Reggel óta erről beszélt az egész iskola és szinte mindenki biztosra tudta, ki is tehette. A tanároknak sem volt egy fikarcnyi kétségük sem, így aztán teljesen biztosra mentek.
A hátsó pad mellett álló fiú lehajtott fejjel tűrte, hogy az egyik tanár ízekre szedje a táskáját. Biztosan tudta, hogy amit oly nagyon keresnek, az nem nála van. Már megszokta, hogy minden egyes iskolai lopást az ő számlájára írják, ha volt hozzá köze, ha nem. Mert hát ő csak egy állami gondozott. Már eleve nem is lehet rendes ember. Megszámolni sem tudta, hányszor hallotta ezeket a mondatokat. Ezért aztán, amikor a tanárok a terembe rontottak, már meg sem lepődött.
Míg az egyik tanár az ő táskájával volt elfoglalva a többi tanár a terem hátuljában lévő néhány fogasra felakasztott kabátok között kotorászott. Az egész osztály feszült csendben várta a fejleményeket. Aztán egyszer csak az egyik tanár diadalmasan a magasba emelt egy tömött, kopott pénztárcát.
– Megvan! – kiáltotta és a másik kezével leemelt a fogasról egy szakad, vékonyka kabátot. Az osztály egy emberként fordult a kabát tulajdonosa felé, aki a legutolsó pad mellett kiborított táskája tartalmát szedegette éppen. Amikor felemelte a fejét, értetlenség és elkeseredés kerítette hatalmába.
– Tiéd ez a kabát? – kérdezte az iskola igazgatója. A fiú erőtlenül bólintott. Mit tagadja? A szakadt, ütött-kopott, vékony dzseki bizony az övé volt. A mellette álló tanár egy szó nélkül ragadta nyakon, taszigálta ki a teremből és vezette a tanári felé…
– Te loptad el?
A pofon, amely a kérdést követte szinte megfagyasztotta a levegőt. Nem volt nagyobb, mint az eddigiek, nem volt keményebb vagy hangosabb. Nem volt semmivel sem különb, mint az elmúlt percek bármelyik pofonja. És mégis, mennyivel másabb, mennyivel fájdalmasabb volt. Az azt követő csend szinte bántotta a kérdező fülét. Zavarában, hogy kérdésére se helyeslő, se tagadó választ nem kapott, újabb ütést mért az előtte álló tizenéves fiúra, aki annak súlya alatt térdre rogyott. A kérdező tanácstalanul nézett körbe, biztatás várva a folytatáshoz.
A fiú lassan egyenesedett fel. Mozdulatai fásultak, kimerültek voltak. Nem volt már kedve beszélni, bizonygatni ártatlanságát. Mit is mondhatna? Hogy nem ő tette? Mi értelme volna. Válasza eddig is süket fülekre talált, ezért aztán csak némán meredt maga elé tovább.
– Utoljára kérdezem, te loptad el a pénztárcát a tanáriból?
– Nem – nyögte ki végül erőtlenül és teste megfeszült az ütésre várva.
– Akkor elmondanád nekünk, mégis miként került a kabátod zsebébe a tanár úr pénztárca?
– Nem tudom – motyogta – Nem én…
– Ne hazudj a szemembe! – kelt ki magából az igazgató és egy újabb pofonnal a fiúba fojtotta a szót.
Elhallgatott. Nem volt kedve, ereje vitatkozni, ellenkezni. Nem volt kedve újra és újra elismételni. Hiszen minden egyes alkalommal pontosan ugyanez történt. Nem érdekelt senkit ki is tette valójában, mi is történt pontosan. Nem érdekelt senkit az igazság. Csak az, hogy valaki elvigye a balhét. És erre ő volt a legalkalmasabb ember. Ezért aztán már régen feladta, hogy bebizonyítsa az igazát. Pontosan tudta mire kell felkészülnie, így aztán a hallgatását követő pofon már nem érte váratlanul, mint ahogy az utána érkező számtalan többi ütés sem. Csak az órát nézte a falon. Nem is tudta, miért kötötte le a figyelmét annyira az idő múlása. A másodpercmutató fürge ugrálása a számok között, megbabonázta. Tíz másodpercenként egy pofon. Vajon meddig bírja? Sose fárad el? Sose unja meg ugyanazt a kört megtenni? Sose unja meg újra és újra feltenni a feleslegesnek ható kérdések sorát? Loptad? Tetted? Kabát? Mit jelentenek ezek a szavak? Mit jelent a válasz? És vajon, mi a jó válasz?
Az egész osztály visszafojtott undorral fogadta. Nem foglalkozott velük. Leült a hátsó padba és igyekezett a szokásosnál is láthatatlanabbá válni. Észrevétlenül telt el a nap. Az utolsó óra után magára vette a kabátját és kilépett a teremből.
Az iskola kapujában a portás a karjánál fogva rángatta ki a szabadságba özönlő diákok sorából. Már meg sem lepődött ezen a megkülönböztető bánásmódon, inkább csendben követte a portást a kis helyiség felé.
– Pakold ki a táskádat és a zsebeidet – szólt rá szigorúan az öreg. A fiú kifordította a nadrágja összes zsebét, kiborította táskáját. A portás beletúrt az asztalra halmozott könyvek és füzetek kupacába, majd ismét a fiú felé fordult.
– A kabátzsebet is!
– De … de – dadogta a fiú – ennek nincs… nincs zsebe.
14 hozzászólás
Kedves Alex!
Rövid leszek. Ez nagyon ütős!
szeretettel-panka!
Kedves Panka. Köszönöm!
Kedves Alex, ez a történet emlékeztet a gyermekkoromra. Szomorú, de a világ nem változik. Ha elolvasod a Kesztyű című novellám rájössz miért mondtam ezt. Üdv. Jega
Igen, én is azt gondolom, hogy nem változik a világ, vagy nem olyan mértékben hogy kéne 🙂 Mindenképpen elolvasom. Örültem, hogy itt jártál. Alex
Szia Alex!
Írásod változatlanul hozta mindazt az értéket, amit képviselnek alkotásaid. Megdöbbentő az emberi előítélet, s hogy ebből a megrögzöttek nem tudnak kilépni. Leírhatatlan szavakkal mit élhetett meg a fiúcska, s elfogadhatatlan, hogy miért kellett megélnie…
Biztos vagyok benne, hogy tisztességes, becsületes, gerinces Ember vált belőle!
(S csak zárójelben jegyzem meg csendesen, két hibát véltem felfedezni írásodban. "A kérdező tanácstalanul nézett körbe, biztatás várva a folytatáshoz." biztatás – lemaradt a t betű. Másik pedig "- Akkor elmondanád nekünk, mégis miként került a kabátod zsebébe a tanár úr pénztárca?" pénztárcája – gondolom, ez akart lenni.)
Köszönöm, hogy olvashattam. Szeretettel R.
Köszönöm. És köszönöm az észrevételeket is (megsúgom, már láttam, csak a lustaság nagy úr 🙂 ettől függetlenül köszönöm.) Alex
Kedves Alex!
Először a csattanóval kezdem, letaglózott. Természetesen újra kellet olvasnom, hogy élvezzem a történet felépítését és a végére való kihegyezését. Nagyszerűen sikerült. Már annyi írásod szólt erről a közegről, hogy nem nehéz kitalálni a munkádat. Kitűnően látod meg ennek a világnak a fonákságait, nyitott szemmel jársz és bevezetsz bennünket is ebbe a semmihez sem hasonlítható, rideg, periférikus életbe.
Üdvözlettel: mistletoe
Kedves Mistletoe. Igen, az egész életem jóformán ebben a közegben zajlott és zajlik jelenleg is. Könnyű nekem látni a fonákságokat, hiszen napi szinten találkozom vele. Persze azért látom a másik oldalt is, de arról írjanak a többiek 🙂 Örültem, hogy olvastál. Alex
Most jutott eszembe, hogy ez a történet pont olyan mint amikor a medve, vagy azért veri el a nyuszit mert van rajta sapka, vagy azért veri el mert nincs rajta sapka. Bocsi.
Ez jó, és igen. Leegyszerűsítve mindegy, hogy van rajta sapka vagy nincs 🙂 A lényeg, hogy a medve az erősebb.
"- Akkor elmondanád nekünk, mégis miként került a kabátod zsebébe a tanár úr pénztárca?"
"- De … de – dadogta a fiú – ennek nincs… nincs zsebe."
Ha ez nem elírás, akkor egyértelmű, hogy a tanári kar a hunyó. Mint mikor a filmben az amerikai rendőrök "házkutatnak" és olyan kis csomagot vesznek ki a fiókból, ami nem is volt ott.
Viszont akkor én a fiú helyében már az igazgatónál ezt a választ adtam volna, és nem vártam volna a portáig vele.
Gyerekkoromban voltam hasonló helyzetben, de ott én akkor azért nem válaszoltam, mert fogalmam sem volt, mit keresnek. Sosem derült ki, ki volt a tettes, és, hogy mi tűnt el, de a gyanú rajtam maradt. Nagyon jól tudom, mit él át olyankor belül egy gyerek … az egész osztály előtt állva…
Igazad van, nyilván az lett volna a legegyszerűbb, hogy az igazgató előtt ezt mondja, de azt hiszem teljesen lényegtelen volt ez az "apróság". Mellesleg pár héttel később kiderült, tényleg egy kabátzsebből került elő, csak a kotorászás közben rossz kabátot akasztott le a tanár. Hogy mit kapott a másik fiú, aki mindent mindenkitől ellopott? Egy orvos fia? Egy ejnye-bejnyét. Aztán minden ment tovább, mintha mi sem történt volna. De hát, ahogy olvasom, nyilván érted ezt te is. Köszönöm, hogy itt jártál. Alex
Értem!
Erre szoktam mondani, hogy a harag rossz tanácsadó. Aki indulatos, az biztos, hogy könnyebben téved. Mint ahogyan a tanári kar is a történetedben. Sok évnek kellett eltelni ahhoz, hogy megtapasztaljam, milyen jó, ha az ember nem dönt, nem tesz, nem szól semmit első felindulásában. Jó egy cseppet várni, míg elszáll a gőz. Azóta sok kellemetlenséget úsztam meg már így.
Történeted régi emlékeket hozott elő belőlem. Nem túl kellemeset, de az már a múlt. Talán egyszer majd végleg letudom a dolgot.
További jó alkotómunkát kívánok!
Azt hiszem a probléma gyökere nem csak a haragban, hanem az előítéleten is keresendő – legalábbis akkoriban ez volt a legkönnyebb magyarázat. Hogy mi volt az igazi ok, már sose derül ki. És hogy az idő mindent megold-e, ahogy a mondás tartja? Hát ez igen jó kérdés… remélem azért egyszer tényleg le fogod tudni a dolgot te is.
Köszönettel: Alex