– Üdvözlök mindenkit a teremben! – szólt az előadó a kisasztalok mögött ülő emberekhez, akik pontosan százan voltak jelen. – Önök most azért ülnek itt, mert kivétel nélkül mindannyian azt a nézetet vallják, hogy aki nem dolgozik, az ne is egyék. Előadásom lényege, szeretném nagyon egyszerű példán keresztül megmutatni, miért túlhaladott ma már ez a nézet.
Végig nézett a megjelent emberek arcán, kényelmesen tett néhány lépést a többiekkel szemben felállított asztal mögé, majd folytatta a mondanivalóját.
– Az asztalon itt van előttem három doboz. Az első dobozból kiosztok mindenkinek egy tiszta papírlapot. Semmit nem kell ráírni, majd mindjárt elmondom, mi lesz vele a feladat. A második dobozban aranyszínű korongok vannak. Ezt kapja mindenki, aki elvégzi majd a feladatot, amit a papírlappal el kell végezni. A harmadik dobozban pedig kis piros labdák vannak. Ezt kell megvásárolni az aranyszínű korongokkal.
Miközben az utolsó szavakat mondta, elkezdte kiosztogatni a papírlapokat. Minden ember elé letett egy darabot. Amikor végzett, visszament az asztala mögé.
– Megkérem önöket, amikor elindítom a stopperórát, hajtsák félbe a papírlapot, majd tépjék ketté. Minden ezután keletkezett papírlappal tegyék ezt meg. Tehát folytassák a feladatot az összes keletkezett fecnivel ameddig egészen kicsik nem lesznek. Olyan kicsire tépjék, amilyen kicsire csak tudják. Az óra most indul!
Mindenki serényen megkezdte a feladat végrehajtását. Az előadó akkor nyomta le a stopperórát, amikor az utolsó személy is jelezte, kisebb fecniket már nem képes elkészíteni.
– A művelet önöknek egy perc harminckét másodpercig tartott.
Végig járta az asztalokat. Egy zacskóba összegyűjtötte a fecniket, miközben mindenkinek adott egy aranyszínű korongot. Amikor végzett, ismét visszament az asztala mögé.
– Ez a zacskó fecni, amit a kezemben tartok, az én gyáram terméke. Önök készítették el nekem, amiért én ki is fizettem önöket. Ezt a zacskó cetlit eladom a piacon, amiért kétszer annyi korongot kapok, mint amit most kiosztottam önöknek. Önök most végeztek a munkájukkal. A tallérokat legyenek szívesek beváltani itt az asztalon nálam a kis piros labdára. Egy tallér az ára.
Megvárta, amíg mindenki visszaül a helyére, majd folytatta.
– A kis piros labda szimbolizálja mindazt, ami az élethez kell. Étel, ital, lakhatás, egyebek. Most pedig megkérek mindenkit, hogy fáradjon ki a teremből. Tartunk egy kis szünetet. Viszont a labdákat tegyék vissza a dobozba, mielőtt kimennek, hiszen azt önök most jelképesen elfogyasztották. Köszönöm!
A szünet végén az emberek meglepődve léptek be a terembe, mert sem asztalok, sem székek nem voltak odabenn. Illetve az előadó asztala volt csak a helyén a rajtalévő kellékekkel együtt. Egy nagy dobozszerű gép állt a terem közepén, két ellentétes oldalán egy-egy nyílással. Körbeállták a gépezetet. Ekkor megjelent az előadó, és megszólalt.
– Amíg önök szünetet tartottak, illetve vegyük úgy, hogy szabadságon voltak, vagy otthon tartózkodtak, addig én a saját tallérjaimmal, amit a zacskó cetliért kaptam, beruháztam. Megkérem önt, – mutatott rá az egyik jelenlévőre – hogy jöjjön ide mellém. Itt a gépen ez a gomb. Ezt akkor kell majd megnyomnia, amikor ön – mutatott rá egy másik emberre – ezeket a papírkötegeket a bal oldali nyílásom elkezdi bedobálni. Ön pedig – mutatott rá egy harmadik emberre – itt vannak a zacskók, amiket a másik nyíláshoz tartva összegyűjti, ami kijön azon. Most is akkor kezdjék meg a feladatot, amikor jelzem, és akkor hagyják abba, amikor szólok, ugyanis indítom a stopperórát. Kezdjék meg a feladatot most!
A három ember serényen nekilátott a saját feladatának. A gép csak úgy ontotta a zacskókba a kis fecniket.
– Most hagyják abba! – jelezte az előadó. Önök pontosan egy perc harminckét másodpercig dolgoztak.
Kiderült, tíz darab ugyanolyan zacskót sikerült megtölteniük cetlivel, mint amilyet szünet előtt töltöttek meg közösen. Az előadó a három embernek átadott fejenként négy darab aranyszínű tallért. Akik egyet-egyet be is váltottak kis piros labdára.
– Kilencvenhét emberre nem volt szükségem ahhoz, hogy megtízszerezzem a termelést. Nagyobb profitot értem el. Kevesebb kiadásom lett, igaz, beruháztam az elején, de bőségesen megtérült. Ki járt rosszul? Az önök véleménye szerint senki, mert hiszen, aki nem dolgozik, az ne is egyék. Most önök, kilencvenheten hogyan érzik magukat? Nincs szükségem az önök munkájára. Igaz, piros labdákat sem vesznek, ezért a gazdaság sem számít önökre, mint vásárlóerő.
Tudják, az egészben még az a szomorú, hogy az asztalomon nem csak több aranyszínű tallér maradt, hanem kilencvenhét piros labda. Akár oda is lehetne adni annak, aki saját hibáján kívül esett ki a termelésből, hiszen jóval több terméket állítottunk elő ugyanannyi idő alatt.
Elvileg az emberiség egyre nagyobb bőségben élhetne az automatizáció áldásos hatásának következtében. Minden adott ahhoz, hogy senki ne szenvedjen hiányt semmiben, senki ne éhezzen a Földön. Most azt gondolhatják, hogy ez nem ilyen egyszerű, mint ahogyan itt közösen eljátszottuk, pedig de! Ez bizony ilyen egyszerű.
Köszönöm, hogy meghallgattak!
28 hozzászólás
"elvileg" de mi van azokkal akik lusták akkor is dolgozni, amikor megtehetnék? na ez már a gyakorlati része, persze, van aki munka nélkül és jól él, és van ki, csak éldegél, na ez attól függ mitől lóg… egyszóval, a téma: nem mondtál vele sok újat,
Kő pappír és olló… kinek mi jut, vagy ki mit csikar … hoppá
üdv. panka
Sem újat nem írtam, sem régit. Mivel ez csak egy jegyzet, a célom csupán a figyelem felkeltése volt. Ha ez nem sikerült, hát nem sikerült. Nekem ettől nem lesz rosszabb. Másnak sem. Jobb? Talán.
Köszönöm, hogy olvastál!
FNA= (F)ra(N)cb(A) ? !!!
Ez is lehet a képlet megoldása.
🙂
Na, hát erről van szó!
A címet nem sikerült megfejtenem. Rövidítések megfejtésében nem vagyok jó.
Az APEH, vagy NAV jelentését sem tudom, csupán csak annyit, hogy nem szeretjük…:) Remélem, írásod kapcsán, sokan megvilágosodnak. Tetszett!
Ida
Nagy kampánya volt egy éven keresztül az egész témának, ezért az eszembe sem jutott, hogy nem mindenki hallott róla.
Nagyon köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet erre a hiányosságra.
FNA = Feltétel Nélküli Alapjövedelem.
A feltétel nélküli alapjövedelemről természetesen hallottam, de az FNA-ról nem, ezért írtam, hogy rövidítések megfejtésében nem vagyok jó.
Amiben egyetértettem veled, az e mérhetetlen munkanélküliség okozója, amit remek példával bemutattál. Természetesen kell fejlődnünk, nincs azzal semmi baj, viszont, akkor át kell írni a játékszabályokat. Földünk elegendő élelmiszert termel, akár 7-8 milliárd ember számára, csakhogy azt úgy is kell elosztani, hogy mindenkinek jusson. Itt vannak még hiányosságok.
Magam részéről tudnám támogatni az FNA-t (amit ezúttal megjegyeztem egy életre:)).
Sőt, Norton javaslatai is elfogadhatók. Valamit tenni, tenni kell!
Ida
Kedves Ida!
Jól látod a lényeget. Minden az újraelosztáson múlik, ami egyszerűen kivitelezhető volna, és ez azt is jelenti, hogy nem kell erre máshonnan átcsoportosítani semmiféle plusz pénzeket. Mégis azt próbálják a fejekbe elültetni, hogy mekkora gondot jelent egy ilyen projekt, és hogy nincs erre anyagi háttér.
Kedves Artúr!
Kíváncsian olvastam, hogy mi lehet a véleményed a feltétel nélküli alapjövedelemről. Nem fejtetted ki, de – gondolom – egyetértesz vele, azért mutattad be egy példán.
A példa ügyes, és jó, és a feltétel nélküli alapjövedelmet is biztosítjuk, igaz, hogy nem magunknak, hanem az arab világban, ahová a pénzünket öntjük, hogy olajat vásároljunk a gazdaságunk működtetéséhez.
Egyre több ember él a földön, és egyre kevesebb munkaerőre van szükség. Ez egy jó nagy ellentmondás, amit nehéz feloldani. Eddig a Föld lakosságának drasztikus csökkentése volt a nagyhatalmak által kitűzött cél. A feltétel nélküli alapjövedelem azért az én számomra sokkal szimpatikusabb alternatíva!
Judit
Kedves Judit!
Az FNA bevezetéséért folytatott kampánymunkából kivettem a részem. Gondolom, ezzel el is árultam a véleményemet az ügyről. Megismertem az okokat is, amiért egyelőre nem sikerült elérni ennek bevezetését, illetve még azt sem, hogy a bevezetés lehetőségeiről egyáltalán gondolkozzanak a megfelelő helyeken. Nem adom fel, mert hiszek ebben a megoldásban. A népesség önmagában nem okozna gondot, ami az élelmezést illeti. Több tonnányi élelmiszer megy még ma is "pocsékba". Az irány más területeken is rossz. A népesség inkább a terület ( Föld ) belakhatóságának, befogadóképességének a problémája, de mi van akkor, ha a mai technikai fejlettséget figyelembe véve szép lassan meghódítanánk az univerzumot? Munka is lenne elég, terület is bővülne. Ha esetleg az univerzum minket, embereket elterjedő betegségként érzékelne, akkor majd őmaga gondoskodik a népességről, mint problémáról. Azt hiszem, vannak eszközei a megoldásra.
Köszönöm szépen!
Kedves Artúr!
A nincstelenség és a mély szegénység felszámolása az FNA révén Magyarországon…
Háááát nem erről fújnak a politika szelei, nem csodálom, hogy hiába dolgoztál a kampányban.:(
Inkább még egyre több, és megalázóbb feltételhez kötik a szegénység okán és jogán járó önkormányzati juttatásokat.
Ferenc pápa mondta: "Azt az ígéretet fogalmazták meg, hogy amikor a pohár megtelik, akkor majd túlcsordul, és ez a szegények javát szolgálja majd. Az történik azonban, hogy amikor megtelik, a pohár csodásan kitágul, és így soha semmi sem jut a szegényeknek.”
Judit
Kedves Judit!
Leírtad a lényeget! Juttatásokban gondolkodnak minden vonalon! Az egyik legfőbb oka, ami miatt nem került előtérbe a téma, hogy mindenhol azt ültetik el a fejekben, ehhez külön pénzek kellenének. Ez nem igaz. Mivel az oldalon tilos a politizálás, nem nagyon tudom folytatni a gondolatmenetemet, de talán annyit tennék hozzá, amit máshol olvastam:
"Nem az a baj ma a világban, hogy nem tudjuk jóllakatni a szegényeket. Az a probléma a mai világban, hogy nem tudjuk jóllakatni a gazdagokat."
Kedves Artúr!
Tavaly nyáron tele volt vele a sajtó, hogy idén júliustól Cipruson bevezetik a feltétel nélküli alapjövedelmet. Azóta sem olvastam róla semmit, hogy valóban megtörtént-e ott a bevezetése? Kerestem friss cikket róla, de csak a régieket találtam.
A létbiztonsághoz való jog sokaknak nem tetszik, mert nem lehet függőséggel fegyelmezni a választópolgárt. Egyszerűbb kriminalizálni a szegénységet, és bűnnek nyilvánítani. /Lásd hajléktalan kérdés/.
Judit
Kedves Judit!
Európai szinten foglalkoztak volna a kérdéssel, ha megfelelő mennyiségű aláírás gyűlt volna össze. Csupán hat országban jött ez össze a saját létszámához képest ez a mennyiség. Magyarország egy hajszálnyival maradt el ettől. A hetedik helyen álltunk az összesítéskor. Mivel azonban EU szinten elenyésző az aláírások száma, így egyelőre nem foglalkoznak tovább a kérdéssel.
Nem tudom, erről találtál-e információt? Ha érdekel, e-mailban tudok küldeni olyan "linket" ahol ez olvasható.
Kedves Artúr!
Örülnék, ha elküldenéd a linket! Köszönöm.
A feltétel nélküli alapjövedelem koncepcióját is /szokás szerint/ a közvéleményben úgy tematizálják, hogy valamelyik politikai párt áll mögötte, akik vagy szimpatikusak, vagy nem az embereknek. Szó sincsen a lényegről, arról, hogy fontos /lenne/ a gazdaságot újraszervezni, ahhoz, hogy megmaradjon a fenntartható fejlődés! Munkanélküliek, mély szegénységben élők tömege nem fogyasztó, így nincsen aki megvegye a megtermelt javakat, amik a termelés szűküléséhez vezetnek, és még több ember veszti el a munkáját, akik nem lesznek fogyasztók, és így tovább… Ahogyan a jegyzetedben nagyon jól érzékeltetted.
Az én véleményem szerint javítanod kellene a jegyzeted címét, sokan nem tudják mit jelent az FNA, és nem olvassák el az írásodat. Ha nem a rövidítés, hanem a fogalom lenne a cím, nagyobb lenne az olvasottsága.
Judit
Kedves Judit!
Tegnap én is gondoltam rá, hogy át kellene írnom a jegyzet címét. Köszönöm a tanácsodat, de ma már úgy gondolom, marad. Meg vagyok elégedve az olvasottságával.
🙂
Korai volt az ígéretem a linket illetően, mert ma megnéztem, amit korábban olvastam a témáról, és nem tudtam belépni a hír oldalára. Fizetőssé vált. Viszont van egy nyílt facebook oldal, ahol minden információt el lehet olvasni a témáról.Az is meg tudja nézni ( azt hiszem ) aki nem regisztrált facebookra. Elküldöm azt a linket és kíváncsi leszek rá, kívülről olvasható-e?
Egyébként onnan tudtam meg az imént, hogy igen, Cipruson bevezették a FNA-t.
Érdekes írás, nagyon tetszett. Ha csak a puszta matematikát nézem, akkor sok mindent el lehet képzelni, pl. olyan társadalmat, ahol mindenki csak két napot dolgozik egy héten, mégis megél, mert rendesen megfizetik, vagy ahol a fegyverkezésre költött csillagászati összegeket az éhezés felszámolására használják fel. Matematikailag bármelyik elképzelhető, de sajnos az emberi természet nem ilyen, hanem sokkal önzőbb. Az írásod viszont tényleg elgondolkodtató, úgyhogy gratulálok hozzá.
Köszönöm szépen a gratulációt!
Az általad elképzelt dolgok nekem nagyon tetszenek. Talán, ha elég sokan akarjuk, elindulhatunk abba az irányba … mi emberek.
Más "állat" erre nem képes helyettünk.
🙂
Próbálok valami bölcs dolgot írni, de be kell, hogy valljam magamnak, ez már a fentiekben megtörtént.
🙂
Köszönöm az előadást!
Üdvözletem!
🙂
Nem írtam én itt le olyan nagy bölcsességet. Egyszerűen csak elképzeltem, hogyan mutathatnám be a FNA, tehát a Feltétel Nélküli Alapjövedelem lényegét. Gondoltam, egy kitalált előadás leírása erre tökéletes lenne.
Köszönöm!
Bocsánat, a cím választásra kíváncsi vagyok, mert nem sikerült megfejtenem! 🙁 -brühüm-brühüm.
Szépeket!
Nem választottam másik címet, de ha mégis kellene, akkor nagy bajban volnék. A rövidítés teljes kiírása szerintem nem csalogatná az olvasókat. Ellenkezőleg. Távol tartaná őket, mert a valós jelentését a "megfelelő" médiumok kellően félremagyarázták.
Köszönöm válaszaidat!
Szép napot!
Nagyon szívesen!
Ha kérdeznek, válaszolok.
🙂
Artúr! Hát ez zseniális! Fogadd Nagy nagy gratulációmat. …5-ös kár, hogy nincs csillagos ötös. HELLO
Igazán köszönöm!
Nekem tökéletesen elég a gratulációd!
Nagyon sokat mondó írás!
…igen:´minden adott ahhoz,hogy senki ne szenvedjen hiányt´
…és mégis!
Ezer oldalak témája lehet-ne!
Grat:sailor
Az biztos, hogy sokkal többet is lehet írni a témáról, de az ismeretterjesztés az első lépéssel indul. Igaz, mi nem?
Köszönöm szépen!