A lébényi sárkány
A sárkány vígan sütkérezett a napon. Marci éppen egy lepkét kergetett, amikor megpillantotta a vastag, pikkelyes farkat. Nagyon megrémült. Megfordult, és amilyen gyorsan csak tudott, futásnak eredt. Hamarosan elfáradt, megállt, óvatosan hátranézett, de a sárkány nem követte. Leült egy bokor tövébe. Akkor vette észre, hogy eltévedt. Teljesen ismeretlen fák vették körül. Pedig nagymamája a lelkére kötötte, hogy ne kóboroljon el messzire. Marci úgy is tervezte, hogy csak a ház körül játszik, de a csodaszép színekben pompázó pillangónak nem tudott ellenállni. Addig szaladt utána, amíg be nem ért a sűrű erdőbe. Még ott sem esett kétségbe egészen addig, amíg a tisztáson meg nem látta azt a félelmetes farkat.. Egy darabig pityergett, majd elhatározta, hogy nem adja fel, megkeresi a hazavezető utat. A tisztást azonban el fogja kerülni. A Napot követve elindult. Az erdő egyre ritkábbá vált, majd hirtelen szembetalálta magát a sárkánnyal. Legnagyobb meglepetésére a hüllő barátságosan nézett rá mind a hat szemével, ugyanis ez egy háromfejű sárkány volt.
– Hát te ki vagy?- kérdezte barátságosan a gyerektől.
– Marci vagyok- felelte a kisfiú.
Még mindig félt egy kicsit, de nem akart elmenekülni.
– Honnét jöttél?- folytatta tovább a sárkány a kérdezést.
Marci már bátrabban válaszolt:
– Lébényből. Ott nyaralok a nagymamámnál, de eltévedtem.
A sárkány egyik szárnyával elgondolkozva vakarta meg a középső fejét.
– Ha akarod, segítek neked – mondta.
Marci csodálkozott. Már sok mesét hallott a sárkányokról, különösen a hétfejűekről, de azok mind gonoszok voltak.
– Te nem is akarsz engem bántani?- kérdezte.
A sárkány erre hahotázni kezdett. Ahogy nevetett, megremegett a föld, Marci elveszítette az egyensúlyát, és hasra esett.
– Ne haragudj- nézett rá a hüllő. Gyengéden talpra segítette a kisfiút a farkával. – Már miért bántanálak? Nem tettél nekem semmi rosszat. Tudod, az ük-ükapám valóban kegyetlen volt, de én szeretem az embereket.
Marcit nagyon érdekelte az ükapa története, ezért megkérte a sárkányt, hogy mesélje el. A hüllőt nem nagyon kellett biztatni, kényelmesen elhelyezkedett, és szólásra nyitotta a harmadik száját.
– Valamikor régen kelták laktak Lébény helyén, ott, ahol most nagyanyád faluja áll. Pásztorkodással foglalkoztak, gyönyörű legelőkön legeltették birkáikat, a falu melletti tóból itatták őket. Egy napon ük-ükapám beköltözött ebbe a tóba. Rendkívül falánk volt, és imádta a bárányhúst. Ezentúl csak akkor engedte ide a pásztorokat, ha naponta adtak neki egy bárányt. Ük-ükapámnak még hét feje volt, és szörnyű tüzet tudott okádni, ezért az emberek borzasztóan féltek tőle. Természetesen teljesítették a kérését, nem tehettek mást. Ük-ükapám pedig mindennap megevett egy bárányt.
– Szegény barikák – jegyezte meg a kisfiú. – Ugye te nem eszed meg őket?
– Hát persze, hogy nem- mondta a sárkány. – Én a gyümölcsöket szeretem. De hadd mondjam tovább. Egyszer egy római katona érkezett a faluba. Az emberek elmesélték neki, hogy egy szörny uralkodik rajtuk. Féltek, hogy mi lesz, ha elfogynak a bárányok. Akkor talán őket eszi meg? A katona pej lován bátran a tóhoz vágtatott. Ük-ükapám előjött a zajra, mire a katona előrántotta a kardját, és egyetlen suhintással levágta mind a hét fejét. A óriási sárkánytesttel viszont nem tudott mit kezdeni. A faluból kellett hozniuk hat ökröt, akik kötéllel és lánccal vontatták ki a tóból. A katona nem tudta, hogy ük-ükapámnak voltak gyerekei. A sárkánycsemeték nemrégen bújtak ki a tojásból, még elég aprók voltak, de ahhoz már nagyok, hogy megértsék, veszélyben vannak. Ezért nem jöttek fel a víz felszínére egészen addig, amíg a katona el nem ment a faluból.
– És mi lett a kis sárkányokkal?- érdeklődött Marci.
– Napokig az iszapban kuksoltak, de aztán annyira megéheztek, hogy mégiscsak kijöttek a tóból. Az erdőben találtak gyümölcsöket, annyit ettek, hogy jól is laktak. Azóta mi, lébényi sárkányok csakis gyümölcsöket fogyasztunk. Később a falubeliek megtalálták őket, de látták, hogy teljesen ártalmatlanok, nem örökölték apjuk vérszomjas természetét, így békén hagyták a kis sárkányokat, akik szépen növekedtek. Aztán nekik is lettek gyerekeik, meg a gyerekeiknek is, és hamarosan megszülettem én.
Marci megnyugodott, hogy minden ilyen jól alakult. A közelben éppen piroslottak az almák egy almafán. Marci szedett néhányat, majd beledobálta a sárkány szájába. A hüllő egymás után kapkodta be a finom gyümölcsöket, egyszerre mindig csak az egyik szájával evett. Állkapcsának elégedett harsogása messze elhallatszott. Hálája jeléül megcsóválta a farkát, de miután majdnem elsodorta a kisfiút, abbahagyta. Így szólt:
– Igazán kedves vagy. De most már késő van, bizonyára szeretnél hazamenni.
– Igen- válaszolta Marci.- Nagyon jó volt veled beszélgetni, de a nagymamám nem tudja, hol vagyok, és biztosan aggódik.
A sárkány a távolba mutatott:
– Látod ott azt az óriási tölgyfát? Annál a fánál van az ösvény, ami Lébénybe vezet. Nem kell tenned semmi mást, csak végigmenned rajta.
– Köszönöm, sárkány- mondta a kisfiú.
A sárkány búcsút intett:
– Isten veled. Gyere el máskor is!
– Jövök- ígérte meg a kisfiú, és elindult a tölgyfa felé.
14 hozzászólás
Szia!
Aranyos mese. Könnyed, érthető, és nagyon megnyugtató.
🙂
Köszönöm a hozzászólásodat, kedves Artur!
Szeretettel: Rozália
Gyümölcsevő sárkány, ez aranyos. 🙂 Nem lány ez a sárkány véletlenül? 🙂
A Marci meg olyan kifejezetten mai mesébe illő név. 🙂
Jó lett, terjeszd!
Üdv, Poppy
U.i.: Mért pont Lébény?
Kedves Rozália!
Nagyon aranyos mesét írtál! Nagyon tetszett!
Barátsággal Panka!
Kedves Poppy!
Azért Lébény, mert mesepályázatra készült, de végül nem ez került be, hanem egy másik. Igazából lehet lány is ez a sárkány. Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel: Rozália
Köszönöm szépen, kedves Panka!
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
Nagyon aranyos mese.
Minden kisembernek ilyen mesét kellene olvasni.
Nincs harc, nincs veszekedés, viszály, csak szeretet.
Örülök, hogy olvashattam.
Üdv: József
Annyira sajnáltam a pici sárkányokat, amikor a csúnya katona levágta apuka-sárkány mind a hét fejét. de hát le kellett vágnia, nem tehetett mást. Imádom a sárkányokat, kivéva a házisárkányokat, amelyek, Könyves Kálmán álláspontja ellenére bizony vannak, és boszorkány a nevük. Meséd tündéri, és nagyon szépen van megírva.
Üdvözlettel: én
Ha én kicsi Marci lennék, csak ilyen mesét szeretnék. 🙂
Kedves József!
Én örülök, hogy olvastad.
Szeretettel: Rozália
Kedves Bödön!
Hát bizony némely házisárkány meg tudja keseríteni a család életét. Örülök, hogy itt jártál.
Szeretettel: Rozália
Köszönöm szépen, kedves Judit!
Szeretettel: Rozália
Ez nagyon aranyos! A keltákért külön köszönet! :))
Én köszönöm, hogy elolvastad, kedves Gunoda!
Szeretettel: Rozália