2007 az esélyegyenlőség éve?!
Lassan véget ér az év, ám nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy a 2007-es évet az „Esélyegyenlőség mindenki számára” európai évének nyilvánította tavaly az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács.
Sajnos világ szerte találkozhatunk a diszkrimináció következményeivel. Ezért az Európai Unió elsődleges céljai között van a figyelem felhívása a mindenkit megillető diszkriminációmentességre, az egyenlő esélyek érvényesítésére és fenntartására. Emellett jelentős energiát fordítanak arról is, hogy elemzéseket és tájékoztatókat készítsenek azokról az előnyökről, melyeket a sokszínűség következtében ki tudnának használni az európai társadalmak, és ezekre próbálják felhívni a figyelmet.
2006. január 17-én került elfogadásra a nő- és gyerekkereskedelem megakadályozásának lehetőségeivel foglalkozó jelentés. Ezt a beszámolót egy osztrák hölgy, Christina Prets jutatta el az Európai Parlamenthez. Beszámolójából igen szomorú adatok derültek ki: a világon az emberkereskedelem áldozatainak négyötöde nő és mintegy fele fiatalkorú. Továbbá statisztikák bizonyítják, hogy az Európai Unió területén évente több mint 100 ezer nőt adnak-vesznek az emberkereskedők.
Az EU 2000-ben elfogadott egyenlőségi jogszabályai szerint jogellenesnek minősül a faji vagy etnikai hovatartozás, szexuális irányultság, vallás, meggyőződés, fogyatékosság vagy életkor alapján történő hátrányos megkülönböztetés. E jogszabályok a nők és férfiak közti esélyegyenlőség előmozdítását célzó, átfogó uniós rendelkezésekre építkeznek. Noha kulcsfontosságúak, pusztán jogszabályokkal nem lehet véget vetni a hátrányos megkülönböztetésnek. Sokan vannak, akik még mindig nem élveznek esélyegyenlőséget, akiknek tehetségét nélkülözik az európai társadalmak.
Noha a nők helyzete sokat javult az Európai Unióban, mégis a világ számos pontján még számtalan élethelyzetben kerülnek szembe erőszakkal: fegyveres konfliktusban – mint például a szudáni nők -, vagy menekültként, bevándorlóként; a szexipar és emberkereskedelem célpontjaivá válva, s egyes afrikai országokban, valamint a Karib térségben, a megerőszakolt nők nagy része még AIDS-szel is megfertőződik.
Ez a helyzet indokolta az Európai Parlament Szaharov-díjának létrehozását, amelyet a gondolatszabadságért ítélnek oda minden évben egy-egy kivételes személyiségnek. E díjban részesült például a nők jogaiért való küzdelemben játszott kiemelkedő szerepéért Hauwa Ibrahim, nigériai ügyvédnő is (2005), aki védelmébe vette az iszlám jog alapján házasságtörésért megkövezés általi halálra ítélt nőket.
A civilizáltabbnak vélt országokban sem kímélik a nőket: így például a volt Szovjetunió területén sem. Oroszországban még mindig nem létezik a családon belüli erőszak fogalma – így annak tiltása sem. Egyes becslések szerint évente 14 ezer nőt öl meg partnere. De még Franciaországban is a nők inkább mély hallgatásba burkolóznak az őket érő erőszakról, mintsem hogy segítséget kérjenek valakitől.
A családon belüli erőszak, amelynek áldozatai többnyire a nők és a gyerekek, hazánkban is igen gyakori, és annak ellenére, hogy 2006-ban törvényben rögzítették a távol tartás intézményét – civil és nőszervezetek hosszú és kitartó munkájának eredményeként -, az segítséget szinte egyáltalán nem nyújt a rászorulóknak.
Az utóbbi években azonban a civil szervezetek, mozgalmak egyre többször és hangosabban hallatják hangjukat, tevékenységükkel pedig egyre inkább belopják magukat a törvényhozók közé, és bizony sok esetben látható, van értelme kitartani.
5 hozzászólás
Szia!
Úgy gondolom, még bőven van mit tennünk az esélyegyenlőségért, nemcsak a keleti világban, hanem nyugaton is. A probléma ott kezdődik, hogy sok kultúrában a nőket alacsonyabbrendű fajként kezelik, és ennek megfeleően bánnak velük. Elsősorban az emberek gondolkodásmódjának megváltoztatására lenne szükség, de nem tudom, sikerül-e valaha is.
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
Sajnos egyet kell, hogy értsek veled! Valóban, sok kultúrában a nőket alacsonyabbrendű fajként kezelik, ami ellen tényleg nincs mit tenni. Amíg az emberek gondolkodásmódja nem változik, ez így is fog maradni.
De talán egyszer sikerül…
Kedves Myrthil!
Minden korban aktuális témát feszegetsz igen hatásosan. Nagyon tetszik az írásod, nagyon meggyőző. Ha akarnék se tudnék belekötni 🙂
Üdv.:
Jessie
Sok egyéb megkülönböztetés is van jelen kicsiny országunkban, de ebbe most nem kívánok belemelegedni. A cikked jó. Valóban kár, hogy senki nem vette észre, tavaly egyenlőek voltak az esélyek…hehehe.
Én se szeretnék az összes megkülönböztetésbe belemenni 😀
És igen, tavaly valóban az egyenlőségek éve volt, csak én sem vettem észre….