Páracseppek vagyunk,
felszállunk az égbe,
ha dereng az idő
s langy-esőnek vége.
Megmérettetvén
és könnyűnek találván,
emel az áramlat,
s ki marad a talpán?
Szegény párák mennek,
ég szippantja őket,
napfény, meleg s a szél,
így alkot felhőket.
Majd újjá születnek
esőcseppek gyanánt,
örök körforgás ez,
nem látnak ők halált.
Csak a létforgatag,
egyszer lenn, egyszer fenn,
idekinn, s odabenn
mindenki megpihen.
Míg fel és alá jár
a vertikális kerék,
minden újra indul,
váltanak a cserék.
Ez hát a szamszára,
ez a lét kereke,
lélek, mint a pára
hogyan kerül bele?
Buddhává kell válni,
hogy ebből kikerülj,
Nirvánát elérvén
nyugalomba merülj…
Tedd le hát a terhét,
karmádnak ezennel,
belső békéd keresd
hirdeti a mester.
Nem cselekvés által
szabadulhatsz tőle,
Megválthatod magad,
így haladj előre!
Erre tanít Buddha,
hisz ha újjá születsz,
legjobb a számodra,
ha tudatod üres.
S ha karmád nem követ,
hol léted határa,
eljuthatsz te végül
az áldott Nirvánába.
5 hozzászólás
Kedves Albert!
Mint mindig most is szép verset irtál. Akkor én most a legjobb uton vagyok mert ahogy írod:legjobb a számodra, ha tudatod üres.
remélem megtalálom az utat.
üdv Toni
Kedves Toni!
Bár nem vagyok buddhista, de tanulmányozom a vallásokat és vallásfilozófiákat, mert azok mind az emberiség kutlúrájának alakítói. A buddhizmus annyira szerteágazó tanokkal rendelkezik, hogy nem lehet egy versben sokat elmondani erről. Csepp a tengerben, de magában hordoz némi ízt is. Ezt szerettem volna versemben kifejezésre juttatni.
Üdv.: Alberth
Kedves Albert!
Versedben bölcsesség van, akár csak Buddha tanításaiban!
Örülök, hogy olvashattam ezt a kis ízelítőt!
Szeretettel gratulálok!…Lyza
Kedves Lyza!
Köszönöm véleményedet. Annyi téma van versírásra, s néha a filozofikusabb, mélyebb mondanivalót is fel lehet vállalni, hiszen az olvasók érdeklődése is különböző.
Üdv.: Alberth
Kedves Alberth!
Egy linket adok meg ezzel a verssel kapcsolatban, ahol megtaláltam.
http://indiai.blog.dada.net/post/574383/Buddha+tan%C3%ADt%C3%A1sa
Tisztelettel. santiago