Először is definiáljuk,kinek mi a zene!A zene pontos definícióját nem is érdemes leírni. Ma sajnos a fiatalok többsége hajlamos „elektronikus zenét” kiejteni a száján,mert ő azt szereti. Épp az jutott eszembe,hogy az „elektronikus zene” olyan mint egy guminő. Hogy,hogy jutott ez eszembe,egyszerű,ha megkérdeztem egy-egy elektronikus zene kedvelőt,hogy az miért jó,eddig csak azt hallottam,mert ő ezt szereti. Ő szereti,vagy a társadalmi réteg,amelybe már beolvadt? Mit lehet rajta szeretni? Az ismétlődést vagy az egyszerű ritmust,egy biztos nem a mondani való a lényeg,mert az nincs. Nem is tudom,hogy képzelhetem a XXI. században,hogy a zenének értelme kell,hogy legyen.
A mai kortársaim többsége amúgy sem szeretnek értelmes dolgokkal foglalkozni,természetesen a gondolkodó kisebbség se kis létszámú. Tehát,úgy is szerzek rengeteg ellenséget,mert vannak akik a „guminőt” szeretik.
Az élőzene,már nevében is hordozza:élő,kell hozzá ember aki megszólaltatja a hangszerét vagy a hangját. Természetesen a potenciométereket(potméter)is meg kell forgatni,ami 1 ember igényel,aki nem süket vagy legalábbis nem teljesen. Az élő zenéhez élő zenészek kellenek a rézfúvós koncerttől a legdurvább metal zenekaron át,a szóló énekes vagy énekesnőig,az első perctől az utolsóig koncentrálniuk,sokszor komoly fizikai munkát kell végezniük,dolgozniuk kell a hallgatókért.
Gondoljunk csak bele mennyi ideig tart megtanulni gitározni,ha egyáltalán van hozzá érzéke a tanulónak. Énekelni lehet tisztán adottságból,de azért nem árt az ének tanár. Egy dobosnak,ha nincs meg az átlagnál jobb ritmusérzéke,fizikai ereje és kitartása stb… esélye sincs.
Egy sajnos nagyon fontos dolgot kihagytam,a pénzt. Irtózatos pénzek nem kellenek minden esetbe,de egy fiatal srácnak egy gitár,egy szaxofon vagy egy dobszerkó nem kis pénz.
Aztán zene szeretet,amely nem egy „guminő”irányába érződik,hanem az igazi zenéhez.
Egy következtetés,ha az élő zenét és a „elektronikus zenét”halmazba ábrázolnánk talán egy elem lenne a metszetbe,a pénz,az a fránya pénz.
Mi a célja egy Dj.-nek,egy rapper-nek,egy rock zenésznek,egy énekesnek vagy egy énekkarnak?
Na? Jó párnak magam se tudom. Szerintem a mondani való előadása,a zene szépségének alkotása, hallgatása,a legjobb,ha mind kettő összecseng. Bizony lehet egy klasszikus zenének is mondanivalója,csak bele kell képzelni. A mondani való sokaknak más egy-egy zene számban,mert máshogy dolgoztatja meg az agyát. A rapnek is van szövege,bár néha nincs mondanivalója,de agyat mozgató élőzene. Az énekes férfi vagy nő a hangjával játszik és értelmet ad. Blues,Jazz,Country,sorolhatnám mind csodás élőzene.
A zene kikapcsolhat és gondolkodtathat is egyszerre vagy külön-külön.
Természetesen az „elektronikus zene”(elektromosan,illetve számítástechnikailag előállított hangok egymás mellé illesztése,lejátszása,keverése) a kikapcsoló zenék csoportjába tartozik.
Az élő zene természetesen lehet mindkettő külön és egyszerre is.
A lényeg én az élő zenét hívom csak zenének,a elektronikus zajt,már nem tüntetem ki a zene értékes
szavával kifejezésével. Sajnos nem fért bele minden a cikkembe,de tömören leírtam az én zenei nézetemet. Biztos kapok hideget meleget is ezután a cikk után,de nem megbántani akarok bárkit,hanem felnyitni a szemét,hogy mi az a zene. Talán megmozgatja az agyat,mint az élőzene.
Az ember élő,legyen a zenéje is az. Ja,mert én a temetésemre nem szeretnék művirágot,csak élőt,én is éltem,megérdemlem.
9 hozzászólás
Szia Attila!
Nem értek veled egyet. A cikked jó, a tartalma az, ami szerintem pontosításra szorul. Nem az elektronikus zenéről írtál, hanem a tuc,tuc,tucatzenéről. Az elektronikus zene sokkal nagyobb, szélesebb világ. Nem hiszem, hogy komolyan gondoltad, mert akkor le kellene húznunk Jean-Michel Jarre-t, Kitaro-t, a Kraftwer együttest, hogy csak néhányat említsek ebből a táborból. Gondold át jobbat, mit hasonlítottál össze, persze, ez csak az én véleményem.
Üdv.
Nem is az elektronikus “zenéről” akartam írni,inkább arról melyik ér többet az elektronikus”zene” vagy az élőzene.Bevallom nem szoktam elektronikus”zenéket” hallgatni és felsorolt zenekarokat sem ismerem.Ismétlem nem bántani akarok az írásommal bárkit is.
Azt elismerem,hogy ismereteim szűkösek,az elektronikus “zenével” kapcsolatban.Örülök,hogy leírtad a véleményedet és valószínűleg igazad van abban,hogy az elektronikus”zenébe”sok típusa,alfaja van,amiket nem ismerek.
Remélem,jó kis vitát indítot.Vitát,nem veszekedést.A mi “kis”írói körünkben nem jó a feszültség,nem is kell,ne is legyen.Én is lehetek egyes dolgokban szűk látókörű,de ez nem csak rám jellemző.A rockerekre például a tuccere egységesen néznek,pedig,nálunk is van Punk,alter,hard,metal…Amúgy az elektronikus zenében többnyire a hause és techno zajokra gondoltam,bár a többi elektronikusat se kedvelem.
Üdv:Metal Koala
Teljesen megértettem, mit szerettél volna a cikkeddel üzenni, egyet is értek vele, ami a zajra vonatkozik. Az elektronikus zene tényleg sok esetben fantasztikus és jó. A rock sem egyforma, csak néhányan azt hiszik. A vitát elindítottad nem is veszekedem veled, és nem sértődésből írtam neked véleményt. A sajátodhoz neked is jogod van, mint nekem az enyémhez. A cikkedet továbbra is jónak tartom.
Üdv.:-)))
Atikám!
Nagyon jó a cikk, és teljessen eggyezik a véleményünk. De azt hiszem az utolsó két sorodat érzem a magam gondolatának is leginkább!
,,Az ember élő,legyen a zenéje is az. Ja,mert én a temetésemre nem szeretnék művirágot,csak élőt,én is éltem,megérdemlem.”
Ölellek:Kriszti
Köszönöm Kriszti!
Örülök,hogy tetszet,igazi lelki támasz vagy a mostanában agyon kritizált két cikkem körül kialakult helyzetben.
Bár erre a cikkre nem is érkeztek durva beszólások,csak a botoxosra 🙂
Köszöni barátod fém mackó:Metal Koala
szia.
Az elektronikus zenét alapból nem szeretem, de az élőzenés párhuzam is érdekes kicsit. Az tuti, hogy élőben hallgatni, látni egy zenekart a legjobb, csak sajna erre sokszor nincs lehetőség…, de attól még a mondanivalója, értéke ugyanúgy megvan az adott számoknak.
(huhh, nem sikerült teljesen tisztán fogalmaznom, de rem. érted mire gondoltam 🙂
üdv: Nola
Huhh… igazad van! Csak egy probléma van: hogy többnyire aki nem vágyik az elméjét mozgató erőkre-és így a zenében sem keresi az efféle dolgokat-annak hiába írogatsz bármit….
A világért sem kötözködnék, de van "tagnapi kortárs"-ad is vagy csak mai? 🙂 Egyetértek a cikked témájával[ mondhatni teljes mértékben[(és elfogultan is:tíz éve játszom zongorán)], viszont azzal is, hogy a nyelvünk is nagyon fontos; és amikor publikussá teszed a véleményed ebben a formában, akkor oda kell figyelni nagyon a helytelen megfogalmazásokra, és a helyesírási hibákra.
Jó volna további vitaindító cikkeket olvasni!
Az pedig, hogy ki támad, vagy ki van veled nem is számít igazán. A te szuverén jogod a szabad gondolkodás és a gondolataid közzététele is. Ha írnak( ha jót, ha rosszat) az azt jelenti, hogy felkelted mások figyelmét. az pedig jó 🙂
Üdv: Sziszi
Üdv!
Lehet az élőzene is semmitmondó.
Itt a Beatles, például. Egyik kedvencem, de senki ne állítsa, hogy a "she loves you" vagy az "I wanna hold your hand" szól bármi komolyról is. Márpedig, amíg nem kezdtek el hippisedni, az összes slágerszámuk ilyen szinten mozgott.
Már Artur is említette: Jean Michelle Jarre. Se hangszer, se ének. Mégis zene, mégis rock, mégis szép. Szinti-rocknak hívják a műfajt, és hasonlóan jót csak a Pink Floyd alkotott érettebb korszakában (Syd Barrett után) – szerintem.
Aztán gondolj bele, minden második rock együttes használ, használt szintetizátort.
Led Zeppelin, Animals, Deep Purple és te is tudsz rengeteg példát. Akkor ők olyanok, mint az égetett italok? Pálinka (Gitár)- pancsolt pia (Szintet.) kettő között a félkommersz Doors?
Örülök, hogy írtál egy ilyen cikket, és bár kb hasonló zenét hallgatunk, nem értek Veled egyet!
Üdv: Sanyi
Visszaolvasva, milyen sok hibám volt, mind helyesírásilag, mind tartalmilag. Fogalmazásbeli hiányaim számát ma se merem becsülni, de közel két év alatt sokat fejlődtem.
Üdv: Metal Koala