– Én ezt az egészet csak időpocsékolásnak tartom – szólt Endre, a csapat legjobb üzletkötője, miközben barátja, Géza füléhez hajolt.
– Csak ne idegeskedj. Túl fogjuk élni, hiszen máskor is volt már ilyen – válaszolta csendesen Géza.
– Jó, jó, de a délelőttünknek annyi! Ezalatt lehet, hogy kötnék akár három jó üzletet. Különben is, mit tudnak nekünk még újat tanítani?
– Nézd, ha nem vagyunk itt, nem tudhatjuk meg soha. Tanulni mindig lehet valamit. Még a rosszból is.
– Irigyellek, amiért ilyen higgadt vagy – sóhajtott Endre.
Majd összemosolyogtak. Két jóbarát. Tűz és víz. Sokszor segítettek már egymásnak az üzleti életben, mert ahol az egyik nem jutott semmire, ott a másik fényes üzleteket kötött. Endre a megtestesült pörgés, a fiatalos lendület, a gyors és pontos technikák művésze. Ellenben Géza, a magabiztos, az alapos, mindenre kiterjedő ismertetés professzora. A számok, grafikonok, hozamok és százalékok bűvésze. Minden héten cseréltek egymás között néhány olyan címet, ahol nem volt sikeres a tárgyalásuk.
Alig helyezkedtek el kényelmesen a székükön, épp csak odaintve a többi üzletkötőnek, amikor belépett az oktató. Itt nem ismerte még senki, mivel nem is tartozott a cég alkalmazottai közé. Jó híre volt már a környéken, ezért tehetősebb irodák szívesen hívták meg, hogy tartson egy kis tréninget az üzletkötők számára, s jól meg is fizették ezért. A trénernél nem volt más csak egy csatos bőrtáska. Ezt kényelmesen letette az asztalra, kihúzta az odakészített széket, és körülnézett.
– Üdvözlök mindenkit! Tamásnak hívnak. A kényelmes, és fesztelen légkör érdekében javasolom, hogy tegeződjünk, ahogy egyébként is szokás így ebben a szakmában.
Többen is valami köszönésfélét mormogtak az orruk alatt. Érezhető volt, hogy sokan egészen máshol lennének a legszívesebben. Tamást ez egyáltalán nem zavarta. Valószínű, hogy hozzá szokott már. Endre nagyon megnézte magának a trénert, és elhatározta, hogy ahol csak teheti, borsot tör az orra alá. Egyszerűen nem volt neki szimpatikus az illető.
– Kérlek benneteket arra, hogy tegye fel a kezét az, aki dohányzik – nézett körül Tamás.
A tizennégy üzletkötőből tízen feltették a kezüket. Közöttük Endre és Géza is.
– Köszönöm. Nézzétek meg, hány szál cigaretta van a dobozban nálatok?
Kiderült, hogy az egyik üzletkötőnél csak egy szál volt, Endrének pedig két szál cigaretta lötyögött a dobozában.
– Nos, én kettőnél több szünetet fogok tartani, tehát nem lesz elég. Itt nálam lehet kapni cigarettát, javasolom, hogy vegyetek tőlem.
– Én majd a szünetben inkább átugrom a vegyesboltba – szólt Endre.
– Milyen messze van innen a bolt? Úgy értem hány perc kell az oda-vissza úthoz? – kérdezte Tamás.
– Negyed óra alatt meg lehet fordulni – válaszolt Endre.
– A szünet is éppen annyi – mosolyodott el Tamás.
Endre és a másik üzletkötő belenyúlt a zsebébe és kifizettek egy-egy doboz cigarettát.
– Ezzel a kis közjátékkal azt szerettem volna bemutatni, hogyan lehet felmérni az igényt, és hogyan érhetjük el azt, hogy tőlünk vásároljon a potenciális ügyfél, hiszen mi éppen kéznél vagyunk – nézett a többiekre Tamás. – Lehet-e ezt fokozni?
– Még egy dobozzal nem veszek – szólt Endre.
Ezen többen nevettek, még Tamás is.
– Nagyon helyes – folytatta Tamás. – Most akkor kérlek benneteket, hogy vegyétek elő az öngyújtótokat.
Mindenki kitette az asztalra a sajátját. Tamás elindult az asztal körül.
– Most vegyétek elő a másik öngyújtótokat – folytatta.
Erre mindenki forgolódni kezdett. Kiderült, hogy senkinél nincs még egy öngyújtó.
– Nekem kinn van a kocsiban a másik – szólt Endre.
Erre többen is jelezték, hogy odakinn nekik is van.
– Rendben van, akkor hozzátok be magatoknak, de amit addig elmondok itt a teremben a többieknek, azt nem fogom még egyszer elismételni – mosolygott Tamás.
Senki nem mozdult.
– Ez igencsak a végét járja – emelte fel az asztalról az egyik öngyújtót Tamás. – Szerencse, hogy nálam azt is lehet vásárolni. Hopp, ez itt pedig nem elektromos – emelt fel egy másikat.
Ügyesen kipattintotta belőle a tűzkövet, és visszatette az asztalra a gyújtót.
– Ez már nem fog tüzet adni – jegyezte meg.
Közben eladott nyolc öngyújtót a jelenlévőknek. Endre csak azért is felpattant, és elindult. Kifelé a teremből az autójához.
– No, most pedig bemutattam, hogyan kell a már megismert ügyfeleknél újabb igényt támasztani, és eladni azt, amire szüksége van, ami megoldás lehet egy, a jövőben előforduló problémára. Kérdezem tőletek, folytatható-e az eladás?
Látszott, hogy többen is gondolkodnak, spekulálnak.
– Az imént bebizonyosodott, hogy az öngyújtók nem túl megbízhatóak. Mi az, ami mégis biztonságot adhat?
Erre már többen elmosolyodtak, és szó nélkül vásároltak Tamástól egy-egy doboz gyufát, mert véletlenül az is kapható volt nála. Közben Endre visszatért a terembe.
– Mikor használtad az autóban lévő öngyújtódat utoljára? – kérdezte tőle Tamás.
– Nem tudom. Elég régen, mivel a zsebemben lévőt szoktam. Az van kéznél.
– Jó. Lássuk, működik-e?
Az öngyújtó azonban nem gyulladt meg, mivel a kesztyűtartóban mindenféle apró szöszt és port összeszedett.
– Endre, vegyél gyufát! – szóltak egyszerre többen is nevetve.
A teremben fokozódott a jó hangulat, főleg, hogy beszólhattak, cukkolhatták az egyik sztár üzletkötőt. Endre egy darabig maga elé nézett, majd ő is elnevette magát. Már jókedvűen nyúlt a zsebébe és mindjárt több csomag gyufát is kért.
– Ha bajban lesztek, jöhettek hozzám vásárolni – jegyezte meg, és kitette maga elé a gyufákat.
– Most újra megkérdezem tőletek – kezdte Tamás, – hogy ez fokozható-e még?
– Csak nehogy kovakövet vegyél elő a táskádból – szólt Endre, és Tamással együtt nevetni kezdtek.
– Nem. Az nincs nálam – folytatta Tamás – Hanem arra gondoltam, hogy mivel üzletkötők vagyunk, emberekkel beszélgetünk. A dohányos embernek azonban nem túl kellemes a lehelete …
– Ne is folytasd – vágott közbe Endre – csak vedd elő a rágógumit, vagy a tic-tac-ot. Vesszük, mint a cukrot.
És valóban úgy volt. Ezek kerültek elő a csatos táskából. Az oktatás teljesen átváltozott kedélyes beszélgetéssé. Előkerültek azok az üzletkötések, amelyek a legkirívóbb eseteknek számítottak. A legnagyobb üzlettől kezdve, a legnagyobb sikertelenségig mind. A délelőtt hátralevő részében nem is csináltak már mást, mint ezeket elemezték, beszélték ki. Tamás közben eladott még néhány vízhatlan cigarettatálcát, természetesen az esős időre fogva annak szükségességét.
– Mondd csak Tamás – lépett oda jókedvűen Endre az oktatás végén – Melyik cég fizet meg téged azért, hogy eladd nekünk a cigarettatárcát, a rágót, gyufát, miegyebet?
– Feleségemnek ajándékboltja van – válaszolt mosolyogva Tamás.
– Tényleg?
– Dehogy. Csak vicceltem. Ezek az én marketing oktatásom kellékei.
16 hozzászólás
Szia Zoltán!
Örültem ennek a remek prózának! Eszembe juttatta azt, amikor azt mondtam az apámnak gimnazista koromban egy felmérő előtt, hogy én nem tanulok fizikából, mert mindent tudok. Azt mondta, hogy akkor vegyem még elő egy kicsit, mert aki tényleg tud, az úgy érzi, hogy nem tud semmit, vagy bőven lenne még mit tanulnia… nem hittem el… és bizony végül kiderült, hogy igaza volt.
Érdekes terület ez a marketing is, ha az ember szívből, őszintén műveli 🙂 megszeretteted velem az írásaidon keresztül 🙂 (ha jól emlékszem, olvastam már tőled hasonlót).
Üdv: Mónika
Jó történet kedves Brúnó barátom, egy kicsit "akasztják a hóhért" benne és az ilyen jellegű helyzetek nekem nagyon tetszenek!
Hanga
Találékony ember ez a Tamás. A tanulság számomra az, hogy soha semmilyen helyzettől ne riadjunk vissza, mert ki tudja, mit tanulhatunk belőle.
Szeretettel: Rozália
Tetszett a történet, tetszett ahogy előadtad.
Gratula Neked.
Kedves Mónika!
Amikor az ember sok dolgot megtanul, akkor jön rá arra, milyen keveset tud. Ha valaki úgy érzi, egy témában már nem tanulhat semmit. akkor jobb, ha más elfoglaltság után néz, mert olyan nincs, hogy nincs tovább. Ezt nagyon jól látod.
Köszönöm.
Művésznő kedves!
Mindig szerettem én is, amikor a hóhér került sorra.
:-)))
Köszönöm Rozália!
Örülök, ha tanulságot fedeznek fel az írásomban.
🙂
Kedves Zsike!
Jól ráéreztél. Igen. Előadtam, és szívesen teszem bármikor.
🙂
Kedves Artur!
Szereztél nekem egy derűs tíz percet. 🙂 Köszönöm.
S.
Szia Sándor!
Nagyon szívesen. Látogass el máskor is írásaimhoz.
Egyébként pedig, én köszönöm!
🙂
Szia Artur!
Érdekesen megkomponált történet. Nagyon tetszett benne, hogy mindig megleptél valami újabb fordulattal.
Gratulálok!
NoDeNem De Baar
Köszönöm Zoltán Baar!
A meglepetés az élet fűszere.
:-)))
Szia Artúr!
Évente a világban többen halnak meg a fákról leeső kókuszdiók miatt, mint a cápák támadásai miatt. Mi mégis a cápáktól félünk, őket utáljuk, mert rossz a marketingjük.
Ezt a te marketing oktatódat tudnám ajánlani a cápáknak!
Judit
Köszönöm Judit!
Teljesen igazad van. Olyan ez is, mint a repülőgép és az autó esetében. Jobban félünk a repüléstől, mint az autótól. Miért? Mert repülőgép szerencsétlenség bekövetkezésekor kevesebb a túlélés esélye, és egy időben több ember hal meg, mint az autóban. Pedig autóbalesetben évente sokszorta több ember leli halálát.
Üdv.
Szia!
Tetszett az írásod! Nem is értem, miért fizetnek oktatókat a cégek, amikor megvehetnék ezt tőled, és odaadhatnák az üzletkötőknek… 🙂
Ha fizetnének érte, akár meg is tartanám az oktatást.
:-)))
Köszönöm a hozzászólásodat!
Üdv.