Minden felnőttben ott szunnyad a gyermek, van, aki olyan mélyre ásta magában, hogy azt gondolja, talán már meg is halt. Eltemeti, elsiratja és úgy él, ahogy az egy felnőttől elvárható. Viselkedik, alkalmazkodik, dolgozik, éli a szürke hétköznapjait. Más a felnőttkort nagyon is szereti, utazás, színház, hangverseny, szerelem. Sokféleképpen éljük meg a felnőtté válást, ahogy a gyermekségünk is.
Saját magam felelősségteljes felnőttnek tartom, de e mellett ott van bennem a gyermek is, aki nincs mélyen elásva, csak visszafogom, mert ugye viselkedni illik. Amint viszont gyerekek között vagyok, máris közéjük tartozom. Mivel fiatalon lettem nagymama, ha rám maradt valamelyik unokám, és ahogy sorra születtek, egyre több, alig vártam, hogy a felnőttek – mármint a gyerekeim – elmenjenek, onnantól kezdve jött a buli. Mindig megbeszéltük, hová megyünk, mit csinálunk. Ha zsírkrétát vettünk és a ház háta mögötti aszfaltra iskolást rajzoltunk, én magam is részese voltam a játéknak. Első, második, harmadik osztályba egy lábbal, negyedik-ötödikbe páros lábbal, hatodikba eggyel, majd hetedik-nyolcadikba ismét páros lábbal lehetett ugrani, majd vissza. Természetesen azután a kis kaviccsal vagy pénzdarabbal be kellett találni a következő osztályba, amit addig nem lehetett elvégezni, amíg nem sikerült. Amikor a kisfiú unokám húga újszülött, vagy néhány hónapos volt és munka után elmentem megkérdezni, hogy egy kicsit elvihetem-e Viktorkát, azonnal odaszaladt a szüleihez mondván, hogy busszal, villamossal, Rita mamával. Legszívesebben vissza se vittem volna, olyan jól éreztük magunkat együtt. Csenget, becsukja az ajtót és indulunk, mondtam a villamoson, ő pedig utánozta és közben kacagtunk. Fogaskerekűvel felmentünk a Széchenyi hegyre, majd le kisvasúttal Hűvösvölgybe. Máskor a Margitszigetre utaztunk – az idővel mindenki kedvence lett – de vele az is jó játék volt, hogy lementünk a Duna-partra és kavicsokat dobáltunk a vízbe, néztük az elhaladó hajókat és integettünk az idegen embereknek, megcsodáltuk a szökőkutat, megnéztük a kis tavat, a sütkérező teknőcöket.
Mindig vittem egy kis enni- innivalót is. Leültünk egy padra, beszélgettünk, jókat nevettünk, miközben az elemózsiánk is elfogyott. Egyik alkalommal egy hölgy megszólított engem, mondván, hogy bocsánat asszonyom, hogy figyeltem Önöket, de olyan jó volt látni azt az őszinte szeretetet és ragaszkodást a kisfia arcán, ahogy néz Önre és amilyen figyelmesen hallgatja, amit mond. Látszik rajta, hogy nagyon szereti az édesanyját. Így igaz – válaszoltam, valóban nagyon szeretjük egymást és minden perc öröm, amit egymással tölthetünk, csak nem az édesanyja, hanem a nagymamája vagyok.
Mikor már többen voltunk, játszottunk iskolást, mindegyik volt tanító és diák is. Ugyanazt csináltam, amit ők. Az utcákon pedig többnyire énekelve mentünk.
Ebéd után fagyiztunk. A mesét is együtt néztük, majd én magam is olvastam nekik valamelyik mesekönyvből. Persze, ahogy nőttek, úgy lett egyre változatosabb a program is. Már nem csak a Városmajori, vagy Margitszigeti játszótéren építettük a homokvárat, hanem jártunk strandra, uszodába, vidámparkba, cirkuszba, planetáriumba is. Libegőztünk, kirándultunk, majd vissza a kiindulási helyre. Fővárosunk híres a fürdőiről, nos azokat, sorra látogattuk. Idővel a Palatinus lett a kedvencük azon belül is a csúszda és a hullámfürdő. A fegyelemmel nem volt gond, tudták, hogy mikor játszunk és mikor fontos, hogy figyeljenek rám, fogadjanak szót, mert hogy mindenhová gyalog, illetve tömegközlekedéssel mentünk. Esős idő esetén bunkiztunk, vagyis leterítettük lepedővel/pléddel az asztalt és alá bújtunk. Természetesen szerettem kint lenni velük a szabadban és mivel többnyire nyaralni jöttek, labdáztunk, ugróköteleztünk, versenyt futottunk. Felmásztunk a kis hétvégi ház padlására, amit berendeztünk gyerekszobának. Még titkos postaláda is volt a padlásajtó elé szerelve.
Hasonló volt a helyzet, amikor óvodában dolgoztam. Leültem a szőnyegre közéjük, vagy a fűbe, homokozóba és én is játszottam. A fiúk versenyeztek, hogy melyikük tud szebb házat építeni nekem. A kislányok szerették az egykori játékokat is, mint pl. a körben áll egy kis lányka, a nyuszi ül a fűben, stb.
Ezek az évek is elrepültek, az unokák megházasodtak és azt gondoltam, oda a gyermekségem. Az ötödik unokám esküvőjén, amikor a „Megy a vonat Kanizsára”című dal szólt, amikor is mindenkit felállítanak és az előtte levő vállát fogva halad a »vonat« azt mondtam, hogy fájnak a lábaim – merthogy fájtak is – aztán úgy döntöttem, hogy ha fáj, ha nem fáj, én bizony beállok a sorba és természetesen teli torokból énekeltem. A jókedvtől, a mozgástól, a nevetéstől minden fájdalmam elmúlt.
Sokat ülök, mert egy ideje nincs munkám. Ha kérdeznek az unokák: hogy vagy mama?- az a válaszom, hogy jól, csak egy kicsit dagadnak, meg fájnak a lábaim.
Tegnap elvitt az egyik unokám hozzájuk, mert ott volt a családi találkozó, ahová megérkezett a testvére a kislányával és a férjével. A kicsi még nincs hat hónapos, nyűgös is volt, mert jön a foga, persze, időnként sikongatott, nevetett is. Párás, nyirkos idő volt, de éppen csak szemerkélt, amikor az unokám azt mondta, hogy kivisszük egy kicsit a levegőre. A kocsi tető része védi, egyébként is jól felöltöztette, vízmentes overál is volt rajta. Mondtam, hogy én szeretném tologatni. Aztán előjött belőlem a huncut gyermek és közöltem az unokámmal, hogy ellopom a Lili bárónőt és ezzel futásnak indultam. Az utca csendes és kihalt volt, és mivel aszfaltozott, gyorsan haladt rajta a babakocsi. Ildi unokám nem győzött utánam futni és lihegve kérdezte, hogy mama nem fáj a lábad? Nem. – válaszoltam. Egy kis mozgás nekem se árt, mostanáig ültünk. Háromnegyed órát sétáltam vele és közben énekeltem, hogy csendesen hull az őszi eső, amin azért nevettünk jókat, mert az eső még csak rendben volt, csak éppen nem őszi, hanem tavaszi szitált. Apróságokra nem adunk- mondtam. Lilike közben elaludt, így lassabbra fogtam a tempót. Felidéztük a régi szép időket és kifejezetten azt éreztem, hogy nem csak hogy idős nem vagyok, hanem egy kamaszlány veszett el bennem, akinek féktelen jókedve van.
Már rég hazahozott a fiam, mikor még mindig ott ült a mosoly az arcomon. Annak a kis tüneménynek a pihe-puha kis bőre, a csillogó-ragyogó szemei, a formás kicsi baba teste, alig tudtam betelni vele. (Sajnos nem lakunk közel egymáshoz.)
Egyébként nem csak én vagyok ilyen „bolondos”. Volt egy kolléganőm, akit soha nem láttam nemhogy nevetni, de még csak mosolyogni sem. Aztán nagymama lett. Rá se lehetett ismerni. Az hogy fiatalosabb lett, egy dolog, de örömtelivé vált. Nem győzött lelkendezni, hogy mit tud már a kicsi. Aztán ő vitte oviba, később iskolába is. A ballagásán kezében a nagy virágcsokorral, amit az unokájának hozott, húsz évet letagadhatott volna.
Azt szoktam mondani, hogy a gyermek örömbomba, berobban az életünkbe és megváltoztat mindent.
A fiatalokat is szeretem – mármint az unokáim – mert velük még lehet hülyéskedni, értik a tréfát, meg ugye az emlékek is sokat számítanak, amelyeket együtt éltünk át.
Van egy-két olyan saját korosztálybeli ismerősöm, akivel időnként annyit tudunk nevetni, hogy ha valaki látna bennünket azt gondolná, hogy na ezeknek sincs ki a négy kereke.
Ott érzem jól magam, ahol akár gyerek is lehetek, társasjátékozhatunk, viccelődhetünk, felszabadultak lehetünk.
A gyerekeket nem zavarja, ha valakinek nincs jó hangja és mégis hangosan énekel, ha várat épít, ha hintázik, bújócskázik, focizik, vagy abban versenyezik, hogy ki tudja többször pattintatni a labdát.
A fiú unokám kicsinek is komoly, okos, zárkózott gyermek volt – mivel középiskolás korában se nem ivott, se nem dohányzott, de még csak a drogot se próbálta ki, sőt bulikba se járt – kikezdték a fiúk. Egyébként jóképű fiatalember volt, gyereknek pedig kimondottan szép, szóval nem a külseje volt a gond, hanem, hogy kivonja magát a bandából. Pszichológus beszélt vele néhány alkalommal, hogyan tudja megvédeni magát. Ezen nagyon csodálkoztam, mert az én időmben azzal az egy, max. két gyerekkel beszélgettek el, aki renitens volt, de a menyem azt mondta, hogy most már ez másképp van. Mindenkit nem lehet megváltoztatni, de az az egy ember megtanulhatja, hogyan védheti meg magát. Megtanulta. Most se bulizós, nem iszik, nem dohányzik, nem drogozik, ahogy a felesége sem, akiben megtalálta a hasonmását. Boldogok együtt és mivel mindkettőnek szép nagy családja van, beérik velük. Nemsokára épül a házuk, – nem ők építik, társasházi lakásba fognak költözni – majd gyermeket terveznek. Így is lehet élni és örülni is lehet, hogy a mai fiatalok sem feltétlenül renitensek.
Gyereknek lenni jó, ne ássuk el a bennünk levő gyermeket, csak egy kicsit tegyük félre, amíg karót nyelt emberek között vagyunk. Merjünk egyedül is énekelni, akár főzés, teregetés közben is. Labdázhatunk és ugrókötelezhetünk is, ha még képesek vagyunk rá, ha nem, akkor nem, ezen már ne múljon.
6 hozzászólás
Drága Rita:)
Gyönyörűszép ez az írásod! – lélekrajza egy csodálatos embernek akiben benne él az örök gyermek.
“Ott érzem jól magam, ahol akár gyerek is lehetek, társasjátékozhatunk, viccelődhetünk, felszabadultak lehetünk.
A gyerekeket nem zavarja, ha valakinek nincs jó hangja és mégis hangosan énekel, ha várat épít, ha hintázik, bújócskázik, focizik, vagy abban versenyezik, hogy ki tudja többször pattintatni a labdát.”
Gyermekként önfeledtek tudunk lenni…a szeretetért megtanulunk lemondani önmagunkról, és úgy tenni, ahogyan azt elvárják tőlünk.Felnőttként a legtöbben képtelenek az önfeledtségre, műmosolyok , megfelelési vágyak fogságába élik le az életüket.
Semmi kaland, semmi merészség, semmi öröm csak a mókuskerék….karótnyeltek társadalmába élni rémálom.
Az írásod végén megoldást kínálsz :
“Merjünk egyedül is énekelni, akár főzés, teregetés közben is. Labdázhatunk és ugrókötelezhetünk is, ha még képesek vagyunk rá, ha nem, akkor nem, ezen már ne múljon.”
Körülölelő szeretettel és mély elismeréssel gratulálok hiánypotló alkotásodhoz.:)
M.
Drága Napfény!
Azt áruld el, hogy mikor írtad azt, hogy ez nem volt kedvedre való, hülyeség, nem értesz vele egyet? Egy öregasszony vegye már észre magát és szépen üldögéljen a sarokban, ahelyett, hogy a tavaszi esőben az őszről énekelne. Tanuljon meg kézimunkázni és szépen fogja vissza magát! Egyébként kb. ez az elvárás a korosztályommal szemben. Te azonban olyan vagy, mint ha egy korosztály lennénk, évtizedek óta ismernénk egymást, és együtt bolondoznánk, sírnánk, vagy nevetnénk. Maximálisan rá tudsz hangolódni a gondolataimra, együtt tudsz érezni velem, írjak bármiről. Magam adom és ez nem tetszik ám mindenkinek. Kérdezek, a kérdésekre válaszokat várok, csak a szavakból értek, bár állítólag a nem válasz is egyfajta válasz és nekem nincs jogom zaklatni az embereket, uralni őket. Ezeken hol nevetek, hol sírok, mert valójában nem is értem, hogy ennyire kilógnék a sorból? Tényleg csak azt mondhatom, hogy tetszik és kész? Nem elemezhetem, nem gondolkodhatom el rajta, nem kérdőjelezhetem meg? Hát, nem! Ezért is kell előbb-utóbb mindenhonnan elmennem. És azért megyek el, mert vigyázok a lelkemre és ha azt gondolják rólam, hogy bántó szándékkal teszek valamit, akkor már vagy magyarázkodnom kell – amire nem kíváncsi senki – vagy meg kellene változnom, idomulnom kellene az elvárásokhoz. De, hiszen ez játék! Legalábbis én annak veszem. Nem munkahely, ahol teljesíteni kell, ahol vannak főnökök, egyesek és kettesek.
Egészen kivételes teremtés vagy. Mindig örülök, ha meglátogatsz és akkor is örülnék, ha valamire azt írnád, hogy ez nem tetszik. Mert akkor mi van? Szerintem semmi. Ízlések és pofonok különbözők, tartja a mondás, attól még nem kell haragudni, megsértődni. Sokan mondták már, hogy megosztó típus vagyok. Igen, az vagyok. Nem kell, hogy mindenki szeressen, én se szeretek mindenkit. Hazudni se kellene, mert ha felnőttnek tartjuk magunkat, akkor el kell tudnunk viselni, hogy X-nek vagy Y-nak nem jövök be. Valójában csak felnőttem és megöregedtem, de a gyermeki természetem megmaradt, akár tetszik ez valakinek, akár nem. Ezért érzem jól magam a gyerekekkel és a fiatalokkal és kevésbé a saját korosztályommal.
Én is olyan szívesen körülölelnélek, mint az unokáim.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Gyönyörű írás, nagyon tetszett!
“Saját magam felelősségteljes felnőttnek tartom, de e mellett ott van bennem a gyermek is, aki nincs mélyen elásva, csak visszafogom, mert ugye viselkedni illik. Amint viszont gyerekek között vagyok, máris közéjük tartozom. ”
“Gyereknek lenni jó, ne ássuk el a bennünk levő gyermeket, csak egy kicsit tegyük félre, amíg karót nyelt emberek között vagyunk. Merjünk egyedül is énekelni, akár főzés, teregetés közben is. Labdázhatunk és ugrókötelezhetünk is, ha még képesek vagyunk rá, ha nem, akkor nem, ezen már ne múljon.” – Igazad van!!!! 🙂
Szeretettel gratulálok:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Nagyon örülök értő hozzászólásodnak. Talán ez tőled nem is annyira meglepő, hiszen nagyon sok mesét és verses mesét írsz. Így is, úgy is elmegyünk, nem kell ezt a kis időt olyan komolyan venni.
Szeretettel ölel: Rita 🙂
Drága Rita !
Nagyot nevettem az első mondaton, szinte provokatív volt.:) Ki szoktam fejezni a nemtetszésemet ha feltétlen szükséges de nem szeretek kritizálni. Általába önmagamat szoktam..nem elégszer.
Most viszont fogok: nem értek egyet az önjellemzésed számos pontjával: nem vagy öreg…minden művész kortalan. Aktuális témákról írsz, nélküled nem is jutna eszünkbe elgondolkodni rajta…sok szépséget kapunk Tőled szinte minden nap.
Kellenek a tapasztalataid, a bölcsességed, a világnézeted – formálnak…..méghozzá kérés nélkül.
Jóindulatú vagy és bármikor hozzád fordulhatunk a kérdéseinkkel – garantáltan nem fogsz elutasítani.
S miért hangolódok rád olyan könnyen?:) – a mai írásod a válasz rá: homo ludens vagyok és jó játszópajtás vagy.:)
Körülölelő szeretettel köszönlek.
M.
Drága Napfény!
A tények makacs dolgok. Ma is átadta egy kedves, helyes, fiatal hölgy a helyét, méghozzá azonnal, ahogy lihegve éppen csak elértem a buszt. Kár lenne tagadni a kort. No, én nem azok közé tartozom, akik ezen megsértődnek, hanem azok közé, akik megköszönik és örömmel el is foglalják azt, mert ahogy mondani szoktam, jobb ülni, mint állni, és jobb feküdni, mint ülni. Ez ismét poén akart lenni, amire nem mindenki vevő. Olyan mondásaim is vannak, hogy inkább legyek egészséges és gazdag, mint beteg és szegény, meg aki korán kell, hamarabb elfárad.
Köszönöm, hogy játszótársam vagy.
Szeretettel ölel: Rita 🙂