Igen figyelemre méltó rövidfilmet, vagy ha jól meggondolom, egy filmre vett beszédet, illetve egy ehhez fűződő gondolatsor kapcsán általában a meséket szeretném a figyelmetekbe ajánlani. A gondolatsor, a mese és a film egyetlen szálon kapcsolódik egymáshoz, de ha ezt a szálat megbolygatjuk, felsejlik mögötte az egész világegyetem szövete. Tudom, mindez nehezen értelmezhető, így aztán további magyarázkodás helyett vegyük elő a mesét…
Fiatalkoromban mindenki ismerte a gólyamesét, bár kevesen hitték, s még kevesebben értették: a gyereket a Gólya hozza. Az általánosan elterjedt nézet szerint a szülők nem merték beavatni gyermekeiket a nemzés és fogantatás rejtett titkaiba, s tudálékos mesét találtak ki, mintegy menekvésül és megtévesztésül. Engem azonban soha nem hagyott nyugodni a gólya. Vajon ki ő és milyen szerepe van, ha van a gyermek születésében? Lehet, hogy a mai napig sem sejtenék semmit erről a kérdésről, ha festett kazettás mennyezeteken, illetve Kustár Zsuzsa Névadó Világtükör c. alkotásán nem találkozom a gólyával, vagy inkább a Gólyával. Ezek a találkozások meggyőztek arról, hogy itt valami egészen másról van szó. Ez a Gólya nem az a gólya. — A világnak adott egy kettőssége. Egyik oldalon a folytonos változások, másikon a megőrzött arculat. A folyamat és az állapot kettőse. Az állandó változást, a változás irányának megjelölésével a növényvilágra alkalmazott, ősi fű, fa szavaink képezik le. A természettudományok ismerői bizonyára hallottak már a doppler-effektusról. Amíg egy tárgy közeledik hozzánk, magas hangot ad ki, ha távolodik, a hangja mélyül. A fű felénk nő, a fa tőlünk távolodva, az „f” a folyamat, a folytonosság, a változás maga. Az állat a változatlanságot jeleníti meg. Ennek belátáshoz elég az ige és az igei eredményképző néhány más formájának összevetése: él-élet, köp-köpet, kövül-kövület, látszik-látszat, mozdul-mozdulat, áll-állat. Aki ismeri az állatokat, érti mit is sugall a nyelvünk. Amikor egy kutya eléri az ivarérett kort, változatlanságba dermed. Ugyanabban az „álla(po)tban marad egészen öregkoráig. Nagyon jól kell ismernie valakinek az adott állatfajt ahhoz, hogy ránézésre megsaccolja egy-egy kutya, ló, tehén vagy bármely más állat korát. Az állat állapot. Ezért aztán alapvető félreértés azt gondolni, az „asszonyi állat” kifejezés valami förtelmes sértés lenne, s az asszonyok lenézéséről szólna, hisz amire utal, ma is ugyanígy mondjuk, egy kicsit átalakítva az eredeti szavakat, s vele a szókapcsolatot is: „állapotos asszony”.
A Gólya e formájában nem egyszerű állat, sokkal inkább állapot, a természet adott állapota, a világ egy szelete. A fényhez, és a fény maximumához kapcsolódik. Talán egyedül az állatok közül. Akkor érkezik, amikor a fény erőteljesen növekvőben van, s még augusztusban távozik, amint a nappalok érzékelhetően rövidülni kezdenek. Gyügyén, a templom mennyezetkazettáin nyári napforduló tájt a fény bemutatja nekünk a Gólya lényegét. Az ablakokon át a mennyezetre vetülő napsugár a szentélyben a Gólya csőrét világítja meg utoljára. Az utolsó keskeny kis fénycsík maga a Gólyacsőr; a teljességből egy pontra vetülő fény. A rokonító gondolkodás aztán e mozzanat köré szervezi valamennyi fényhez kötött tulajdonságot, a szeretettől, az önzetlenségen, önfeláldozáson át a jóságig mindent. Ezek teljessége, idegen szóval maximuma a Gólya. S bizony a gyereket a Gólya hozza. Két sejt egyesüléséből fakadhat élet, de gyerek csak akkor születhet, ha a Gólya is jelen van. Egyébiránt a születendő magzatot elkaparhatják, tömény sóoldatban kívül belül összeégethetik, hogy aztán halva szülessen. A megszületett csecsemőt zsákba rakhatják, eldobhatják, jobb esetben leadhatják valami menhelyen, vagy felnevelhetik, hogy a felcseperedő kamasz együtt énekelje Pataki Attilával:
„Kölyköd voltam, véredből lettem, / Kölyköd voltam, nem értettél engem, / Emléked mégis fogva tart el nem enged, / Rossz Hold kelt fel, mikor a kölyköd lettem…” — mert két sejt egyesüléséből legföljebb ha kölykök születnek; a gyereket ugyanis a Gólya hozza.
S mindez Gianna Jessen történetéről jutott eszembe. A fiatal hölgyet a nemkívánatos terhesség hetedik hónapjában ítélték halálra. Anyja méhébe tömény sóoldatot fecskendeztek, hogy a magzata kívül-belül összeégve, holtan jöjjön a világra. Gianna azonban a csodával határos módon élve született. Nem fojtották meg, nem hagyták meghalni, mint korábban a társait, hanem kórházba szállították. Agya az oxigén hiányos állapot miatt súlyosan károsodott, három éves koráig nem tudott járni. Aztán elindul, járókerettel és lábgéppel. Ma úgy érzi Krisztushoz tartozik, Isten gyermeke. És körbejár a világon, hogy számon kérje a politikusoktól, a döntéshozóktól és az emberektől saját és sorstársai sorsát. Az értelmetlenül és oktalanul eltékozolt életeket. A kisfilm első 14 percében ő beszél, a fennmaradó négy percben balszerencsésebb sorstársai vallanak képekben némán. Ezt a részt csak erős idegzetűek nézzék végig, én magam nem vagyok az, ki is léptem az első képkockák láttán.
Van valami, amit zárszóként el kell mondanom. Ma amikor az emberi jogokra szokás hivatkozni, a magzattal való rendelkezés mint a nő alapvető joga jelenik meg. De ha a nők jogairól van szó — érvel Gianna — nézzenek rám. Egy tüzes fiatal nő áll önök előtt. Hol voltak a jogvédők, amikor az én jogaimról volt szó? Engem meg akartak ölni… — Úgy tűnik a modern világ élethalálharc, totális háború. Azok a szerencsések, akik egy egész életet élhetnek le valamiféle békés hátországban, tán nem is sejtik, nem is látják, nem is érzik, hol húzódnak a frontvonalak. Néha azonban szembesülnünk kell mindezzel. Néha nem árt meghallgatni a túlélőket. Ha valaki vállalkozik rá, ilyen szemmel nézze, s hallgassa végig Gianna Jessen történetét.
10 hozzászólás
Talán valamikor leírom a gondolataimat, amit a cikked generált bennem, most nem tudom. Teljesen fölfordítottál. Az abortusz, a fogantatástól induló élet mindig az egyik legnagyobb problémám volt és marad.
Nemrégiben Stuttgart mellől hoztam egy német juhászkutya kölyköt. A tenyésztő leánya kb. egy hónappal korábban szült. A kéményükön egy éppen leszálló gólya volt látható, csőrében pólyába takart gyerekkel, egészen szép, igényes kivitelben. Kedves dolognak tartom, hogy így adják tudtára a környéken lakóknak az örömteli eseményt.
A filmet meg fogom nézni.
Mint mindig, most is gyönyörködtem a felkavaró munkádban.
Elismerésem. a
Kedves Antonius!
Köszönöm, hogy itt jártál, a gondolataiddal nagyon szívesen megismerkednék. Ami a kérdést illeti, magam is látom, mennyire abszurd. Ha valaki foglalkozik vele, olyan mintha darázsfészekbe nyúlna. De néha ezeket a fészkeket is bolygatni kell.
G.
Kedves Molnár Géza!
Nem, nem fogom megnézni az általad ajánlott filmet. Az írásod nagyon jó, nagyon érdekes, nagyon felkelti a kiváncsiságot, hogy hová is akarsz kilyukadni, mit is szeretnél üzenni az olvasónak.
Ezzel együtt úgy gondolom, hogy a férfiaknak könnyű az abortuszt ellenzők táborában a mellüket döngetni. Nem ők hordják ki kilenc hónapig a gyereket, nem ők szülik meg, nem ők nevelik fel. Ha a felnevelésben "segítenek" már hozsanna illeti őket mindannak a töredékéért ami egy nőnek "kötelessége"!
A házunkkal szemben egy gólyapár fészkel. Az idén négy fiókát költöttek, Egyet a kikelés után kilöktek a fészekből. Gondolom nem tudták volna mindet etetni megfelelően. Ez is egy gólyamese, bár nem olyan szép, mint a tiéd.
Judit
Kedves Judit!
Nem könnyű, egyáltalán nem. Ha az ember látja, hogy fenekestül felfordul körötte minden, hogy "ez az embertelen világ emberi szörnyetegeket szül", nem könnyű szólnia, de hallgatnia sem. Ezzel együtt az abortuszról nem írtam volna semmit. Ezt a munkát azért ajánlottam mindenki figyelmébe, mert ha veszi magának a fáradtságot és a bátorságot, olyan nézőpontból láthatja a kérdést, amilyenből egyébként nem igazán lehet, mert az abortuszt nem szokás túlélni. Itt akadta egy nő, aki átment ezen a szörnyűségen, de a puskacső másik végén állt. Nem ő dönt, csak elszenvedte a döntést, felnőtt, megküzdött mindazzal, amivel ebből fakadóan meg kellett küzdenie, és kiállt az emberek elé, hogy beszámoljon erről. Éppen az a megdöbbentő és éppen azért hiteles, mert nőről van szó.
Barátsággal: G.
Kedves Judit!
A gólyamese kimaradt az iménti válaszból. Amiről írsz nem mese, inkább ökológia. Ha ténylegesen láttátok, amint a szülő kidobta a fiókát, az számomra újabb intő jel, valami nagyon kezd megváltozni köröttük. Amennyit én tudok a világról, ez a szerep a testvérek reszortja. Nem a szülő, hanem a másik három fióka szokta volt kivetni a legkisebbet a fészekből.
G.
Szia!
Véleményem, hogy az a cikk a jó, amelyik belenyúl a darázsfészekbe. Attól még jobb, ha nem akarja az olvasót mindenáron valamelyik oldalra állítani. Tényeket, dokumentumokat közöl. Forrásokkal alátámasztja mondanivalóját. Ha van benne a cikkírótól származó saját nézet, attól csak színesedik. A legjobb pedig attól lesz, ha mindez érthetően, fogyaszthatóan van az olvasónak átnyújtva.
A cikked az összes ilyen tulajdonsággal rendelkezik. Remekül megírtad. Mint férfi, sohasem gondoltam át mélységében ezt a témát. Nem is tudnám megtenni. Egyet azonban tudok. ANYÁTÓL születtem. Azt hiszem, ez minden, amit hozzáfűzhetek.
Gratulálok!
Kedves Artúr!
Köszönöm az értékelést és az elismerést.
G.
Kedves Molnár Géza!
Írásod annyira jó, hogy nyugodtan mondhatom, párját rikítja, nem minden nap olvashatunk ilyet. A téma nagyon érdekes. Az abortusz pedig borzalmas.
Azonban a gyermekek fölnevelése mégis csak az asszonyok gondja, s nem ott végződik, amikor világra hozzák, hanem csak akkor kezdődik igazán. Ráadásul számtalanszor a gondnak nem csak egy bizonyos része, hanem az egésze rá hárul.
Ha ugyanis – nem ritka eset – a gyermek, mondjuk: három közül pl. egy valamilyen fogyatékossággal jön a világra, a kedves apuka nem bírja elviselni a vele járó gondok többletét (s a tényt, mivel félre sikeredett) ezért egyszerűen odébb áll. Megmarad az anyának az egészséges két- vagy több gyerek fölnevelése mellett a súlyos esettel együtt
S az anya egész életét arra fordítja, munkája mellett fölneveli, taníttatja az egészségesek mellett a szegény törékenyebb betegét, mert szereti, mert belőle is akar lehetőleg emberséges embert faragni.
Folytatom.
Az is lehet, hogy sikerül neki egy boldog felnőttet létrehozni, bár százszor belerokkan a fáradozásba.
S ma már orvosok megállapítják a magzat fogyatékosságát, s ha kérik, minden nehézség nélkül elveszik. Hogy jó-e ez? Nem akarok dönteni mások nézete felett.
De akiről írtam, az egész életében kijelentette, hogy nem bánta meg, mert nem akarta abortáltatni magát, s fölnevelte fogyatékos gyermekét. De milyen áron? Azt megírtam egy regényben. Ehhez bizony a társadalomnak nagyobb segítséget kellene nyújtania, mert embertelenül nehéz mindazt megtenni, ami szükséges hozzá.
S ez csak egyetlen példa, s ezen kívül még hány ilyen adatik.
Kedves Kata!
Ha nem látom és hallom ezt a hölgyet, soha nem írtam volna a kérdésről. Nem a darázsfészek, sokkal inkább az általánosságok mögött húzódó egyedi tragédiák miatt. Gianna viszont túlélte a saját abortuszát és hihetetlenül zord körülmények között felnőve vált azzá, aki. Úgy éreztem érdemes az ő szemszögéből is vetni egy pillantást a kérdésre. Én magam azt tapasztalom, hogy az ügyet általában egyszemélyes játéknak tekintik az emberek, holott, Dianna épp története bizonyítja, három szereplője is van.
Judit hozzászólásából, s kicsit a tiédből is süt: rossz tapasztalataitok vannak a férfiak viselkedését illetően. Ez szomorú, de erről nem igen tehetek. Viszont ha már itt tartunk, felvetnék egyetlen gondolatot a Bibliából: "Isten férfinak és nőnek teremette az embert" Az és a magyarban összeköt. Nem vagylagos. A két részből áll össze az egész. Magam mindig így gondolkodtam e kérdésről. Hogy mi történik a gyermekkel az ember (=férfi és nő közös) felelőssége. Ennyi az egész…