül ez volt a gyorsaság másik titka. Az öltözködést mindig itt fejezték be. Ádámban és a másik tizedesben sok volt a hasonló vonás. Sorkatonai szolgálatuk vége felé jártak. Csak ők ketten voltak, akik nem léptek egyet sem felfelé a ranglétrán alapkiképzésük óta. Tizedesként kerültek a századhoz, s arra sem volt sok esélyük, hogy majd leszereléskor legalább egy fokozattal feljebb lépjenek. Egyiküket sem szerették túlságosan a tisztek. A különbség mégis az volt kettejük között, hogy Kárász tizedest a társai sem szerették. Előfordult, hogy kisebb verekedést provokált és élvezettel büntette a "kopaszokat". Feletteseit olykor kinevette. Néha szemtől szembe is megtette ezt velük. Fogdával, büntetéssel hiába fenyegették, hiszen megjárta már a "futkosót". Rejtély, hogy mégis miként lehetett itt. A műszaki századhoz csupa megbízható katonát szoktak beosztani. Közel van Ausztria. Határzárás alkalmával pedig eléggé egyszerű volna átsétálni a szomszédokhoz.
Ádámmal mindenki jó viszonyban volt. Kárász tizedes viszont kissé őrült, és embergyűlölő. Féltek is tőle sokan a századnál. Ádám viszont vigyázott arra, hogy a beosztottjainak ne legyen túl nehéz ez az időszak. Kiállt a szakaszáért. Rangjára nézve nem vezethetett volna egy egész szakaszt, de itt kevesen jutottak el az őrmesteri fokozatig. Katonáiért sokszor a fenyítéseket is vállalta, ha olyan parancsokról volt szó, amiben nem látott túl sok értelmet. Például utálta az alaki gyakorlatokat. Ki nem állhatta az "egy-kettő-jobbra át-balra át" programot. Úgy gondolta, nem kell az egy olyan határőrnek, aki nappal műszaki munkát végez, éjjel pedig riadókészültséget lát el. Persze, szerinte is kell a fegyelem a katonáknak, de ő így is rendet tudott tartani. Hallgattak rá. Kiváló katona volt, sok cím tulajdonosa, de egy kissé önfejű. Éppen ezért ritkán engedték haza. Ő ezt nem nagyon bánta. Nem volt kihez hazamennie, mivel nem csak a nagyszülei, de a szülei sem éltek már.
Ádám egykedvűen bámult kifelé a ponyva alól. Néha visszafordulva a többiek arcát nézte, ahogy ott zötykölődtek a plató lehajtható deszkáin. Rohant velük a jármű. Néhány nagyobb bukkanónál szinte érintették a fejükkel a ponyvát, akkorát huppantak. Egy éles kanyar után erős fékezés, amitől mindenki nekidőlt a mellette ülőnek. Nem morgott senki. Megszokták már az ilyesmit. A teherautó megállt annál a pontnál, ahol az első párosnak kellett leugrani a járműről. Ádám tizedes azonnal ugrott. Szeretett első lenni, mert így megúszta a további kapaszkodást, zötykölődést a rossz terepen. Igaz, így viszont, ha vége volt az eseménynek, őket fogják utoljára felszedni. Hideg téli éjszakákon ez nem valami előnyös dolog. Itt az Alpok alatt néha előfordult a mínusz huszonöt-harminc fok. Most azonban túl voltak már a téli időjáráson.
– Gyere vadember! – vakkantott oda társának, miközben szinte lerepült a járműről. Még a levegőben kivette az egyik tárat a táskából, és a földet érés pillanatában betette a géppisztolyba. A tár a helyén, és a cipője talpa a földön egyszerre csattantak. A teherautón maradó tizennyolc járőr odaütögette a talpát a plató deszkáihoz, jelezvén a vezetőnek, hogy a járőrök leugrottak. Az IFA nagy lendülettel azonnal tovább indult, hogy távolabb másik párost tegyenek le. Ádám kibiztosította, és csőre töltötte a géppisztolyát, holott ez tilos volt.
– Ne vegyél elő tárat! – kiáltott rá Ádám a másik tizedesre – Ha bemered tenni a géppisztolyba, keresztül lőlek!
– Mi ütött beléd? – lépett egyet közelebb Kárász tizedes.
– Ne gyere közelebb! Tarts legalább öt lépés távolságot tőlem! – mondta Ádám tizedes, és eszébe sem volt elárulni, hogy nem akar kockáztatni semmit. Az utóbbi hónapban túl sokszor hallotta, amikor Kárász tizedes a kantinban tele szájjal arról beszélt, meg fog dobbantani egy alkalmas pillanatban. A kerületben amúgy is volt már egy-két eset, amikor egy határőr, leütve a társát, átsétált nyugatra. Erről az emberről pedig, Ádám szerint, bármi elképzelhető volt. Már ide a századhoz is büntetésből helyezték, miután fogdában lehúzott pár hetet valami verekedési ügy miatt. Kárász egy darabig mereven bámult Ádámra. Latolgatta, vajon tényleg lőne-e, ha közelebb lépne? A két szempár összekapaszkodott és Kárász életében először érzett némi félelmet. Hideg, kemény tekintettel találkozott. Eddig fogalma sem volt arról, milyen ember Ádám tizedes. Azt gondolta, mivel sokan szeretik, valami puhány parancsnok lehet csupán. Sosem nézte még meg olyan alaposan katonatársait. Most azonban lassan végig nézett Ádámon. Katonaruhában olyan egyforma mindenki, de most mást látott Kárász tizedes. Egy magas, kisportolt testalkatú, barna hajú fiút látott maga előtt, akinek zöldes-barna szeméből ijesztő villámok szóródnak felé.
– Akkor őrködj egyedül! – szólt egy kis idő után, és kényelmesen elnyúlt az út melletti fűben. Pár perc múlva már horkolt.
Ádám László nem dőlt be neki. Elhelyezkedett egy bokor közelében. Úgy álcázta magát, hogy rálásson a területre és a társára is, de őt ne lehessen látni. Igazából nagyon szerette a riadókat, mert ilyenkor el tudott merülni a gondolataiban. Nap közben ez szinte lehetetlen volt. A tisztek ügyeltek arra, hogy minden percük be legyen osztva. Azért ilyenkor sem ismerte az unalmat. Az éjszakázásokat pedig jól bírta alvás nélkül. Volt hozzá tehetsége, hogy nap közben bepótolja, amikor csak alkalma nyílt rá. Belebámult az előtte elterülő táj sötétjébe, s megnyugodva lazította el az izmait. Emlékeiből felidézte azt a nyarat. Élete egyik legemlékezetesebb időszakát.
– Kétélű nyár… – suttogta maga elé.
20 hozzászólás
Nagyon érdekesen indul ez a történet. Hitelességét onnan kapja, hogy olyan részletek szerepelnek benne, amelyek csak azok számára ismertek, akik maguk is részesei voltak. Az első mondatban a "razzia" szó biztos tévedés, hiszen mint kiderül, "riadóról" van szó. Gombolni a gombokat elég nehézkesen hangzik, de lehet pl. a zubbonyt, vagy a köpenyt gombolni. Ősszességében jó, olvasmányos. Üdvözlettel: én
Szia László!
Köszi az észrevételeket! Abban igazad van, hogy nem razzia volt, de mégis minden éjjel így lett bemondva. Sok esetben többször is. Volt olyan éjszaka, hogy három-négy alkalommal is ki kellett menni, holott az első húsz után a második, harmadik következett, s csak ezután riasztották ismét az első húsz embert.
Régebben szerepelt már néhány részlet ebből a készülő könyvből. Most szeretném az egészet darabonként feltölteni. Célom éppen az, hogy az éles szemű olvasó jelezze nekem a hibákat. Nagyon köszönöm a segítségedet!
Üdv.: Artúr
Mivel nőből vagyok, így vajmi keveset tudok a "katonásdiról".
A regényrészleted viszont annyira hűen ábrázolja a katonaélet
egyes elemeit, hogy szinte az IFA platóján érzi magát az olvasó.
Nagyon-nagyon tetszik, várom a folytatást…örömmel jártam Nálad.
Köszönöm szépen!
A Néphadsereg és a Határőrség alakulatai között annak idején ugyanannyi hasonlóság volt, mint amennyi különbség. Voltak úgynevezett "csókos" helyek, és voltak embert próbáló beosztások mindkét fegyvernemnél. A történetben is lesznek valóságos események, és lesznek kitalált helyzetek. Ugyanilyen arányban. Ha túlságosan hihető lesz a sztori, az csak a véletlennek köszönhető.
🙂
Várom a folytatást. Olvasmányosan írsz, képes vagy lekötni az olvasó figyelmét, meg tudod jeleníteni a világot amiről szól a regény.
Köszönöm a figyelmedet és a dicséretet!
Igyekezni fogok ezt a figyelmet fenntartani.
🙂
Szerettem hogy életszerű.Oly anyira hogy nekem a Varsói Szerződés egy másik hadseregéhez volt szerencsém és mégis déja vu érzésem volt.Grt.Z
Köszönöm Z!
Tudod, sok előnye van, ha a "baráti" fegyveres erők hasonlítanak. Egy eléggé rázós, vagy morbid példa: A SU azért győzhetett a háborúban, mert a vele együtt harcoló országokban szintén ugyanazt a kalibert használták a fegyvereknél. Amelyik lőszer jó volt az AK47 gépkarabélyba, az jó volt az AMD65, vagy az M59 géppisztolyba, M72-B1 géppuskába, és még sorolhatnám. Szóval, a sok elesett katonától mindig maradt bőven lőszer. Ezt bármelyik "baráti" ország katonája felszedhette. Mindegy volt, melyik csapatból estek el, kivéve az ellenséget, mert ott ahány harcoló ország, annyiféle kaliber.
Nem csoda, ha a hasonlóság másban is megmutatkozott annak idején. Visszatérve a történetre, nem csak a katonásdiról fog szólni. Csak egy része.
Kedves Artúr!
Remekül indítod a történetet, mindjárt van benne feszültség, érdekesség. Várakozást kelt az olvasóban.
Picit elcsodálkoztam a főhősöd rangfokozatáról írtakon, hiszen sorkatonák. Ha a bevonult honvédból nem csak őrvezető lesz, hanem tizedes, szerintem már az is elég nagy dicsőség. A szakaszvezetők, törzsőrmesterek a tovább szolgálókból kerültek ki – ahogy tudom -. No mindegy, én nem voltam katona 🙂
Most el kell mennem, de majd olvasom tovább is.
Judit
Szia Judit!
A bevonuló sorkatonák többsége rendfokozat nélküliként szerel le. Azonban van olyan, hogy az érettségizettek többségét eleve tisztesképzésre hívják be. Három hónap után kerülnek a szolgálati helyükre. Ekkor már valamilyen ranggal. Legtöbbször őrvezetőként. A hónapok alatt vannak megmérettetések, amikor feljebb lehet jutni a ranglétrán. Főhősöm, az eredményei miatt, három hónap után eleve tizedesként került a helyére. Egy év alatt pedig csak a legritkább esetben nem szerez az ember egy újabb fokozatot, amit leszereléskor mindig megtoldanak még eggyel. Elvileg, Ádám tizedes, őrmesterként szerelt volna le. Sorkatona legfeljebb eddig juthat. Kivéve a hősi halottat, aki automatikusan alhadnaggyá válik. (Ilyen is volt.) A hivatalos állománynál más a helyzet. Köszönöm a hozzászólásodat!
🙂
Kedves Artúr!
Még egyszer visszajöttem. 🙂
Nem tudok megválni az egyes részektől! 😀
Már napok óta azon filózok, hogy vajon ki tudja még, hogy mi is volt az a "futkosó", ahol már járt Kárász. Az az igazság, hogy pontosan én sem tudom. Katonai börtön volt? Vagy büntető zászlóalj? Azt tudom, hogy a katonák tudomása szerint ott mindent futva kellett csinálni, azért hívták futkosónak. Tulajdonképpen ez egy érdekes dolog lenne az olvasónak, ha áldoznál a magyarázatra egy /bővített/ mondatot.
Judit
A futkosót nagyon pontosan írtad le. Katonai börtön, ahol futólépésben lehetett csak közlekedni. Persze apró, futást imitáló léptekkel. Ennél volt egy még durvább hely. A futkosón belül egy külön szárnyon létezett a vigyorgó. Ezek egyszemélyes magánzárkák voltak, ahonnan sehová nem mehettek a katonai rabok. Kicsi rácsos ablakon lehetett csak kibámulni, de az mind a börtönudvarra nézett. Mitől lett vigyorgó? Hát … nem nagyon volt olyan, aki nem dilizett bele ebbe, és … egy lárvaszerű vigyorral figyelt minden apró mozgást az udvaron. Ide csak nagyon súlyos bűnnel kerültek katonák.
Ez nagyon érdekesnek ígérkezik…:)
Elnéztem, azt hittem csak a 16-os egy novella,
de folyamatosan elolvasom, mert izgis nagyon:)
Lyza
Köszönöm a folyamatos pontozásodat és olvasásodat!
Bízom benne, hogy nem okozok csalódást majd a befejező résszel sem.
Hello!
Csak most tévedtem erre. Szerintem is érdekes, és úgy láttam több rész is van fent. Ha lesz időm, elolvasom.
Ha már hibákat kell keresni, akkor én is találtam valamit, ami lehet, hogy nem is hiba.
"Kárász egy darabig mereven bámult Ádámra. Latolgatta, vajon tényleg lőne-e, ha közelebb lépne? A két szempár összekapaszkodott és Kárász életében először érzett némi félelmet. Hideg, kemény tekintettel találkozott. Eddig fogalma sem volt arról, milyen ember Ádám tizedes. Azt gondolta, mivel sokan szeretik, valami puhány parancsnok lehet csupán." Ebben a részben a bekezdésen belül történt egy nézőpontváltás. Talán nem baj, de azokban a regényekben, amiket olvasok, a különböző nézőpontokból írt részeket jól elkülönítik.
Szia!
Elgondolkodtattál. Többször elolvastam az általad említett részt. Érteni vélem, még sem találom, hogy hol történik nézőpontváltás. Az a bajom, hogy én írtam, és úgy érzem jó ez így, de nagyon könnyen meg lehet győzni engem. Talán, ha alternatívát is felvázolnál, jobban megérteném a hozzászólásodat. Arra gondolok, pár sorban leírhatnád, te hogyan fogalmaznád ezt a részt. Igazán örülök, ha ilyen kritikákat kapok, mert nagyon szeretnék a lehető legérthetőbb módon, izgalmasan írni. Ez pedig csak akkor sikerülhet, ha senkiben nem támad fel semmiféle kétség az olvasottakkal kapcsolatban.
Köszönöm szépen!
Ááááá!!!! Begépeltem egy szép hosszú választ, aztán eltűnt!!! Akkor még egyszer…
Ha jól értem a dolgokat, a fejezetben Ádám szemszögéből látjuk a dolgokat. Azt tudjuk, amit ő, az ő gondolatait, érzéseit ismerjük. Ettől a mondattól: "Kárász egy darabig mereven bámult Ádámra…" a bekezdés végéi belelátunk Kárász gondolataiba. Erre a nézőpontváltásra gondoltam. Egy példa:
"A két szempár összekapaszkodott és Kárász életében először érzett némi félelmet." Ezt a mondatot én így írnám:
"A két szempár összekapaszkodott és Ádám most először látott némi félelmet Kárász szemében."
De lehet, hogy nincs igazam, és jó az eredeti is. Valamelyik fórumon egyszer azt írták, hogy a kiadók nem szeretik a nézőpontváltásokat fejezeten belül. Saját tapasztalatom ezügyben nincs.
Ááá!
Így már értem! Nem tudom, ezt hogyan kerüljem ki, mivel a többi részben is előfordulnak hasonló váltások. Amikor nekiláttam a sztori megírásának, arra gondoltam, unalmas végig egy szemszögből láttatni a dolgokat. Kevesebb a lehetőség is benne, de ha ez zavaró, és a kiadók sem szeretik, akkor nincs mese, át kell alakítanom a történetet. Egyébként is az volt a tervem, hogy az itteni hozzászólások tükrében csiszolom majd a regényt. Már eddig is sokat segítettek a többiek. Köszönöm neked, hogy te is segítesz!
A Trónok harcában az író úgy oldotta meg, hogy minden fejezetet más-más szereplő szemszögéből írt le. A Dan Brown könyvekben fejezeten belül is van váltás. Ott ezeket a részeket egy-egy üres sorral választja el. Talán nem is kell átírni, csak így elkülöníteni őket.
Köszönöm a tippet, a jegyzettömböt használni fogom. Különben nem a limittel volt baj. Én voltam a hülye, begépeltem a választ, aztán megnyomtam a "Szavaz" gombot :-).
Ha elfogadsz egy jó tanácsot tőlem. Használj fórumozásokhoz és hozzászólások írásához "jegyzettömböt". Akkor ki tudod menteni annak a szövegét is, akinek válaszolsz, és ha a te szöveged túllép a karakterlimiten, még mindig be tudod illeszteni két vagy több részletben, és nem vész el egyetlen szó sem.
Wordpad is jó ehhez a művelethez. Csak azért javasoltam jegyzettömböt, mert azt gyorsan megnyitja bármelyik asztali pc.