Majd magunkra húzzuk barna őszünk,
nem játszunk, már nem kergetőzünk,
mohás odú-sötétbe bújva össze
várjuk, jössz-e,
vergődünk, örök vigyorba dermedt
arccal könyörgünk csepp figyelmet,
marunk, amerre sejtünk kezet, lábat,
mint az állat,
világtalannak ha ránk találnál
félelmeink palánkfalánál,
ne fordulj el, segíts, hogy újra lássunk,
Messiásunk
28 hozzászólás
Nagyon érdekes, de pontosan ilyen gondolatok foglalkoztatnak mostanában, mint téged ebben a versben. Mindaz a kilátástalanság benne van a versben, ami itt a földön körülvesz bennünket. Itt sosem lesz valódi békességünk, mert mindig vannak harcok, vívódások önmagunkkal, másokkal, a környezetünkkel. Amikor győztesen jövünk ki egy-egy ilyenből, megkapjuk a békességet, de ez csak átmeneti, mert akkor jön az újabb küzdelem, amit meg kell vívnunk. Igaz, hogy egyre erősebben jövünk ki egy-egy ilyen tusából. És valóban nincs más reménységünk, csak a Messiás visszajövetele…
Nagy igazságokat fogalmazol meg ebben az őszinte versedben.
Üdv: Klári
Klára, igen, sok mindent megláttál (nem először) a versben, ezt köszönöm. Küzdünk vélt vagy ellenségeinkkel napra nap, győzelmeink sokszor csak a kisebb veszteségben testesülnek meg. Nem látunk, nem hallunk, nem érzünk, ebben a világtalanságban harcolunk… és így várjuk a megváltásunkat. Pedig talán mi magunk is tehetnénk érte… Köszönöm, hogy itt jártál, olvastál, és örülök, ha összetalálkoztak a gondolataink.
aLéb
Szeretem a verseidet (pedig én általában nem szeretem a verseket, csak egy-egy költő egynéhány versét) Nem akarom méltatni, mert hogy jövök én ahhoz?! Csak annyit tudok mondani: tetszett! Üdvözlettel: én
László, örömmel olvasom, hogy kedveled, amiket írok. A kérdésed már felvetésében is hibás, merthogy te vagy az olvasó, akinek a versek születnek, tehát az alapjogod, hogy minősítsd, amivel meg akar bárki szólítani téged :-). Komolyra fordítva (de fenntartva az előző gondolatot): köszönöm, hogy itt hagytad a véleményedet, örömmel láttalak.
aLéb
Ja, de az mégis csak röhejes lenne, ha pl. Arany János: Walesi bárdok -hoz írnék véleményt, és méltatnám: nagyszerűen alkalmazkodik a vers-forma a súlyos, tartalmi mondanivalóhoz, a költő kiváló érzékkel fokozza a drámai feszültséget egészen az utolsó pillanatig" Nem akartam ilyen hibába esni:))) Üdvözlettel: én
Pedig mennyi, de mennyi verselemzésben méltattuk anno nagyjaink tehetségét, Kölcseyt, Petőfit, Adyt, József Attilát, Radnótit, és az általad említett Walesi bárdok sorait is milyen sokan… Ez a vers, a költő személyéről nem is beszélve, nem azon a polcon van :-). Köszönöm, hogy visszajöttél, örömmel láttam.
aLéb
Kedves Béla! Megható és gyönyörű könyörgés, különösen az utolsó versszak, mint egy ima a Messiáshoz a világtalan világunk, félelmeink leküzdéséhez kért segítség. Elmélyülten és átéléssel olvastam. Szeretettel. Ilike
Örülök, hogy olvastad Ilike, köszönöm a hozzászólásodat
Szia aLéb! 🙂
Nagyon elgondolkodtam ezen a versen. Talán azért is, mert több irányból lehet megközelíteni. Nem csak a társadalom tagjait, hanem az egyéneket is megszólítod. Ezen a két színtéren éltem meg könyörgésed, de az utóbbi erősebb bennem. Játszol az idősíkokkal, terekkel, mert jövő(nk) sötét képét vetíted, aztán ez jelenbe hajlik. A zárásban a feltételes mód válik valódi könyörgéssé. Látszólag hanyagul kezeled a folyamatot, ugyanakkor észlelhető, hogy bosszant téged a világtalanság, ami talán még rád is vonatkozik. Csöppnyi iróniát is vélek felfedezni. A térben és időben nagyokat utazol, megmutatod, hogy milyen lent, milyen lesz, viszont azt is látom, hogy nem szeretnél ott maradni. Én sem. Ugyanakkor a világtalanság onnan is ered, hogy talán nem látunk tisztán a homályokban.
…
Kankalin, mindig jó olvasni a hozzászólásaid, mert megvan a saját szemüveged, és nem is akármilyen :-). Idősíkok: Én az egészet egy ilyen feltételes jövőidőbe tettem, a "majd" szóval bárhol kipótolva éreztem működni :-). És hogy miért jövő? A fantázia világában, a a jövő beszűkült tudatállapotú, ösztönlény-szintű életet élő majdani embertársaimért (és jól látod, valahol majdani barlanglakó önmagamért is) szól ez a vers – most. Mert úgy érzem, most kell, most még tudok :-). Így válik igazzá amit írsz, utazás térben és időben :-).
aléb, örülök annak, hogy a hozzászólásaim jólesőek. Nekem is jólesik a szólás. 🙂
A saját olvasószemüvegem úgy választottam anno, hogy mindenképpen rózsaszín legyen a keret. 🙂
Amikor olvasok-írok, kalkulálni kell, hogy bizony néha csodásabbnak látom a világot, mint amilyen valójában. Az is előfordulhat, hogy a rózsaszínnek rózsaszínűbbnek kellene lennie, de óvatoskodok.
Mindig igazat írok, legyen szó versről, vagy hozzászólásról. Ember legyen a talpán, aki kibogarássza a sorok közét, de most nem is ez a lényeges, hanem inkább majdani barlanglakó mivoltod.
Komolyan elgondolkodtattál nem csak a verssel, hanem a "most még"-gel is. Azt hiszem, így válik igazzá az, amit amit a versedhez írtam tér és idő által befolyásolva.
Kankalin, örülök, hogy így kikerekedett a véleményünk, vagy pro-kontra, vagy… de érted, mire gondolok.
aLéb
Nagyon tetszik a vers, formájával, a szótagszámokkal és rímekkel tökéletesen jeleníted meg a mondanivalót, amit érteni vélek, világtalanul. 🙂 Ami még érdekes, hogy a végére nem tettél semmilyen írásjelet. Mivel ismerem helyesírási értékeid is, nem volt ez véletlen. Vakon is hiszek a verseid igazában. 🙂 Szeretettel: Kankalin
A írásjel-nélküliségről egy szót: nem találtam magamban jobb megoldást, úgy éreztem, nyitva kell maradjon. Köszönöm értő olvasásodat, Kankalin!
aLéb
Nagyon tetszik, hogy nyitva "felejtetted" a verset. Bevallom, gondolkodtam az esetleges zárás-verziókon. :)))
Mi lett volna a tartalom lényege, ha "pont", avagy "pontpontpont".
Szerintem ez is egy olyan vers tőled, amit még sokszor elolvasok.
Költészeted lényege az, hogy bárki magáénak érezheti gondolataid. Nálam nyertél. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Köszönöm, Kankalin. Örülök, ha így van.
aLéb
Engem a cím fogott meg leginkább, mert ez, akkor, nem egy "egyszerű ima",hanem már könyörgés, ami feltételez egy végső kétségbeesést, amit a versben szívszorítóan meg is írtál.
Örülök, hogy olvastad, szusi, köszönöm szépen a véleményedet.
aLéb
Kesves aLéb!
Köszönöm!
Eferesz, köszönettel én tartozom.
aLéb
Kedves aLéb!
Csodaszép könyörgés!
Különösen az utólsó versszak,
én is magaménak éreztem valóban….
Dóra, örömmel olvastam a véleményedet, köszönöm.
aLéb
…rövid három szakaszban ennyit mondani – művészet, s ilyen gondolatokat meg is értetni az olvasókkal csak az igazán hozzáértők tehetik.
Szeretettel: Kata
Kedves Kata, örülök a véleményednek, köszönöm szépen.
aLéb
Huh…… nem semmi. Gratulálok.
üdv.: Györgyi
Köszönöm szépen 🙂
aLéb
Szia Béla!
Nem szeretnék hosszabb kommentet írni, mint maga a vers. Pedig tudnék ám! 🙂
Az a gondolatiság ami megjelent a versedben ismét bebizonyítja számomra, hogy milyen sokfelé képes vagy kiterjeszteni a látószöged, amelynek pásztája nyomán aztán költeményé alakul át egy gondolat. Semmivel sem több vagy kevesebb szóval fejezed ki magad, mint amennyinek lennie kell. Azok a rímek amelyeket általában alkalmazol, rendre lenyűgöznek. Mindig biztos kézzel írsz, úgy és olyanokról, amely dolgok biztosan eljutnak az olvasód legbelsőbb bugyráig. S ezt a nagyszerű teljesítményt most is véghezvitted.
Üdv
Zoli
Zoli, nagyon örülök, hogy ennyire jó véleménnyel vagy a versről, köszönöm szépen. Mindig örömmel látlak.
aLéb