Sohasem nélküled
Annyira örültem az összeköltözésnek, hogy csak magammal törődtem. Tervezgettem az együtt töltött estéket. Milyen jó lesz újra a térdére hajtani a fejemet, hallgatni felolvasásait, vagy értelmetlen vitákat folytatni acsarkodva, hogy a végén nevetve ölelkezhessünk össze. Míg a jövőt terveztem, nem figyeltem szótlanságára. Nem vettem észre, hogy én vagyok az a bizonyos elefánt a porcelánboltban.
Anya halála után magunkra maradtunk. Úgy kapaszkodtunk össze, mint fatörzs és folyondár. Erőt adtunk egymásnak, erőt merítettünk egymásból. Néha órákat bolyongtunk a városban. Nem zavarta meg gondolatainkat felesleges szó. Csak mentünk, és feltöltődtünk a másik közelségétől. Másnap fáradtan hessentett el maga mellől. „Ma fáradt vagyok hozzád”- mondta. Mire a kapuhoz értem, már kabátban, kalapban állt mögöttem. „Hova megyünk?” – kérdezte, és megint úgy róttuk a köröket, mint előző nap, meg az azt megelőző napokon.
Jó volt vele lenni. Ezért is örültem, hogy végre hozzám költözik. Én sietve pakoltam volna el a holmiját, sürgettem volna, hogy minél hamarabb végezzünk, de ő egyre tétovábban simogatta selyempapírba a porcelánokat. Amikor egyszerre nyúltunk a sárkánymintás herendi vázáért, mindketten anyára gondoltunk. Amikor anya meglátta apa ajándékát, azt a vázát, kigyúlt az örömtől, boldog kacagással táncolta körbe a szobát. Talán az volt az utolsó felhőtlenül boldog délutánja. Apa az emlék súlyától szinte összegörnyedt. Nem bírta tartani magát, eléeredtek a könnyei. Nehéz, súlyos férfikönnyek voltak. Mikor elapadtak, nem volt ereje folytatni a csomagolást. Akkor már én is tudtam, hogy nem lesz neki nálam sem könnyebb.
Az első hetek nem voltak zökkenőmentesek. Belemartunk egymásba, dörzsölt még a simogatás is. Mire fény derült a betegségére, már újra elmélyült a barátságunk. Bár mindig viszolyogtam mindentől, ami nem egészséges, könnyen erőt vettem magamon, és vállaltam az injekciózást. Türelmesen viselte ügyetlenkedésemet. Az egészben az volt a jó, hogy utána hozzábújhattam. Már nem élveztük úgy a csendet, feszélyezett bennünket a ki nem mondott szó: mi lesz azután? Amikor már a gyengeség elvette a hangját, suttogva kérdezte: mi lesz veled?
– Nem tudom – sírtam vissza.
– Soha nem leszel nélkülem – súgta. Próbálta megszorítani a kezem, de már nem volt benne erő.
Nem számolom az éveket. Szekrényéből, – ha kinyitom, – még mindig az ő illata jön elő. Ha leheveredek a helyére, érzem ölelését. Nem vagyok egyedül.
4 hozzászólás
A férfi könnyek, gondolom, azért súlyosak, mert nehezen jönnek, és ritkán. Összesűrűsödik bennünk…pár perce már, kicsit megkönnyebbültem…
Köszönöm!
Tömör, megrázó életkép, olyan, amilyet Tőled már megszokhattunk. Kiskanálba sűrített dráma, orvosságként veszed be és drogként kezd hatni. Azzal a különbséggel persze, hogy ettől nem butulsz el, sőt!
Szia: én
Köszönöm. NAGYON köszönöm.
Szívfájdítóan szép.
Örülök, hogy Nálad jártam.