Megérett a világ a pusztulásra – apám szavai ezek. Az egyszerű, tiszta tekintetű ember nem személyes sorsa végett, nem a több föld és nagyobb bőség utáni vágyakozásának keserű sikertelensége miatt szólt így. Búslakodásának okát a nyolcvanas évek elejének emberi magatartása, a pénz mindenhatóságának érzékelhető elhatalmasodása váltotta ki. Túlzónak éreztem akkor és ma is, amit mondott, de mégis egyre többször jutnak eszembe reményvesztett szavai.
Vajon mit szólna most az öreg, ha látná, hogy az őt felnevelő tájék mára mivé lett? Rá sem ismerne a valaha szőlőt, gyümölcsösöket érlelő vidékre. A hegyoldal nem szőlővesszőt ringat már, hanem sűrűn tele van éktelenkedő, többségében csúf, tájba nem illeszkedő, inkább a területet birtokló, egymást ízléstelenségben túllicitáló, tirka-tarka színű és formájú épületekkel (a ház kifejezés sok esetben dicséret lehetne). A finom ívű, mandulát nevelő lankákat hatalmas területen föld-dombokkal hordták tele. Óriásplakát hirdeti, hogy itt egy sportcentrum-féle fog létesülni, amely képes kielégíteni már a nyugati igényeket is. Ugyanis ezen a vidéken ezt a sportot nem igazán művelték, s tegyük hozzá a helyi emberek nem is igen fogják művelni. Tehát a tóparti település part menti része tele van más vidékről odahordott, mesterséges föld-dombokkal, elképesztően nagy területen. A község vezetői nyilván a jó haszon reményében döntöttek úgy, hogy eladják ezt a helyet, és bizonyára tudták azt is, hogy a vevő mit kíván létrehozni majd itt. Hogy ez mennyit hoz a falunak, előre nem sejthetjük, talán nem is az a fontos. És azt sem tudjuk, – pedig milyen fontos – mennyit veszített vele a vidék, talán majd egy új nemzedék lesz képes igazán felmérni a kárt. Hiszen növényi és állati élőhelyek szűntek és szűnnek meg folyamatosan a területen, nyilvánvalóan megváltoztak/és még változnak a környék időjárási viszonyai is, ugyanis másképpen süt ide ezután a nap, a szélviszonyok is átformálódtak a megváltozott terep miatt. Másképpen érkezik és távozik majd a vihar.
Újra kell tanulni azokat a jeleket, amelyeket a helyi ember évszázadok alatt megfigyelt, s amelyekből következtetett az időjárás változásaira: tudta, hogy mikor milyen felhőből, milyen időtartalmú és mennyiségű eső jön és milyen széllel. Megváltozott a hely hangulata, táji jellege, képe. Sérült a hely szelleme.
Nem is gondolnánk, mennyire összetett, sokféle rendszer összessége a természet, és egy-egy vidék flórájának, faunájának kialakulását milyen sok összetevő határozza meg.
Ezen a környéken is arról van szó, hogy a környezet a maga élő valóságában teljesen elidegenített attól a jövőképtől, amit ettől a beruházásról várnak és a nagy „zsákmány" reményében könnyedén feledkeznek meg arról, milyen pusztítás, és milyen szenvedés volt ennek az ára. Szomorú adalék még, hogy ismét csak szaporodik azoknak a területeknek a száma, amelyek bezárulnak az emberek elől. Ahol eddig szabadon járt-kelt akár a helyi lakos, vagy a turista, az most zárva lesz. A táj és ember közötti személyes, meghitt és bizalmi kapcsolatot mesterséges fal gátolja majd meg ezen a területen. Azt mondják: a hely nyomot hagy az emberi életen, és az embernek is nyomot kell hagynia a környezeten. Vajon az e területen hagyott „nyomról" az utókor majd miként emlékezik?
Ha jól belegondolunk több ezer éve folyamatosan formálódott, alakult, épült provincia képének és ezzel együtt milliónyi adottságának megváltoztatása ugyancsak milliónyi sebbel jár. És még mindig csodálkozunk, furcsálljuk, ha a természet ezekre a beavatkozásokra olyan időjárási történésekkel válaszol, amelyek sosem látott károkat okoznak az ember számára.
Az állatvédelem szerencsére, egyre nagyobb teret hódit az emberi gondolkodásban, a médiumok is gyakran helyezik a hírek élére az állatokkal való kegyetlen bánásmód elleni küzdelmet. A természetes emberi környezet, a tájék iránti aggodalom, a környezet felbecsülhetetlen mérvű megváltoztatásának kérdésköre, az erdők tolvajlása, vagy egy-egy környezet-meghatározó fasor kivágásának ügye, a tájba való beavatkozás elleni küzdelem még nem igazán háborítja fel a lelkeket. A tájrombolás elleni szavakat, a kiáltást még egyelőre elnyomja a pénzcsörgés, a kassza zaja…
19 hozzászólás
Ha a nyolcvanas években nem is, de ma már magam is egyetértenék édesapáddal. Hiszen azóta még nagyobb változások mentek végbe, és sajnos, nem pozitív irányba. Az emberben akkor fog tudatosulni, hogy mekkora kincs birtokosa volt, amikor már nem lesz, s amilyen iramban pusztul a természet, erre talán nem is kell túl sokat várni.
Jómagam egy versben foglalkoztam hasonló témával, "Elmesélném" a címe, ha esetleg lesz kedved nézz be oda.
A téma aggasztó, elszomorító. Maga az írás tetszik, és ez már szellősebb is…
(osztályzatot nem szoktam osztogatni, be kell érned a szöveges értékeléssel.?))
Ida
Köszönöm, Ida, örülök, hogy figyelemmel kíséred a jelenlétemet.
Én is igyekezni fogok az alkotásaidra időt szentelni.
üdv. K.
bocs. a kérdőjel, szmájli szeretett volna lenni…
Nagyszerű cikk, igazat is lehetne adni neki. Mégis, felvetődik bennem: ha az ember létezése óta nem foglalkozott volna azzal, hogy szántóföldeknek, városoknak, településeknek, gyáraknak, utaknak való helyeket foglaljon el az őstermészettől, milyen lenne ma a világ és milyen lenne az ember? Létezne-e kultúra? A cikk jó, s érzékeny húrokat penget, én mégis gondolkodom: határvonalat kell húzni a szükséges az ésszerű és a felesleges, káros között:) Üdv: én
Igen, "határvonalat kell húzni a szükséges az ésszerű és a felesleges, káros között:" Ez a lényeg.Itt a kár erkölcsin túl a flórát és faunát egyaránt érintő, néprajzi és földrajzi, a hagyomány és a tájban élő emberek semmibevétele – a pénzért.
Köszönöm.
K.
a nyolcvanas éveket szerettem bár én még gyermek voltam, annyi mindent nem éltem még meg nyilvánvalóan mint ő, de én most mondanám ugyanezt. nagyon rossz felé haladunk, hogy mondani szokták az ember önamaga legnagyobb ellensége. tetszett ez az írásod is. szeretettel
Látom, te a fiatalabb korosztályt képviseled, s mégis megérint ez a kérdés, örülök neki.Mert ez az írás nem az új elleni röpirat akar lenni, de a pénz mindenhatósága ellen: igen.
Köszönöm szépen.
K.
Nagyon jól írsz!
Olvaslak!
Gratulálok:sailor
Nagyon-nagyon köszönöm. Fontos nekem. K.
Óriási dolog manapság, ha egy alkotótárs arra méltat, hogy kb. 20-125 percet szán arra, hogy elolvassa az írásomat, és még értékelje is azt.
A mai időkben ez a legbecsesebb dolog: a figyelem, amit a másik ember szásmráa nyújthatunk.
Nagyon köszönöm. K.
Ez nagyon jó megfigyelés:ha egy alkotótárs
arra méltat,hogy kb.20-125 percet szán arra…hogy…
Jól látod!
Sokszor alig jut idö a ´minden perc kiszámított´ságban,
hogy itt-ott egy kissé többet idözzünk egy egy írásnál!
…és hány írás létezik,hány fórum?
…és igazat adok,a figyelemnél nincs becsesebb dolog…
az értékelésnél…mikor elismerjük a másiknak,hogy érdemest,
szépet,jót,önállót írt!
Szép estét:sailor
Köszönöm szépen.
K.
…
és az ´értékes´írásokra visszamennek…
Nehéz ezt megfogalmazni…de alapjában nagyon egyszerü…
´ott´ahol ´kapok´és érzem,hogy sok hasonlót találok,mint
magamban…
Üd:sailor
Sokadik munkád ez, amit idáig olvastam. Tetszik a „krónikus” igényesség, amivel gazdag szókészletedből szemezgetve, hibátlan mondataidat „útnak indítod”, hogy az olvasóban – mint ér a talajban -, nyomot hagyjon, hasson.
A záró mondatod különösen tetszik.
Nem én lennék, ha nem keresném szablyával a szőrszálat: „Rá sem ismerne a valaha szőlőt, gyümölcsösöket érlelő vidékre.” A szőlő érik. A gyümölcs, a gyümölcsök is. A gyümölcsösökkel egy kicsit zavarba hoztál. 🙂
Gratulálok. a
Kedves antonius, nagyon jól esik, hogy "szőrözöl" velem. Teljesen igazad van. Köszönöm a rám figyelést, az értékelést. Továbbra is igényt tartok arra, hogy olvass engem, s ha kell cikizz, igazíts stb.
üdv. K.
Kedves Katalin!
Minden olyan írás, amely a természet, az élőlények megvédéséről szól, nekem fontos és szívesen olvasok róla. Magam is azokhoz tartozom, akik védik, és szeretik a természetet, beleértve állatokat és növényeket. Nem értem azokat, akik károkat okoznak létező értékeinkben, ahelyett, hogy óvnák és védenék. Amikor az esszéd címét olvastam, az jutott eszembe, hogy igen, a fák védelmét előtérbe kell helyezni, mert minden egyes fa oktalan kivágását bűnnek tartom. Az említett sportcentrumok mostani mániás előállítását túlzottnak tartom, egyrészt nem a legfontosabb feladat a jelenlegi gyenge lábakon álló gazdasági helyzetben ezekre milliárdokat áldozni, amikor az ország népének nagy hányada éhezik, másrészt inkább egy-egy normális tornacsarnokot alakítanának ki minden iskolában, többet jelentene, kevesebb kiadással.
Élvezettel olvastam írásodat,
szeretettel: Kata
Igen, a fák is nagyon érzékeny pontja az éeltemnek. Úgy neveltettem így, hogy közben senki nem mondta ki konkrétan, hogy "mit tesznek értünk a fák", de szavak nélkül is tudtuk, hogy életünk részei, meghatározói és kísérői a FÁK.
Stadion, sportcsarnok ügyben más a véleményem, majd egyszer talán meg is írom! Ma, amikor nincsen katonaság, nincsen más csapatösszetartó program a fiataloknak, csupán a diszkó, akkor azt kell mondanunk: KELL STADION, ahol fiatal csoportok sportosan küzdenek egymással, – nem egymás ellen – egy közös célért. Vagy inkább falálkban járják részegen a parkokat és dühöngve, lerészegedve verjenek szét mindent. Sportoljanak, tanulják meg a küzdést és közben az egymásrafigyelést, a tiszteletet, a fegyeletm. A sport nevel.
üdv. K.
Nem mintha bármit is jelentene, de a tiszteletem Kegyed iránt egyre nő.
Üdv. a
De helyes vagy! !
K.