Mit is jelent a portás művészet? A portás művész egy időben van jelen. Velünk él, velünk lélegzik, velünk alszik. Bocsánat! Térben nem, csak időben. Miről ismerni fel a portás művészt? A hozzáértéséről. A portás művész mindenhez ért. Mindenhez hozzáért. Az alkotómunkát a nap bármely szakában képes megkezdeni, illetve befejezni. Segédeszközei elférnek egy régi csatos táskában. Ez a táska ma újra éli reneszánszát, ebből is látható, hogy sok köze van a művészetekhez. A táskának.
A portás művész, alkotását úgy kezdi meg, hogy legelőször is helyet foglal. Jó nagy helyet. Rendszerint egy kényelmes fülkét, vagy egy kisebb házikót. Ültében kibámul egy üvegablakon keresztül. Akár üvegfestészettel is foglalkozhatna, de ilyenkor nem foglalkozik semmivel. Hosszas gyakorlás, és rengeteg kitartás kell, mire a megfelelő művészi szintre fejlődik a képesség, hogy órákon át tudjon meredni a semmibe. Ilyenkor a legkülönfélébb filozófiai eszmefuttatások juthatnának az eszébe, de helyette inkább azon morfondírozik, hogy lekapcsolta-e a villanyt a pincében? A legkreatívabb időszak este tíz óra körül érkezik el. Ilyenkor indul igazán útjára a fantázia. Az eddig megszokott kinti árnyékok, mélyedések, és hangok megváltoznak. Misztikus tartalommal töltődnek fel, rabul ejtve, felborzolva ezzel a portás művész minden érzékszervét. Amúgy is köztudott, hogy a művészek, éjszakázó életmódot folytatnak.
Portás művész az irodalomban. A portás író, mindent ír. Mindent felír. Jegyzeteli, mit lát, mit hall, vagy mit tapasztal. Semmi nem kerüli el a figyelmét. Azt is felírja, aki elmegy a fülkéje, vagy házikója előtt, de még az autók rendszámát is, ha valaki járművel halad el. Rengeteg papírmunka marad utána.
Portás művész a zenében. Rendszerint a gyűjtésben alkot nagyot. Saját szerzeményt nem igen alkot, de hozzáértéssel alakítja át a legrégebbi, legmenőbb slágert, ha kell, akár félrefütyüléssel is. Az abszolút hallással rendelkező zenészek kidőlnek mellőle. Abszolút érthető.
Portás művész a szobrászatban. Leginkább a térszobrászatban alkotnak nagyot. Jellegzetes eszközükkel, mely egy hosszú fadarabból áll, a végén kötegbe fogott cirokszálakkal, kiemelkedő kupacokat alkotnak falevelekből, gallyakból, és mindenféle apró eldobált szemétből. Szemét egy dolog. Mármint az, hogy művészetét nem értékelik kellőképpen, hiába fejleszti ezt a legmagasabb fokra.
Portás művész a festészetben. A legritkább kifejezési mód manapság, hiszen a legtöbb helyen már a tapétázás dívik, tehát mindent papírlapokkal takarnak el. Ha nincs más, a krepp papír is szóba jöhet. Itt némi átmenetet lehet érezni a festett képek és az intarzia között. A legtöbb fellelhető művész festékszóró palackokkal dolgozik. Graffiti stílusban. Ez pedig nem összekeverendő a grafikusokkal, bár mindkét tábor sűrűn ráfázik, vagy megfázik, és olyankor sokszor jelen van a gra-fika.
Portás művészet az egyéb képzőművészetekben. Itt a képző szón van a hangsúly. Mindig fejlődik, mindig képzi magát. Ezáltal túl képzett lesz egy idő után. Van egy mondás, ami örök érvényű. „Aki mindenhez ért, az általában nem ért semmihez.”
Ezzel visszaérkeztünk gondolatmenetünk elejére. A portás művész mindenhez ért. Mindenhez hozzáért. Divatos köszöntésükkel búcsúzom, minden jót kívánva.
Szép napot!
16 hozzászólás
Érdekes írás! Jól körbeírod a bicajon tekerő zöld ruhában lévő.Régi táskás Postai dolgozókat.Mit is tennék ha nem lennének művészek mert akár hajnaltól késő délutánig egyfolytában dolgoznak.Minid kedvesen és mosolyogva.Legalábbis a falumba így van.
Köszi hogy olvashattak
Blason
Kedves Blason!
Köszönöm, hogy olvastál, ám ilyesmiről szó sem volt. A postások hada még ma is küzd az információtovábbítás csatamezején. Én a kihalt, vagy kihalófélben lévő portásokról írtam. Ma már szinte mindenhol biztonsági szolgálat váltotta fel őket.
Üdv.
szia artur!
Ismét egy remek szatíra részedről!
Akár ki is lehetne függeszteni a megmaradt
párszáz portás bácsi fülkéjének falára is, mintegy
a hangulat fokozásául…:)
grat barátilag
leslie
Szia Artur! Már a cím is remek szójáték! Ott kezdődik a mosoly… Ami aztán végig kiséri az alkotásodat. Azért kicsit nosztalgikus is olvasni, mert a portás a közösséghez tartozónak érezte magát. Tudta ki van bent épp az épületben és ki ment már el. Ismerte a kollegákat.
A biztonsági őrök meg csak /elrettentésül?/ ülnek a recepción. Nem ismernek senkit, nem tudnak semmit, nem is oda tartoznak. Nem sepernek és nem fütyülnek / legfeljebb csak magukban, ránk…/ írni sem nagyon szoktak. TV-t néznek inkább.
Azért a portások szakácsművészete nekem hiányzott. Tudod kislábos a rezsón, lecsóval, pörkölttel… A képzésből meg a Szokol kisrádió, a hátára gumizott lapos elemekkel 🙂 Najó, tudom telhetetlen vagyok. :D. A mesterekről is írj valami jót légyszives, a mesterkedő házmesterekről. Amíg tudják páran, hogy kik voltak, és nem keverik a kőművesekkel őket!
Szia Leslie barátom!
Személy szerint én mindig nagyon szerettem a portásokat. Hasznos személyek voltak, de az is lehet, hogy nekem volt olyan szerencsém, hogy csupa jó embert ismertem meg mindegyikben. Köszönöm a véleményed!
Üdv.
Kedves Judit!
Kár, hogy nem olvastam előbb a hozzászólásodat, mint ahogy megírtam ezt a kis szatírát.
:-)))
Remek ötleteket adtál. Abban igazad van, hogy a biztonsági őrök általában személytelennek tűnnek, de azt hiszem, van kivétel. Csak szóba kell állni velük. Megváltoznak.
Köszönöm a hozzászólásodat.
Üdv.
Artur!
A mi sulinkban vannak portás segítők, akik segítenek a kis portásoknak, hogy be tudjanak illeszkedni. A portás helyzetét a világban jól megvilágítod, küldöm tovább az ismerős portásaimnak 🙂
Éljenek a Kortárs Portások 🙂
Sas
Ők a potán fejtik ki művészetüket, sokan úgy, ahogyan leírtad, Te pedig a szatíra terén emelkedtél ki a NAPVILÁG apró emberkéi közül.
Azért ne feledkezz el Judit javaslatáról. Szívesen olvasnám arról is a következő szatírádat.
Félre a viccet, mindig jót mulatok a szatíráidon.
Üdv. Kata
Klassz kis írás, jó kis szójátékok…grat!:)
Szia Sasom!
Akkor portáskodjunk! :-)))
Köszi!
Kedves Kata!
Köszönöm szépen! Igazán örülök, ha jókat mulatsz a szatíráimon. Éppen ezért írom őket.
🙂
Szia sleepwell!
Örülök, hogy ismét látlak írásaimnál.
Köszönöm!
🙂
Röhögök, nosztalgiázok és gratulálok, Zozókám!
Sanya
Talán a címbe kellene a névelő: "A portás művészet" Mit gondolsz?
S.
Szia Sanya!
Az "A" betű nélkül jobban asszociálható arra, amire gondoltam az írással.
Köszi!
🙂
napestig lehetett volna még fejtegetni a hozzáértést. de ez megen csak a szokásos 🙂