A hatalmas gyár szerelőcsarnokának legvégében volt a dohányzó hely. Mindenhonnan rá lehetett látni, és ha valaki leült ott egy cigarettára, az is belátta az egész műhelyt. Csak úgy lehetett odajutni, ha az ember végig ment az egész üzemen. Senki sem közelíthette meg észrevétlenül, éppen ezért a melósok oda tették le batyuikat, táskáikat, sokszor még a munkáskabátjukat is. Itt működtették a kávéfőzőt is. Sanyika, a segédmunkás főzte. Jó érzéke volt ahhoz, hogy mindig időben legyen forró fekete. Szerették a munkások, mert sosem panaszkodott, mindent időben elvégzett, és ha ugratták, sem sértődött meg soha. Igaz, kevés ésszel áldotta meg a mindenható.
Éppen levette a hatalmas kotyogót a villanyrezsóról, amikor hallotta, hogy léptek koppannak mögötte.
– Megéreztem a kávé jó illatát! – szólalt meg Imre.
– Már öntöm is a poharakba – vigyorgott Sanyika. – Látom, jönnek a többiek is.
– Nekem most duplát adj, mert álmos vagyok – kiáltott Béla már messziről.
– Fenét vagy álmos! – lökte oldalba Bélát a barátja, Tamás. – Másnapos vagy!
– Hozzam a szondát? – lépett oda az egyik munkapad mellől a műszakvezető.
– Inkább egy kispárnát neki! – dörmögte Imre, miközben többen is nevetni kezdtek.
Árpád, a művezető ismerte az embereit. Tudta, műszak után előfordult, hogy nem mentek mind egyenesen haza, és azt is, hogy egyszer-egyszer tovább beszélgetnek a közeli kocsmában. Azt is tudta, mikor kell, és mikor nem kell szigorúnak lennie. Most is tisztában volt vele, hogy nincs nagy baj. Béla el fogja látni a munkáját rendesen. Amikor csipkelődésről volt szó, aminek a középpontjában Sanyika állt, mindenki el szokott hallgatni, mert nagyon szerették, ha csak a műszakvezető és a segédmunkás beszélgettek. Árpád többek között ennek is köszönhette a népszerűségét. Sosem volt durva. Most is érezni lehetett a levegőben, hogy ez következik.
– Mondd csak, Sanyika! – kezdte Árpád. – Nem akarsz inkább az igazgató úr irodájában dolgozni?
– Mit csinálnék én ott? – méltatlankodott a fiú.
– Kávét főznél. Mert, hogy olyan finom kávét főzöl.
– Vigyek fel neki kávét?
– Hát vigyél, bár a titkárnője is szokott főzni.
– Akkor most mi legyen? Menjek, vagy ne?
– Menj, de azért vigyázz, nehogy összekeverjen a titkárnővel és esetleg megfogdosson.
– Jaj, főnök úr! Én a lányokat szeretem!
– Az igazgató úr is!
– Akkor miért fogdosna engem?
– Mert a te kávéd finomabb.
– Akkor nem viszek neki! Nem bizony!
A hangos nevetésre a műszakvezető felkapta a fejét, és körülnézett. Majdnem mindenki ott volt körülöttük. A cigarettafüst is sűrűn gomolygott.
– Na, emberek! Irány a munka, mert ebből nem élünk meg! – nevette el magát ő is, és a többiekkel együtt elindult a dolgára. Még hallották, ahogy Sanyika félhangosan morgolódott, miközben a maradék kávét a termoszba töltötte.
– No hiszen! Igyon inkább teát az igazgató úr, de én nem főzök azért finom kávét, hogy utána …
Elérkezett a munkaidő vége. A csengő ugyan nem szólalt még meg, de a melósok még összegyűltek a dohányzó helyen. Volt, aki még kért egy kávét, volt, aki csak egy cigaretta miatt ült le a nagy asztal mellé.
– Jöttök a „csöcsösbe”? – kérdezte Imre a cimboráit. Így nevezték a közeli csapszéket. A pultosnőről kapta a nevét, mivel a hölgy igen dús keblű teremtés volt. Többen is bólintottak, ezért aztán hamar megindultak kifelé a csarnokból.
– Sanyika! Te nem jössz? – kérdezte tőle Béla.
– Nem, nem. Még letakarítok itt, és kimosom a főzőt, meg a termoszt – jött a válasz.
Többen csóválták a fejüket. Nem értették, hogy az utóbbi időben miért marad el a társaságtól kedvenc segédmunkásuk. Elhangzott az is, hogy sokkal többet látják dohányozni. Legalábbis, szinte állandóan lóg a szájában egy csikk.
Amikor a csapat felsorakozott a pultnál, Imre legelőször is rákacsintott a csapos nőre, majd körülnézett, és megszámolta, hányan vannak.
– Aranyom! Csapolj nekünk hat korsó sört!
Mosolyogva nyúlt közben a zsebébe, de egyszer csak megdermedt és az arca is elkomorult.
– Állj! – kiáltott a nőre. – Ne tovább!
– Mi a baj, Imre? – kérdezték hirtelen többen is.
– Esküszöm, hogy reggel még tele volt a kabátom zsebe aprópénzzel. Most meg nincs sehol!
– Én is így szoktam magam meghívatni, ha nincs pénzem – vigyorgott Béla, mert azt hitte, most is valami tréfa következik, de Imre továbbra is komoran nézett a többiekre.
Hamar felismerték, hogy ez nem vicc. Jó csapathoz illően összedobták gyorsan a pénzt, és kikérték a söröket. Imre is kapott, de ma valahogy nem ízlett neki a komló. Sokat beszélgettek. Találgatták azt is, hogy mi történhetett Imre aprópénzével. Többen felhozták a témát, hogy Sanyika mostanában nem tart velük, és sokkal többet sepreget, takarítgat a dohányzó hely körül, mint annak idején. Talán az alkohol is tehet róla, elhatározták, hogy holnap pontot tesznek az ügy végére.
Reggel, amikor beléptek a csarnokba, az a jól ismert, kellemes kávéillat fogadta őket, mint mindig. Ez az illat volt az egyetlen, ami nap, mint nap áttörte az olajjal keveredett fémek szagát. Egy pillanatra mindenki megfeledkezett a tegnapi elhatározásról. Oda tódultak a nagy asztalhoz és kortyolták a kávét. Sanyika egyfolytában vigyorgott, de néha körbe-körbe nézett a többieken. Valamit megérzett egyszerű természete. Mintha ma nem lenne minden a megszokott mederben.
– Hol van Imre? – kérdezte, amikor rájött, hogy hiányzik.
– Benn beszélget a főnökkel – válaszolta Tamás.
Amikor kiürültek a poharak, ment mindenki a dolgára. Nap közben, sokszor felpillantottak a munkájuk mellől. Számolták, hogy Sanyika legalább tízszer tevékenykedett a dohányzó helyen. Igaz, a legtöbbet akkor, miután eljöttek a kávé mellől. Ez érthető volt, mert a poharakat is ő tartotta rendben. Na, de a többi alkalom megmagyarázhatatlan volt. Lassan közeledett a műszak vége. Már mindenki tudott a tervről. Körbeállták a segédmunkást. Ekkor megjelent a műszakvezető is.
– Sanyika! Ürítsd ki az asztalra a zsebeidet! – szólt Árpád. Most kicsit másképpen csengett a hangja, mint amikor élcelődni szokott.
– De főnök! Miért! – nézett megszeppenve Sanyika.
– Csak tedd, amit kértem.
– Muszáj? – görbült lefelé Sanyika szája széle.
– Igen.
Lassú mozdulatokkal bele nyúlt a zsebeibe, és elkezdte kiszórni a tartalmát az asztal sarkára. A melósok nem hittek a szemüknek, mi került elő! Rengeteg félig szívott cigaretta, némelyik már majdnem csak egy darabka csikk volt. Szóval, ezért lógott állandóan a szájában egy!
– Ez minden? – nézett Sanyikára a művezető.
– Igen! – szipogott a fiú.
– Nincs pénzed cigire? Mire költöd el? Hiszen egyedül élsz!
– Biciklire gyűjtök főnök! Spórolok! Messze lakom, és olyan jó lenne azzal járni. Hazafelé láttam a bolt kirakatában. Gyönyörű kék bicikli, de nagyon drága!
– Ezeket innen az asztalról dobd ki a kukába! – szólt Árpád, és a felső zsebébe nyúlt, majd átadott a segédmunkásnak egy pakli cigarettát.
A melósok zavartan néztek egymásra. Szégyellték magukat, hogy egy régi társukról tételezték fel a lopást. Igaz, nem derült ki egyelőre, hogy ki a tolvaj, de már maguk is nevetségesnek tartották, hogy pont Sanyikára gyanakodtak. Mindenki eloldalgott a munkája mellé. Aznap nem nagyon fogyott a kávé, és a fiú is szomorúan sepregette a csarnok betontalaját.
A műszak végén Imre az öltözőben vetkőzés közben forgatta a ruháit.
– A jó életbe! – kiáltott fel hirtelen.
– Mi van? – rohantak oda többen is.
– Ennek a kabátnak lyukas a zsebe! – mutatta nekik, átdugva a lyukon az egyik ujját.
A melósok összenéztek, majd lassan bólintottak. A gyárkapu előtt megvárták egymást mind.
Reggel Sanyika szipogva készítette a kávét. Nem aludt valami jól az éjjel, de azért igyekezett, hogy finom kávét készítsen a többieknek. Ahogy ott tevékenykedett, hallotta a lépteket. Többen is közeledtek a nagy asztalhoz. Megfordult és látta, hogy mindenki ott van. Nézte a jól ismert arcokat.
– Sanyika! – kezdte Imre. Gyere ki a csarnok elé.
– Miért menjek? – kérdezte félve a fiú.
– A főnök akar neked mondani valamit.
– Kint?
– Kint.
Sanyika elindult, nyomában a többiekkel. Ahogy kitárta az üzem ajtaját ott állt vele szemben a műszakvezető.
– Használd egészséggel! – dobott a nyakába egy láncos biciklizárat Árpád.
Sanyika először nem értette a dolgot, de amikor a főnök oldalra lépett, meglátta a letámasztott vadonatúj kék kerékpárt.
22 hozzászólás
Szervusz artur! 🙂
Aranyos történet! De hogy miről? Az előítéletekről, a bűnbánatról, az emberi jóságról? Talán mindről egyszerre (vagy inkább egymás után).
Sokan azt mondanák, hogy ez így túl meseszerű, a valóságban nem így mennek a dolgok… de én remélem, hogy igen… persze nem mindig és nem mindenhol… de az is elég ha csak néha és néhol… 🙂
nem állítom, hogy ezt most érteni kéne, de nézd el nekem, mert késő van!
Rég olvastam már valamit az oldalon, de a dolgok nem változnak… tudtam hova kell jönni egy jó írásért… 🙂
üdv
Balázs
Kedves Balázs!
Köszönöm a szavaidat fiatal barátom! Tudod, mióta olvastam tőled a "Változás" című prózádat, nem tudok szabadulni a hangulatától. Annyira megfogott, hogy azóta is sokszor eszembe jut. Igazán örülök, ha olvasol tőlem.
Amit leírtál, nagyon is érthető, és igen. Lehet hinni, hogy így is történnek dolgok. Én láttam többször is hasonlót.
🙂
Szia Arthur!
Még könnyet is csalt a szemembe írásod!
Valami komikust vártam, s közben az emberi jellemről,
összefogásról szólt szép történeted! Gratulálok!
Lyza
Köszönöm Lyza!
Legközelebb nézd meg a kategóriát, és akkor nem érhet meglepetés.
🙂
Szia!
Nagyon tetszett a történet. Hát igen, a gyanúnál semmit sem nehezebb lemosni… Még szerencse, hogy a hőseidnek sikerült!
Ági
Szia Ági!
Ilyenek vagyunk, mi emberek. Hamarabb gyanakszunk, s csak később vizsgáljuk meg a történéseket egy másik szemszögből. Pedig mindennek sokkal egyszerűbb a magyarázata. Mi bonyolítjuk csak meg.
Köszönöm!
🙂
szia artur!
Nagyszerű és emberi történetet alkottál barátom! Ami igazán megadja csattanóját az az, hogy sok ilyen "eset" történt meg a valóságban is. Számos "Sanyika" él ma is közöttünk, és a maguk egyszerű, de dolgos módján élik világukat…
üdv
leslie
Köszönöm barátom!
Jó híreket hoztál. Akkor ezek szerint neked is volt már hasonló élményed, vagy legalábbis hallottál ilyen esetekről. Remélem, hogy ez a jövőben majd inkább gyakoribb lesz, mint ritkább.
Üdv.
Ebben a közegben éltem le az életem nagyobbik részét. Ha kölyök koromban hülyeséget csináltam, el-el röppent a fülem mellett egy-egy 80 dekás kalapács, érdekes módon soha nem engem talált, hanem vagy a vaskapun, vagy a hegesztő ellenzőn dörrent. Nem voltak erkölcsi hegyi beszédek, mégis, ha valami tisztesség szorult belém, azt nagyrészt azoknak köszönhetem, akiktől ifjúkoromban tanulhattam. (Később, vezethettem.)
Sok szép emléket mozgatott meg bennem kitűnő írásod. a.
Szia Antal!
A nap nagy részét én még ma is ebben a közegben töltöm el. Kicsit változott, kicsit átalakult már az a hangulat, amiről említést tettél. Nekem ipari tanuló, és kezdő szakmunkás koromból ismerős a megreptetett kalapács, és a többiek. Kérgesednek a munkáslelkek. Ezt tapasztalom. Jó volna a régi dolgokból átmenteni párat, de a fejlődés nem áll meg. Ezzel együtt pedig változik a környezet is. Írásommal kicsit nosztalgiáztam, hiszen a gyárakban ma már nincs segédmunkás, a sepregetést külső vállalkozó végzi, de van kávé autómata a kotyogó helyett. Tudod, az instant kávé illata sajnos nem nyomja el az olajos-fémes szagot.
Köszönöm!
Üdv.
Kedves Artur!
Nagyon jó,hogy megírtad ennek a társaságnak a történetét.Annyi rossz dolog történik mostanában ami még az ilyen emlékeket is képes elnyomni az emberben.Emlékeinkben pedig vannak ilyen történetek,-régről.Most kicsit ott voltam azok között a férfiak között és éreztem,hogy van lelkük.Azt hiszem hogy ezt a fajta érzést amit én szeretetnek nevezek nam szabad hagyni elhamvadni, akkor talán még szebb lesz a világunk.Az írásról magáról " csak" ennyit, – nagyon jó.
Szeretettel üdv:hova
Kedves Valéria!
Hosszan válaszoltam neked, de a válaszom elúszott a térben. Semmi sem történik véletlenül. Köszönöm, hogy olvastál tőlem, és véleményezted is. Lényegében semmi újat nem írtam neked, mint amit az írásom egyébként is üzen.
Üdv.
Szokatlanul komoly írás ez tőled,legalábbis én a humorosakat szoktam meg…de nagyon tetszett. Ezáltal egy új oldaladat mutattad meg.
Jó azt látni, olvasni, hogy ilyen emberek is vannak, hogy ez is előfordul.:)
Szia!
Nincs ebben semmi szokatlan. Ha jól körülnézel nálam, bőven találsz más jellegű írást is, nem csak humorosat. 🙂
Köszönöm!
Üdv.
Kedves Artur!
Sajnos előfordul, hogy ártatlanul meggyanúsítjuk a másikat, és amikor tévedtünk, nem győzzük szégyellni magunkat. Írásod kiváló példa arra, hogy vannak még jó emberek. (És nem csak a novellákban.)
Szeretettel: Rozália
Szia Rozália!
Igen, igazad van. Szerencsére vannak ilyen emberek. nem kevesen.
Köszönöm, hogy itt jártál!
Üdv.
Kedves Artur!
Minden jó, ha jó a vége! Szerencsére ezt tudom mondani a történetedre, ami lehett volna szomorúan is befejezve. Bár manapság már ritka az ilyen kollektiva, az emberek ahol tudnak egymásba gázolnak. Ezek jutottak eszembe!
Barátsággal Panka!
Kedves Panka!
Vannak még olyan munkahelyek, ahol könyökléssel nem lehet előbbre jutni, mert az asztalra letett munka beszél a szavak helyett. Ott talán még fellelhetők ilyen kollektívák. Abban azonban egyetértek veled, hogy sok helyen úgy van, ahogyan látod.
Köszönöm!
Üdv.
Bár csattanóval zárul a vége az írásodnak artur, és a biciklivel bocsánatot kérnek a kevés ésszel megáldott Sanyikától, még is mélyen meghatott ez a történet.
Engem is megaláztak ilyen módon mások előtt gyerek koromban, és csak bocsánatot sem kértek a hibájukért. A tüske még mindig mardossa a szívemet, ha igazságtalanul rágalmaznak valakit.
Üdv: István
Köszönöm István!
Az érzés, amit átéltél ismerős nekem. A tüske még nálam is itt van. Ötödikes koromban engem is az osztály előtt szégyenítettek meg. A tanárnő, aki ott sem volt politechnika órán, kikövetkeztette, hogy azt a piros nyelű kis kalapácsot csakis én lophattam el a teremből. A dolog érdekessége volt, hogy ki sem pakoltatták velem a táskámat, pedig ez a következő órán történt, tehát ha én lettem volna a bűnös, ott kellett volna, hogy legyen nálam.
Bocsánatkérés? Ugyan már! Csak nem fog egy tanár ilyet tenni egy diákkal. Főleg nem az osztály előtt. Na, de ez már régen történt.
Üdv.
Nos, ezzel az írással engem is megleptél. Egyszerű történet egyszerű emberekkel, emberi érzésekkel, ám pont ebben rejlik a nagyszerűsége. Az emberi érzések sokrétűsége és nagylelkűség. Remek történet. Elgondolkodtató!
Kedves Berill!
Nagyon köszönöm a véleményedet! Ezen pedig én lepődtem meg.
:-)))
Nem is. Csak megjátszottam ám.
🙂