Magántanárként angol órákat adok. Az óra végén mindig megkérdezem a tanulót:
– Jössz kedden?
– Persze! Kedden tízre itt vagyok.
Kedden reggel gyorsan rendbe kapom a lakást, leülök a számítógép elé, másolok, nyomtatok, rendszerezek, tematikát ellenőrzök; szóval felkészülök az órára. Fél tízkor megszólal a mobilom. Üzenet jött. Összerándul a gyomrom, mert ezt már ismerem. Sajnos nem tévedek most sem. „Bocsi, de beteg lett a kislányom/nagymamám/férjem” Esetleg „Beteg vagyok/közbejött valami/elromlott az autóm, nem tudok menni” A befejezés többnyire: „majd hívlak”
Már tudom, hogy nem hív.
Van otthon valami kis munka a ház körül, amihez kellene némi segítség. Mondom a férjemnek: „hívd fel X-et, kérd meg, talán tud segíteni egy-két órát a hét végén”
„Hááát, nem is tudom” – így X. „Megkérdezem a családot, mert nem tudom mi a hétvégi program. Holnap visszahívlak”
X nem hív. A párom próbálkozik, többször is. X nem veszi fel a telefont, egyszer, kétszer, sokszor. X nem hív vissza. A helyzet másnap is ugyanaz.
„Hagyd a francba!” mondom én. „Kérd meg talán Y-t!”
Y készséges. „Persze” mondja nagy hangon. „Megyek”
Nos, Y nem jön.
A fiam puffog. „Mi baj?” kérdezem én, az aggódó anya. Elmeséli, hogy randevút beszélt meg egy lánnyal. Több mint fél órát várt rá, a lány sehol. „Nem is telefonált? Nem kért elnézést?” kérdezem nagy naivan én.
Üzleti ajánlattal keresek meg valakit. Az illető ötöl-hatol „Hm. Izé, megbeszélem a feleségemmel/férjemmel/fiammal/papagájommal” „Miért velük beszéli meg? Ők tudják, miről van szó? Tudnak információt adni? Miért nem engem kérdez?” „Nem, nem dönthetek nélkülük. Majd hívni fogom” Nem hív. Hívom én. Kolléganő letagadja egyszer, kétszer, háromszor.
Meg kellene tanulni nemet mondani! Valahogy így: Köszönöm az eddigi órákat, de sajnos nincs pénzem arra, hogy továbbra is magántanárhoz járjak. Ne haragudj, de a hétvégém foglalt, nem tudok elmenni hozzád. Sajnálom, de nem vagy igazából az esetem, nem akarok találkozni veled. Az ön ajánlata nem tartozik az érdeklődési területembe, köszönöm, de nem érdekel.
A nemleges válasz nem sértő, hiszen nem érdekelhet mindenkit az én ajánlatom, nem biztos hogy minden lánynak/fiúnak/nőnek/férfinak én vagyok a szíve vágya, és lehet, hogy a hétvégém tényleg foglalt.
A ködösítés, mellébeszélés, hazudozás, magunk letagadtatása, a telefon fel nem vétele viszont igenis sértő. Sőt egyenesen bunkóság, a szegénységi bizonyítvány kiállítása magunkról.
Mint ahogy az is, hogy egy adott csoporton, közösségen belüli megkeresést is egész egyszerűen válasz nélkül hagyunk.
Ideje lenne megtanulni nemet mondani!
17 hozzászólás
Kati, abszolúthe egyetértek! Mint teniszedző, ismerem a témát. Pont így zajlik le! Az is elég gusztustalan, ha valaki a mobilját nem veszi fel (kivéve, ha tényleg nem tudja éppen akkor felvenni) vagy kinyomja, amikor látja, h én hívom, mert "bujkál" előlem,
Kedves Kate! Teljesen azonos nézőponton vagyok a leírt gondolataiddal. Jómagam szinte napi szinten szembesülök azzal, amivel te. Én ezt a jelenséget úgy szoktam megfogalmazni, hogy sokkal jobban fáj az, ha valaki mellébeszél (hímöl-hámol), mintha a szemembe mondja azt, hogy nem.
Örülök, hogy hangot adtál ennek a nép-betegségnek. Kívánom, hogy minél többen tanuljanak meg nemet mondani! Üdvözöllek: Emília
Álom és esős idő, kedves Kate, hiszen mindegyre jobban elgerinctelenedik az emberiség, ezt a vak is látja. Gerinc nélkül aztán mindenki csak hajladozik jobbra-balra, a nem és az igen között! Szeretettel: István
Kedves hölgy, és urak!
Köszönöm, hogy egyetértetek velem. Bízom benne, hogy legalább néhányan vagyunk még, akikben van némi gerinc, és saját magunknak (is) tartozunk annyival, hogy a szavunknak súlya legyen.
üdv.
K.
Lehet, hogy tévedek, de megkockáztatom, hogy a jelenséget, amiről írsz, jellemzően kelet-európainak gondolom. Sok szállal kötődöm német, (néhánnyal olasz) még többel osztrák emberekhez, családokhoz. Náluk jóval ritkábban találkozom ilyesmivel.
Bevallom, némiképp találva érzem magam, mert valamire neked én is igent mondtam és te nem tudhatod, hogy azt komolyan is gondoltam. Bár közöltem veled, hogy a regisztrációval kapcsolatban, milyen nehézségeim támadtak, mégis úgy érzem, nem beszéltük át akkor azt a dolgot kielégítően. Ma sem tudom, hogy én bénáztam-e, (nem vagyok egy számítógépes guru, de az ilyen „mutatvány” máshol, máskor, nem szokott megoldhatatlan feladatot jelenteni) vagy a rendszer volt-e éppen „zárlatos”. Bevallom, hasonló esetben könnyen feladok dolgokat, kiváltképpen, ha úgy érzem, hogy nélkülem is működik a „verkli”, (talán jobban, mint velem) akkor nem döngetek kapukat.
Tetszik a munkád, gratulálok. a
Nagyon igaz, amiről írtál!
Igen, meg kell tanulni nemet mondani!
Szeretettel olvastam: Tünde
Kedves Kate!
Igaza van Antoniusnak, ez a jelenség jellemző a kelet európai emberre. Majd fél évszázada, hogy itt élek Schweizban, itt az a tipikus. hogy itt mindenki, ami terminnel van kapcsolatban, senki mással, csak az agendájával konzultál, (Agenda nélkül itt talán nem létezik senki)és rögtön ad választ, igen vagy nem, vagy ad egy másik idő ajánlatot, amikor tudna. Tipikus az is, úgy az ismerőseimhez Bácskába, mint Magyarországra, nem szokás az E-Mail-ra, SMS-re választ adni rögtön. Sohasem tudod megkapta-e, vagy nem. Itt az természetes, hogy rögtön válaszolnak, vagy ha nincs idejük, akkor jelzik, hogy megkapták, de pillanatnyilag, nincs ideje választ adni. Ugyanez érvényes az időre megbeszélt terminekre is, itt a pontosság az A és Ó, ott „a majd jövök”.
Igen: Ideje lenne megtanulni nemet mondani! (vagy néha Igent is)
Üdv Tóni
Nagyon jó, nekem tetszik
Igen, valóban meg kellene tanulnunk nemet mondani, mert így egyértelművé válna a dolog, és nem kellene a mondatokn rejtett értelmét kutatni. Jó írás.
Jujj, de ismerős. Sajnos, mindkét oldalról.
Velem is ezt csinálják és sajnos a rámenős-marketingesekkel szemben én is ezt alkalmazom.
Így olvasva, elég bunkó lehetek a szemükben. Sajnálom……
Köszönöm szépen, hogy figyelmeztettél a hibámra.
Léna
Ismételten köszönöm az egyetértő véleményeket, a csillagokat meg különösen, mert végre egyszer én is toplistás lehettem. Ugyanakkor fölöttébb sajnálatos, hogy ezt egy ilyen tartalmú írással sikerült elérnem. Bizony jobb lenne, ha ebben a témakörben nem lenne mondanivalóm.
Neked Lénabuci én is adok csillagokat *****, hogy így nyilvánosan is fel merted vállalni, hogy olykor-olykor bizony te is…
Nosza, próbáld meg udvariasan, de határozottan kimondani azt nehezen kimondható nemet!
Akkor a rámenős marketinges nem fog tovább zaklatni, mert – remélhetőleg – érteni fog a szóból.
üdv. K.
A nem kimondása jellemre vall. Aki ezt megtudja tenni, erős mindenképpen. Ad egy magabiztosságot, egy realitást . Kemény embereknek nevezik az ilyent. Nem is igazán a kedvelt emberek csoportjába tartoznak. Ez a legnagyobb hiba. Tapasztaltam már, amikor 5 igenlés mellett kimondtam egy nemet, nagyobb volt a döbbenet, mint egy UFO láttán. Na és…
Természetesen aki félrebeszél, annál nem is várható el más, hiszen képtelen arra, hogy kimondja ezt a szót, azért kell a pótcselekvés.
Szeretettel:Selanne
Félek, hogy igazad van. Nem hinném, hogy bárki, aki eddig sumákolt – ezen kis írás után gyökeresen változni fog.
Ez a magatartás azért sajnálatos, mert egy idő után az ún. "kemény emberek" is eljutnak odáig, hogy – amolyan az adjon isten, olyan a fogadj isten alapon- magasról lesz…ják a többi embert ők is.
Magamon veszem észre, hogy egyre kevésbé érdekel, hogy mit gondol rólam a másik.
Kedves Kate!
1. Sokszor azért nem mondunk nemet arra, amire nincsen kedvünk, pénzünk, időnk, nem érdekel bennünket, stb., mert nem akarjuk megbántani az illetőt, mert fontos nekünk a személye. 2. Sokszor azért nem mondunk nemet, mert tele vagyunk olyan rossz tapasztalatokkal, hogy a másik fél nem fogadja el a nemleges választ, hanem elkezd erősködni, faggatózni, hogy "de miért nem?", így a helyzetet csak egyre kínosabb durvasággal lehetne "megoldani", amibe nem akarunk belefutni. 3. Sokszor azért nem mondunk nemet, mert ez olyan folyamatokat indít el egy kapcsolatban, ahonnan nincs visszaút, mi pedig még nyitva szeretnénk tartani ezt a lehetőséget. 4. Sokszor azért nem tudunk nemet mondani, mert nem tanultunk meg gyerekkorunkban. A szüleink, tanáraink nem fogadták el, ha nemet mondtunk valamire. Így aztán másképpen bújtunk ki a kötelezettség alól. Erre szocializáltak bennünket. 🙂
Judit
Persze, értem az okfejtésedet, sőt, ismerem az indokokat én is. De ugye te is érzed, hogy egyik sem elfogadható? A hazudozást, a ködösítést, a mellébeszélést semmi nem menti. Éppen a másik iránti tiszteletből kellene egyenes választ adni.
üdv.
K.
Kedves Kate!
Abban teljesen igazad van, hogy a nemet is ki kell mondani. Azonban lehetnek olyan esetek, amikor talán mégsem kell. Mondok egy példát. A postában sok érkezett anyagra kérem, hogy spam-nak vegyék, mert az nem érdekel engem, sőt zavar a sok hirdetés és egyéb, ami érkezik. S annyi olyan levél van, amelyekre választ kell adnom, s ezen felül egyéb dolgai is akadnak nekem és másnak is. Ezekre az esetkre – szerintem nem kell nemet mondani, mindegyikre válaszolni?
Egyébként én úgy tanultam, s úgy szoktam meg, hogy ha valaki engem megkeres, érdeklődik valami iránt, arra illendő válaszolni, s azt megteszem, még akkor is, ha nemleges a válasz, akár levélben, telefonon, akár e-mailen, akár szóban.
Jó, hogy felhoztad, sok mindent lehet tisztázni.
Kata
Szia Kata!
Természetesen nem arra gondolok, amit a válaszod első felében írsz. Ezeket én is figyelmen kívül hagyom, el sem olvasom, nemes egyszerűséggel kitörlöm a postafiókból és kész.
A második bekezdésed a lényeg, és az úgy helyes.
Ebben egyetértünk.
üdv.
K.