A Rába partján egy idős pár állt. Összebújva, a késői őszi széltől tépett fák alatt. Az eget szürke felhők takarták, s néha egy-egy esőcsepp találkozott a levegőben kavargó elszáradt levelekkel.
A pár a folyót nézte. Ők még látták az öreg Rábát, mély és tiszta vizével, és emlékeztek a régi nyarakra, mikor a forró napokon nyugodtan mártózhattak a folyóban.
És ma: állnak a parton, és nézik a koszos vizet, amely fele akkora, mint hajdanán, s felszínén sárga habfoltok úsznak. Nézik az elkínzott folyót, ahogy lassan vánszorog Győr felé, hogy a Mosoni-Dunába ürítse minden mocskát.
– Már a folyó sem a régi.
A férfi mondta ezt. Inkább magának, mint feleségének, de a hangjában érződő keserűség és bánat mindenhez szólt. A megfeneklett stégnek a víznél, a kopasz fáknak a parton, a vijjogó sirályoknak a levegőben és az erőtlen napnak, valahol fenn, a felhők mögött.
– Jaj, Papa, hát már megint ilyeneken emészted magad?
– Megint? Mindig. Mindenhol csak a rombolás, a pusztítás. Szégyen, hogy mi lett ebből a világból.
– Ha szégyen, hát a mi szégyenünk is – mondta szelíden az asszony. Ő tudta, hogy férjét úgysem tudja meggyőzni. Túl sokszor rágták már át magukat ezen a vitán.
– Szégyen… Az egyetlen szégyenem, hogy rengeteg jót hagytam elpusztulni, amit kínkeserves munkával felépítettünk. A saját két kezünkkel – az utolsó szavaknál ökölbe szorult a balja.
– Jó? Ki dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz? Talán te? Vagy én? – a nő a fejét csóválta. – Nem, Papa! Azt hiszem, mindig is így volt ez. Jönnek az újak, a fiatalok, a gyerekeink, és felépítenek majd egy másik világot. Olyat, ami nekik tetszik, amilyet ők akarnak. Bízzunk benne, hogy sikerrel járnak. Igen, így volt ez mindig. A romokon mindig valami új, valami érték születik.
– Én már semmi értéket nem látok ebben a világban – morogta a férfi. Ráncos arca megkeményedett, ahogy a lepusztult folyómedren végignézett. Hallgattak egy ideig, majd a nő szólalt meg halkan
– Látod a folyó medrét? – kérdezte.
– Túl koszos a víz…
– Pedig ott van. Nem látjuk, de ott van. És mindegy, hogy a víz lassan hömpölyög, vagy vad hullámokat kavar felszínén egy vihar. A meder és a víz folyása örök és folytonos. Az élet is ilyen.
– Örök élet? – horkant fel gúnyosan a férfi.
– Az élet körforgása, az az örök.
Megint csak hallgatnak.
– De ezek a mai fiatalok… – kezdte volna a férfi.
– Nézd csak a vizet. Milyen nyugodt, milyen méltóságteljes, ahogy itt folyik. És ugyanez a víz nem sokkal ezelőtt még szikláról sziklára ugrált valahol a hegyekben, vadul, zabolátlanul.
– De…
– Nincs több de, Papa! Fogadd el, hogy a napok telnek, hogy a víz folyik, hogy a világ változik.
A túlparton egy fiatal pár tűnt fel. Nevetve, jókedvűen, egymás karjaiban. A nő arca felderült:
– Na látod! A szerelem már régen is ilyen volt. Mintha magunkat látnám évtizedekkel ezelőtt.
– Azért én sose fogdostalak így…
Elmosolyodnak. Sokáig állnak így. Egymásba karolva, a folyót nézve. Végül a férfi szólal meg:
– Nem tudsz meggyőzni.
– Nem is akarlak, Papa! Nem is akarlak…
10 hozzászólás
Szia!
Nagyon-nagyon tetszett! És az utolsó mondat… A korona az egészen! Örülök, hogy olvashattam!
Köszönöm, Inesita!

Érdekes a vége, mert ezt éjjel írtam, és a végére még terveztem valamit írni, de semmi nem jutott eszembe… gondoltam majd reggel. Aztán később újra átolvasva végülis így hagytam… Örülök, hogy szted jól döntöttem!
üdv
Arnodre
Jaj, ez nagyon jó! Remek kis írás. Az asszony bölcsessége mintha tiéd lenne, pedig milyen fiatal vagy.:)
Gratulálok: Colhicum
Kedves Colhicum!
Köszönöm!
Megkapó karc.Valóban minden allandó változásban van ,s olykor bizony ezek lehetnek fájó-zavaró-vérzőek.De lám ott jön a túloldalon a megújulás.
Gratulálok!
köszönöm, gyogyo!
Szia!
Remek, remek. Szívből gratulálok. Az utolsó sor bizony tényleg a koronája az egésznek. Jó, hogy nem írtál utána semmit. A cím is találó. Valami híres ember mondta, hogy nem léphetünk kétszer ugyanabba a cipőbe…vagy mi?
Üdv.
Szia artur!


Bár a cipős témához nem tudok hozzászólni (egyébként Al Bundyra gyanakszom), de egy Hérakleitosz nevű bácsi mondott olyat, hogy nem léphetünk kétszer ugyanabba a folyóba.
Köszönöm, hogy olvastál, és amúgy is!
üdv
Arnodre
Kedves Arnodre!
Igen jó írás! Rövidségével együtt is minden benne van, minden szó a helyén, és végül a bölcs befejezés… A címe szintén telitalálat!
Üdv: Borostyán
Köszönöm, Borostyán!