Ismeretterjesztő film megy a tévében az emberi szervezet és az agy működéséről.
Beáramlik a levegő a tüdőbe – miután az agy parancsot ad a megfelelő izomműködésre -, ott a bolyhocskákon keresztül a vörösvérsejtek felveszik az oxigént, elszállítják a szervezet és az agy minden sejtjéhez. Meglátjuk az ebédet, vagy megérezzük az illatát valamilyen ételnek, majd elfogyasztjuk azt. Itt is működik az agy-izom utasítássorozat, megtörténik az étel feldolgozása a bélrendszerben, a vér ismét elszállítja az élethez szükséges energiát mindenhova.
A külső ingereket észleli a megfelelő érzékszerv, eljuttatja a szerzett információt az agyba, ott kiértékelődik, majd ha szükséges, akkor válaszintézkedés történik. Ilyen például ha látjuk, hogy egy szakadék szélén vagyunk – nem lépünk tovább, hanem megállunk, hátrálunk, esetleg elkanyarodunk.
Az agyban történik a külvilágból szerzett és az összes szervezet által küldött inger feldolgozása, kiértékelése, megfelelő intézkedés hozása. Az agy gondoskodik a szervezet életben maradásáról.
Vagy csak a saját magáéról?
5 hozzászólás
Ez elég jól el lett találva. 🙂
Köszi! Örülök, hogy tetszik.
Nincsen neved? Miért nincs? – csak vicc!
Érdekes, ahogyan leírod. Bizony, bizony, nagyon érdekes az ember – vagy bármilyen élőlény –
szervezete, különösen az agy szerkezete!
Ha valami megszúrja az ujjunkat, az agy azt azonnal feldolgozza.
Én figyelem a legkisebb bogarak, állatok életét, s azt állítom, hogy például a kutyák, macskák, lovak, stb. vagy éppen a tyúkanyók, melyek a csirkéiket kiköltik, úgy gondoskodnak a kikelt csibékről, mint az
embereknél a jó anyák. S az is csodálatos, hogy ha más élőlények újszülöttjei árván maradnak, akkor ők képesek azt is nevelni. Ezt azért tudom olyan biztosan, mert nálunk az egyik anyamacskánk egy kiscsirkét nevelt fel, mert az egy nappal később jött világra mint a többi, és a tyúkanyónak nem kellett. S az anyamacska pedig a csirkét egész életében a macskáival együtt elfogadta, nevelte…
Érdekes volt, amit írtál.
Kata
Kedves István!
Az agy egy nagyon különleges szervünk. A működése annyira bonyolult, hogy eddig még a kutatók sem tudták teljesen megérteni a benne zajló folyamatokat.
Az agy képes arra, hogy súlyos trauma (Pl: baleset) esetén, minden nem létfontosságú működést kikapcsoljon, annak érdekében, hogy a test csak egy feladatra összpontosítson, méghozzá a sérülések meggyógyítására. Ez a kóma. Erre már az orvosok is rájöttek, ezért időnként ők is kihasználják ezt a lehetőséget, mesterséges kómába küldik a testet.
Tetszett az írásod, mert gondolatokat ébreszt, szerintem minden olvasóban. Lehetett volna ezt folytatni, de így tömören is érthető mit akartál mondani.
Üdvözlettel: János
Értem.
Üdv: Kati