Egy vasútállomás peronjain töltötte a napjait. Amolyan szürke jelenség volt, bár napfényes időben lila és zöld színben csillogott a tolla. Nem ártott a légynek sem. Naphosszat járkált fel és alá a járókelők között, hogy a beton repedéseibe behullott kenyérmorzsát és más különféle finom falatot elcsenjen a szorgos hangyasereg elől. Ritkán reppent fel az égbe. Olyankor tette, amikor egy-egy kisgyerek vagy gonoszkodó felnőtt ráijesztett. Ekkor sem repült túl messzire. Általában a peron egyik lámpájára telepedett le és megvárta, míg a renitens illető távozott a helyszínről, majd visszatért a peronra és kitartóan folytatta kutatómunkáját az élelem után.
Mindig nagyon körültekintő volt. Tudta mikor kell odébb állni, és mikor lehet a megszokott helyen maradni. Minden ajtócsapódásra felfigyelt és ellenőrizte, hogy közeleg-e valamiféle veszély, vagy nem. Ha meghallotta a vonatfüttyöt, akkor inkább a távolabbi mellékvágányokra látogatott, mert tudta, ilyenkor vonat érkezik, a vonattal pedig ezer és ezer ember. Ennyi embert képtelenség lett volna megfigyelés alatt tartani. Inkább megvárta, amíg a tömeg szépen lassan eltűnt, majd visszaballagott „galambos” léptekkel az „éléstárhoz” és csipegetett egy jóízűt.
Amolyan magányos madár volt, aki nem nagyon szerette a társaságot. Egy barátja volt csupán. Hetente egyszer találkoztak. Mindig csütörtökön. Csütörtökön, pontban reggel kilenckor. Akár órát lehetett volna igazítani a csoszogó léptekhez, melyek jelezték a galamb számára eljövetelét. A szürke barát eljövetelét. Mivel a baráti összejövetelre ő is mindig szürkébe öltözött. Ez volt az ő közös színük. Talán ezért kedvelte őt a galamb.
A galamb végig figyelte társát, amint lassú lépteivel közeledett az állomás egyik kissé megkopott padjához. Leült a padra, behunyta szemét és várt. Ekkor a galamb odarepült hozzá a pad karfájára és ő is várt. Így vártak ketten a pályaudvar zajától átszőtt csütörtök reggeleken mindaddig, amíg a barát ki nem nyitotta szemét.
Egymásra néztek. Nyugtázták, hogy minden a megszokott kerékvágásban történik. A barát belenyúlt a zsebébe, és egy marék búzát vett elő. Lassan a galamb felé nyújtotta, aki elkezdte csipegetni a búzaszemeket. Megvárta, amíg a galamb az utolsó szemet is elfogyasztotta, majd kezeit az ölébe tette és elkezdett mesélni. Mindenféle történetet mesélt. Elmesélte, hogyan ismerkedett meg Fruzsinával az újságárus lánnyal, aki aztán később a felesége lett. Elmesélte Péter fia körülményes születését, és azt, hogy milyen nagyokat kirándultak ők hárman, Fruzsina, Péter és ő, a Mecsekben. Vagy amikor elutaztak Párizsba, hogy lássák a híres „Tour Eiffel-t”, nem is beszélve a Louvre üvegpiramisáról, de a ködös angliai esték sétái sem maradhattak ki a történetből, na és a velencei hajókirándulás.
– A szép évek emlékei – emlegette és sóhajtozott nagyokat. Olykor a galamb is vele sóhajtozott, mintha ő is a régmúlt után sóvárogna.
Amikor a barát befejezte történetét, a galamb enyhe gurgulázó hangot hallatva turbékolt a barátnak. Most ő mesélt és sóhajtott. És sóhajtott vele együtt a barát is.
Aki látta őket ezeken a csütörtök reggeleken, talán nem hitt a szemének. Ember és galamb beszélget. És jobban csinálják, mint az emberek egymás közt. Mindkettő időt hagy, hogy a másik elmesélje legszebb emlékeit. A tökéletes kommunikáció, és talán még értik is egymást. A szürke galamblelkű és a szürke lélekgalamb.
Csodacsütörtök. Így nevezték az állomáson dolgozók ezeket a napokat, mivel ez a két szürke jelenség színessé varázsolta „beszélgetéseivel” az unalmas pillanatokat.
A csoszogó léptek, a halk szárnysuhogás, a búza zizegése, ahogy kikerül a zsebből, a csipegetés, a karcos hang meséi, a turbékolás és a sóhajok. Milyen kevés is elég az élethez, hogy íze legyen!
Egy csütörtöki nap azonban nem hallatszott a megszokott csoszogás. A galamb is némán ült a villanyoszlopon. Nem volt búza, sem csipegetés. Nem szólt többé történet. Nem volt több turbékolás, és a sóhajok sem hallatszottak már. Nem volt többé barát.
Napokig látták még a galambot, ahogyan némán ül a villanyoszlopon és várja a barátot. Majd egy nap fogta magát és elrepült. Soha senki nem látta viszont. Azt beszélték, hogy felszállt az égbe barátja lelkéhez és ott maradt mindörökre.
7 hozzászólás
Kedves, elgondolkoztató történet, …és valóságalapja is van… gyakran egy kis állat hűségesebb barátnak bizonyul a tudatos embernél….mert barátság akkor születik, amikor a lelki társat fölfedezzük egymásban….a szerkezet és stílus remek…
tetszik novellád!
üdw:R.
Jó ötlet, szép feldolgozás. Nagyon tetszett a mondanivaló! Sajnos csak most akadtam rá, de nem bántam meg.Sok sikert! Magerusan Katalin
Kedves Eszesg!
Nagyon megható történetet olvashattam tőled! Gratulálok!
Mivel nekem is vannak galambjaim, és én is szívesen beszélgetük velük, nagyon bele tudtam magam élni a szegény galamb helyzetébe magam.
Barátsággal:
Myrthil
Kedves Sándor!
Ma több írásodat elolvastam, árad belőled a szeretet, a jóság.Őrizd meg!Érdemes!Nem vagyok próza író, így értékelni "csak" így tudok.Remélem bíztató:-)
Szeretettel:Selanne
Kedves Selanne!
Köszönöm az értékelést, és azt is, hogy több művet elolvastál tőlem!
Próbálom megőrizni ezt a szemléletmódot, de sajnos nagyon sokan visszaélnek vele.
Üdv.: Sanyi
Szia!
Ez meglehetősen szíven ütött. Azt hiszem, a "galamblelkű" és a "lélekgalamb" tökéletes kommunikációját meglehetősen értem. Most éppen galamb vagyok, elég nehezen veszem a levegőt, inkább mélyeket sóhajtok. És keresem a csodacsütörtököt.
Nagyon jól leírtad!
Sok szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Remélem mihamarabb sikerül megtalálnod a csodacsütörtök-érzést!
Köszönöm a hozzászólást!
Üdv.: Sanyi