Szörny az ágyad alatt
Nyolc óra volt, és Anna visongva rohangált a lakásban; apja elől futott, aki a négyéves kislányt az ágya felé próbálta terelni. Anna meztelen talpacskáinak csattogására Tomi is kilesett a szobájából.
– Hangos vagy, hugi – kapta el a kislányt, és felemelte. – Elviszlek aludni, különben képtelen lennék megtanulni a magyart.
Tankönyvével a kezében vitte át Annát a kisszobába, betakargatta, előkészítve a terepet a meseolvasáshoz.
Édesanyjuk azonban hiába olvasta el a Fehérlófiát, Anna utána sírásban tört ki.
– Nem akarok lefeküdni! – hüppögte. – Nem akarok… Szörny van az ágyam alatt!
Apja bekukkantott a finom fenyőbútor alá, de az ágy alja teljesen üres volt. Az egyetlen dolog, amit talált Tomi plüsszsiráfja volt, de a kamaszfiú valószínűleg ma már szégyellte a régen imádott figurát.
– Nincs ott semmi, Annácska – simogatta meg a kislány szőke buksiját. Úgy látszott, Anna megnyugodott, de amint leoltották a lámpát, újra sírásban tört ki.
Mielőtt azonban szülei bemehettek volna lecsillapítani, Tomi félretolta őket.
Apja már majdnem visszaküldte tanulni, ám a fiú olyan átható, kék pillantást vetett rá, hogy a férfi visszarettent. Senkinek nem volt olyan kék szeme, mit Tamásnak, a nagyanyját kivéve, akivel azonban egyik gyerek sem találkozott, mert meghalt, mielőtt megszülettek volna. Soha nem meséltek a nagymamáról, Tomi mégis mindent tudott róla.
A fiú lekucorodott húga ágya mellé, és addig mesélt Annának mindenféle óvó, őt őrző angyalokról, tündérekről, míg a halk duruzsolásra mindketten álomba nem szenderedtek.
***
Sikoltásra ébredt a ház.
Az anya zokogva, megdermedve állt Tamás holtteste felett. A fiú vérben, és tollakban feküdt, arcán különös békével, mosolyogva. A vértócsák és az elhullajtott tollak Anna szobájából indultak, a kislány tágra meredt szemmel kerülgette őket.
– Szörny volt az ágyam alatt – mondta megszeppenten. – Tomi azt mondta, hogy az őrangyalom elkergeti.
Anyja könnyfüggönyén át látta, amint Anna letérdel a fiú mellé, egyik kezével magához vonta a Tamás hideg tenyerét, a másikkal pedig kisimított a fiú hajából néhány vörös-fehér tollat. A nőre nézett, sírva-mosolyogva.
– Ne sírj, anya. Tomi most már angyal, és örökre vigyázni fog ránk – s ahogy a kislány szeméből megindultak a könnyek, kimosták belőlük a zöld csillogást, kékké varázsolva az íriszét.
9 hozzászólás
Jó kis történet! Gratulálok!
Hmm… jó benne a csavar, csak éppen nem értem, hogy pontosan mi történt a fiúval. Nem szeretem amikor ennyire szabad kezet kapok 🙂
Elmeséled nekem?
Japp, és B.Ú.É.K. :
ANna
Ó, örömmel. Mi történt? Hát az, ami le van írva. Ott volt a szörny, csak a hitetlen apa nem látta. Tamás angyal volt, és hogy a kishúgát megvédje elpusztította a szörnyet, de belehalt. A kislány pedig hitt benne, és így a jósága, bölcsessége átruházódott rá.
Egyszerű, csak hinni kell…
Szép történet. Így, hogy elmagyaráztad, már tényleg egyértelmű. Nekem is van egy hasonló történetem. Még nem tettem fel. Tragikus végű az is.
Az Éjre gondolsz? Tegnap olvastam el, és nagyon megfogott, puhán mutattad be a tragédiát, mintha selyemszalaggal, óvatosan szorítottad volna össze az ember szívét.
Gratulálok és köszönöm ^^
Igen arra gondoltam. Köszönöm, hogy elolvastad és örülök, hogy tetszett 🙂 Egyébként, azt hiszem, az emberek elég érzékenyek arra, ha valaki gyerekeket "öl" meg a műveiben, ezért óvatosnak kell lenni 🙂 Néha fel is háborodnak. Pedig a művészet jegyében tesszük, nem igaz? 🙂 Van olyan mű (mint a Tiéd is vagy az enyém), ami egyszerűen nem végződhet másként. Mint az Élet. Ez a vége és kész.
Ha Te 13 éves vagy, akkor tényleg benned van a szikra 🙂 Jó a névválasztás! Érdekes, hogy én is nemrég találkoztam Phoenix írásával, aztán hirtelen elém került a Tiéd is 🙂
Kedvesnek találom azt a mondatodat, amit válaszként írtál, azaz azt, hogy az történt, "ami le van írva" 🙂
És akkor a novelláddal kapcsolatban.
Tudod Szikra; a való életben a gyerekek (mint az írásodban Anna) tényleg meglátnak dolgokat, amiket esetleg a "felnőttek" nem, sőt, olykor mintha felnőttebbek lennének mint a "felnőttek" 🙂 … ha érted, mire gondolok. Ez benne van az írásodban is, és jó is, hogy felhívja erre a figyelmet. Teljesen érthetően, átérezhetően adtad át azt az ártatlanságot és érzékenységet, ami egy kicsi lányban rejlik. A tartalom bizony sok lényeges dologra rámutat, amit a lelkünkben hordozunk akár gyerekként, akár felnőttként – meg arra is, amin érdemes változtatni. Ez adja az értékét.
Ami "baj" egy kicsit az annyi, hogy először számomra sem volt érthető, hogy mi történt pontosan – mintha valami kimaradt volna. Egy picivel több kommunikáció erről a novellában segítene 🙂
Kicsit hosszan írtam, de egy dolgot még mondok Neked. Írta Phoenix, hogy óvatosnak kell lenni az ilyen témával, mert néha felháborodnak miatta. Ez előfordul. Számomra teljesen érhető, hogy mi volt a célod ezzel a novellával. Mindig az adott személyen múlik, hogy mire teszi a figyelmét.
Ha a történet alapjában véve negatív, de a benne lévő lényeg több pozitívumot adott a világnak, akkor az írás oké 🙂 Ez egy támpont tőlem, Neked a jövőre nézve (ha elfogadod) 🙂
További jó alkotást Neked, Szikra 🙂
M. W.
Ma úgy jöttem fel ide, hogy csak körbenézek, de olyan-olyan jól esett a kritikád, és annyira meglepett, hogy pár percig csak meredtem a monitorra, és még most sem igazán tudom, mit akarok mondani…
De örülök, hogy észrevetted, hogy tulajdonképpen mire akartam összpontosítani, hogy a gyerekek néha figyelmesebbek, érzékenyebbek, mint idősebb társaik. (…és nem csupán az efféle dolgokban, hiszen húgom nélkül senkinek nem tűnt volna fel, hogy baj van a házunk földelésével… Csípte a kezét a csap.)
Bevallom, nem gondoltam volna, hogy ennyire érthetetlen a novella, de ha belegondolok valóban. Talán (egy kis unszolásra) a háromcsillaghoz írok egy keveset arról, ami Tomival történt… (De nem valószínű, hogy ez meg fog történni.)
Remélem többi írásom is elnyeri a tetszésed! 🙂
Oké, Szikra 🙂
Nem "ennyire érthetetlen" az, csak valami kicsúszott egy kicsit; úgy éreztem, hiányzik egy kis darab az általad formált valóságból. Tudom, hogy maga az író nem mindig veszi észre az ilyen, illetve a hasonló, kisebb hibákat; ebben segíthet egy építő jellegű hozzászólás. Az, hogy kiegészíted-e, természetesen a Te döntésed, hiszen Te vagy az alkotója 🙂
Meg fogom nézni a többi írásodat is – nem ígérem, hogy most rögtön, de rájuk fogok nézni 🙂
M. W.